A finnek több információt is megtartottak maguknak, amikor egy-egy készülék fejlesztése folyt.
A múlt hét legnagyobb erejű történése volt, amikor kiderült, hogy a
Microsoft felvásárolja a Nokia mobilos részlegét. Az 5,4 milliárd eurós üzletről
már több megközelítésben is írtunk, viszont az még mindig egy nagy kérdőjel, hogy pontosan miért és hogyan lesz ezután jobb a redmondiak élete mobilfronton. Steve Ballmer adott ugyan pár tippet például a készülékek elnevezésével kapcsolatban, de
Joe Belfiore,
a CNET-nek adott interjújában már sokkal konkrétabban fogalmaz.
Szuper, titkos ■ A két vállalat a Nokia Lumia 800 bemutatása óta szorosan együttműködik ugyan, viszont a Microsoft Windows Phone üzletágáért felelős vezetőjének nyilatkozata szerint a Nokia esetenként visszatartott információkat a készülő mobilokkal kapcsolatban.
„Számos olyan valós szituáció is történt, amikor a Nokia a készülékek tervezése közben több információt titokként őrzött”, fogalmaz Belfiore, aki azt is hozzátette, hogy ha tudják, mire készülnek a finnek, akkor változtatnak a szoftveren, vagy legalább bizonyos fejlesztési szakaszokat jobban priorizálnak, aminek következtében a végeredmény is jobb lehetett volna.
Joe Belfiore
Amint a Nokia mobilos részlege a Microsoft kezébe kerül, ezek a szituációk elkerülhetőek lesznek, és így a mobilok gyorsabban, hatékonyabban készülhetnek el, és kerülhetnek a piacra. Belfiore egyetlen konkrét esetet sem nevezett meg, amikor a Nokia titkolózott a MS előtt, arra azonban tett utalást interjújában, hogy az együttműködés kezdetén akadtak leginkább nehézségek a partneri viszonyban. Az első közös termék, a Lumia 800 esetében a Nokia már egy korábban megálmodott, megtervezett készüléket gondolt át és szeretett volna a lehető leggyorsabban a piacra juttatni. Belfiore szerint
„minden nagyon gyorsan történt, a termék maga rendben volt, de messze nem annyira jó, mint azok a mobilok, amiket most viszünk piacra.”Összehangolódtak ■ Nagyot változott azonban a két vállalat közötti viszony, hiszen a legutoljára bejelentett és fotózásban nagyon erős Lumia 1020 több olyan funkciót kapott, amit szoftveres oldalról is támogatni kellett. Belfiore szerint az információáramlás itt már sokkal jobban működött, a Microsoft lehetővé tette, hogy a Windows Phone egy fotó elkészítésekor képes legyen egyszerre két fényképet is elmenteni a memóriába. A segítség azonban oda-vissza működött (és Belfiore üzenete szerint ez a terület lesz még hatékonyabb a jövőben), hiszen egyes esetekben a Nokia segített megértetni a Microsofttal, hogy bizonyos régiók mennyire eltérő igényekkel bírnak, ha az okostelefonos funkciókról van szó.
Stephen Elop a Lumia 1020 bemutatóján: egyre jobb az összhang?
„A fejlődő országok piacán a felhasználók előszeretettel osztanak meg fotókat egymás között Bluetooth segítségével, míg az USA-ban ezt a lehetőséget szinte senki sem használja.”, avat be a részletekbe Belfiore.
„Nekünk még csak nem is volt ilyen funkciónk betervezve az operációs rendszerbe, nem értettük, miért lenne rá szükség, sőt, még a funkció fontosságának a fokát sem éreztük.” Hasonlóan nehéz volt a Microsoft számára azt is elfogadni, hogy a költségek mennyire fontosak az árérzékeny piacokon, így Belfiore tulajdonképpen elismerte, hogy elhibázott lépés volt szigorú hardveres feltételeket lefektetni a Windows Phone-nal kapcsolatban.
Ez azóta érezhető is a MS szoftveres politikájában, enyhül a szigor, aminek következtében egyre jobban esnek a Nokia WP-s készülékeinek árai, ami előfeltétele annak, hogy a rendszer az értékes fejlődő országok piacán is jelentős növekedést érjen el. Az CNET interjúban is szóba került a többi gyártóval (HTC, Huawei) fennálló viszony kérdése, amivel kapcsolatban Belfiore lakonikus válasza úgy szólt, hogy
„az évek során egyes partnerek jönnek, mások mennek, de a nagy képen ez mit sem változtat.”