A Wall Street Journal egyik blogja is foglalkozik a kormány a Magyarországon jelen lévő multinacionális cégekkel kötött és kötendő stratégiai megállapodásokkal. A cikk végkicsengése közel sem optimista. Például egy Vodafone-beruházás sorsa is kérdéses.
Néhány napja a Bitport is hírül adta, hogy a magyar kormány stratégiai megállapodást között a Microsofttal. Bár a megállapodás szövege kevés konkrétumot tartalmaz, annyiban pozitív előrelépésnek lehetett tekinteni – és erre Papp István, a Microsoft Magyarország ügyvezetője is utalt burkoltan a megállapodás ünnepélyes aláírásakor mondott beszédében –, hogy mintha változna a gazdaságpolitika viszonyulása a Magyarországon működő multinacionális cégekhez.

A Wall Street Journal egy elsősorban kelet-európai országokkal foglalkozó blogja, az Emerging Europe Real Time is előveszi a témát, összefoglalva, mi történt eddig, illetve milyen cégekkel kötött megállapodást a kormány. A cikk idézi Eleni Kounalakist, az Egyesült Államok magyarországi nagykövetét, aki felhívja a figyelmet arra, hogy a cégek szelektív kezelése visszatetszést kelthet, hiszen azok a végek, melyek a stratégiai megállapodások köréből kimaradnak, úgy érezhetik, velük nem számol a kormány, ami értelemszerűen visszahat majd az itteni tevékenységükre. A nagykövet asszony szerint fontos lenne, hogy a kormány ne csak a legnagyobb vállalatokkal alakítson ki partnerséget.

Vannak olyan vélemények is, melyek szerint igenis elfogadható Orbán Viktor miniszterelnök azon stratégiája, hogy azokat a cégeket preferálja a kormány, amelyek fejleszteni és munkahelyet teremteni akarnak. Bod Péter Ákos egyetemi tanár, a Nemzeti Bank volt elnöke, aki szerint elsősorban PR-értéke van ezeknek a megállapodásoknak, azonban sokkal árnyaltabban fogalmaz. Miközben a stratégiai partnerségek elsősorban gyártóvállalatokkal köttetnek, ő éppen arra hívja fel a figyelmet, hogy a magyarországi shared services centerek és a szoftverfejlesztő cégek is értéket hoznak létre, és majdnem olyan sok embert foglalkoztatnak, mint például az autógyártók.


Fotó: Aknay Csaba

Beruházások veszélyben Az írás megszólaltatja Beck Györgyöt (képünkön), a Vodafone Magyarország elnökét is, aki köztudottan komoly szerepet vállalt abban, hogy azok a multinacionális cégek, melyeknek hazai leányvállalatát irányította, minél több befektetést eszközöljenek Magyarországon. Compaq-vezérigazgatóként például sokat tett azért, hogy a cég gyártókapacitása egy részét Magyarországra hozta, majd szolgáltatóközpontot is létesített. A Vodafone-hoz kerülése után pedig kiharcolta, hogy a cég Budapestre telepítse pénzügyi szolgáltató központját, majd pedig Miskolca a regionális ügyfészolgálati központját.

Beck most úgy látja, a stratégiai megállapodásoknak nincs igazi tartalma, nem segít a cégeknek abban, hogy ellensúlyozzák az őket sújtó gazdaságpolitikát. Nincs fórum arra, hogy a telekommunikációs piacot érintő kérdésekről valódi párbeszédet lehessen folytatni, miközben a szektor drasztikus terheket kapott a nyakába. Beck ezt azért is problémásnak tartja, mert egy olyan ágazatot sújt a kormányzat, amely a GDP mintegy 10 százalékát adja. Ennek kapcsán a cikk megjegyzi, hogy bár a tárgyalások még folynak a kormány és a Vodafone között, most már Románia az ottani kedvezőbb adózási feltételek és gazdasági körülmények miatt esélyesebb arra, hogy a cég ott hozza létre következő fejlesztőközpontját.

A kormány 8. barátja: a Microsoft
Még mindig vonzó befektetési célpont Magyarország

Még nem nőtt az égig, de az EU-nak máris gondja támadt a Bluesky működésével

Az X-ről politikai okokból távozó tömegek kedvelt célpontja a Twitter-alapító gründolta platform. A Bluesky egyelőre nem elég nagy ahhoz, hogy a legszigorúbb EU-s szabályozás alá essen, de így sem ússza meg Brüsszel piszkálódását.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.