A Harvard Business Review közel kétezer nagyvállalat vezetőjének teljesítményét vizsgálta világszerte. Az első helyet az Apple irányítója érdemelte ki, amit a készítők is papírformának minősítettek. A százas toplistán azért bőven találni meglepő jelenlévőket és érdekes kimaradókat.

Mivel az elmúlt időszak gazdasági problémáit sokan arra vezetik vissza, hogy a rövid távú gondolkodás és célok túlságosan nagy hangsúlyt kaptak az üzleti életben, így a felmérést készítő professzorok úgy vélték, hogy legcélszerűbb a teljes időszakot vizsgálni, amit egy vezető a cég első számú embereként töltött.

A vizsgálat meglehetősen egyszerű kritérium szerint rangsorolta a nagyvállalati topmenedzsereket: ki „hozta” a legtöbb pénzt a részvényeseinek (total shareholders return). Természetesen a nyers adatokat iparági és nemzeti sajátosságok alapján is súlyozták, illetve több más tényező figyelembevételével alakították ki azt a végső értéket, ami a kutatók szerint objektív mércéje egy vállalatvezető sikerének.

Dominál az IT-szektor
A nagyító alá vett vállalatvezetők lefedték a gazdaság minden szektorát, de az első tíz helyet vizsgálva az információtechnológiai vállalatok dominanciája vitathatatlan. Közülük is kiemelkedik az Apple vezetője, Steve Jobs. Ő 1997-ben meglehetősen nehéz körülmények között vette át a cég irányítását ideiglenes ügyvezetőként.

Az „ideiglenes” vezér az eltelt évek során (iparági módosítóval korrigálva) 3188 százalékos hozammal örvendeztette meg részvényeseit. Ez éves szinten körülbelül 34 százalékos növekményt jelent. Jobs eredményeit mások is elismerik. Novemberben az amerikai Fortune magazin az évtized vállalatvezetőjének választotta.

Az Apple részvényárfolyamának alakulása 1997-2009 (forrás: Yahoo Finance)

Érdemes azonban megjegyezni, hogy a Harvard egyetlen kritériumra összpontosító eljárása jó ütemben talált az Apple vezérére, hiszen egy évvel korábbi részvényadatokkal számolva a fenti eredményeknek a fele sem jött volna össze. Ez persze azt is jelenti, hogy a válság kellős közepén sikerült újra meredeken felfelé ívelő pályára állítani a céget.

A tíz legjobb között ott találjuk még John Chambers (Cisco), Jeff Bezos (Amazon), Meg Whitman (eBay) és Eric Schmidt (Google) nevét. Jóllehet az elit krémjét uralja az infotech szektor, a százas listán már csak elvétve találni ilyen vállalatokat. Mindössze hárman, a Symantec (#19), a Yahoo (#61) és a Texas Instruments (#95) vezetője tudott elegendő eredményt felmutatni a legjobb százba kerüléshez.

Akik kimaradtak
Talán sokak hiányolják erről a listáról a Microsoft első emberét, Steve Ballmert, aki meglehetősen impulzív vállalatvezető hírében áll. A kutatási kritériumok szerint Ballmer nem tudta a részvényeseit kiemelkedő jövedelemhez juttatni, így nem is kerülhetett a legjobbak közé. Más kérdés, hogy a tanulmány összeállítói még a csalódást okozó kimaradók között sem említik a nevét. Ez újabb lendületet adhat azoknak a pletykáknak, amelyek Ballmer távozását vizionálják.

A felmérésben kizárólag olyan vezetők szerepelhettek, akik 1995 és 2007 között kerültek pozícióba. Ez a magyarázata annak, hogy sok informatikai nagyágyú, mint például Bill Gates (Microsoft), vagy Larry Ellison (Oracle) nem szerepel a rangsorolásban.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.