Az elmúlt években megszokottá váltak azok a felmérések, amelyek szerint a CIO-k szűkülő lehetőségekről, visszafogottabb költésekről számoltak be - ehhez képest óvatos megkönnyebbülést jelenthet egy friss, valamelyest optimistább kutatás.
Az alagút végén a J.P. Morgan nemrég elvégzett felmérése villantja meg a fényt. A befektetési elemző vállalat szerint az informatikai vezetők idén átlagosan 2,7 százalékkal többet költenek IT-fejlesztésekre. Tavaly ez az arány 2,4 százalék volt, tehát a különbség elenyésző, ám ez az első alkalom évek óta, hogy újra növekszik az informatikára fordított összegek nagysága.
Menekülés a győzelembe ■ A fenti optimizmust talán még jobban megvilágítja a jelentés egyik grafikonja, amely részletesebben elemzi a válaszadók idei terveit. Az informatikai vezetők több mint kétharmada számol be arról, hogy valamilyen mértékben növelni szeretné az IT-vel kapcsolatos költéseit. A tavalyi optimisták aránya mindössze 58 százalék volt, ezért látható, hogy a vállalatok többségénél talán végre tényleg megnyílnak a pénzcsapok az informatikai infrastruktúra fejlesztéseire - még ha csak csöpögve is.
A J.P. Morgan szerint több olyan terület azonosítható be, amely idén "divatos" lesz költés szempontjából. A szoftveres beszerzések mindenképpen előnyt élveznek majd, többek között a megszorítások éveiben elhanyagolt verziófrissítéseknek köszönhetően. Az adattárolással foglalkozó vállalatok szintén sikerrel házalhatnak a vállalatoknál, mivel az informatikai adatéhség egyre növekszik, a néhány évvel ezelőtt betervezett tárhelykapacitás ma már sok helyen kevésnek bizonyulhat. Az adatbiztonság terén az újfajta veszélyek (például a saját eszközök munkahelyi használata, a távmunka és a cloud) tekerhetik fel a számlálót.
A
saját eszközök használata (a trend angol kifejezéséből származó rövidítéssel BYOD) az elemzőcég szerint is fontos trend, az iPad és az Android ráadásul egyre nagyobb szerepet játszik az üzleti életben, mint a visszaeső RIM. Többek között emiatt is növekszik a virtualizáció szerepe, amivel a saját eszközök könnyebben integrálhatók a céges hálózatba és munkafolyamatokba.
Nem mindenki örül ■ A jelentés kitér arra is, mik lesznek azok a területek, amelyektől a gyártók kissé többet várnak, mint kellene. Az Intel új Xeon E5 (Romley kódnevű) chipjeinek például csak mérsékelt üzleti sikert jósol az előrejelzés, mivel a megkérdezettek nagy többsége (91 százalék) elégedett a korábbi, Nehalem sorozatú processzorokkal adatközpontjaiban.
Az
idén megjelenő Windows 8-at is jóval kevesebben várják, mint a korábbi Microsoft operációs rendszereket. Bár a HP és a Dell máris nyilatkozatdömpinget indított azzal kapcsolatban, mennyire erősen építenek majd az új Windowsra, a J.P. Morgan kérdéseire válaszoló IT-vezetők nem támasztják alá a várakozásokat. 78 százalékuk szerint az új operációs rendszer érkezését cégüknél nem követi majd számottevő frissítési hullám, ráadásul 30 százalék szerint még mindig a Windows 7-re történő átállással foglalkoznak.