A válság kedvező irányba befolyásolja az IT és az üzleti oldal kapcsolatát, mivel az informatikai vezetők soha nem látott lehetőséget kaptak, hogy bizonyítsák a területük által nyújtott hozzáadott értéket, és ezáltal növeljék befolyásukat –állítja a Deloitte legfrissebb felmérése.

Az IT részlegekre óriási nyomás hárul a tekintetben, hogy üzleti értéket teremtsenek. Jóllehet az informatikai oldal még nem megfelelően képviselteti magát igazgatósági szinten, az IT vezetők és az üzleti vezetők egyaránt úgy nyilatkoztak, hogy a válság hatására gyümölcsöző párbeszéd alakult ki a két oldal között – ismertette Ralph van Uden, a Deloitte Zrt. vállalati kockázatkezelési szolgáltatások üzletágának igazgatója a cég  elmúlt évi „IT Business Balance” felmérésének leglényegesebb megállapítását.

A Deloitte IT-Business Balance felmérésének harmadik kiadása a korábbi évekhez hasonlóan azokat a kulcsfontosságú témákat vizsgálja, amelyek megváltoztathatják az IT és az üzleti oldal kapcsolatát. A felmérés során a Deloitte 28 ország – köztük Magyarország – IT vezetőit és gazdasági szakembereit kérdezte az érintettek között lévő együttműködésről és a változó szerepekről.

A jelenlegi gazdasági helyzet valódi vezetővé léptette elő a cégek első számú informatikai vezetőit, azaz a CIO-kat, akik most intenzívebb párbeszédet folytatnak az üzleti oldallal. Épp ezért a válság nagyszerű alkalom arra, hogy a CIO-k jobban bebiztosítsák helyüket tanácsadóként és stratégiai szereplőként. A szervezeteknek muszáj az IT-n belül üzleti képességeket kiépíteniük és biztosítaniuk, hogy az üzleti oldal és az IT közötti integráció és összhang minden stratégiai, taktikai és működési szinten éreztesse hatását.

A felmérés szerint az informatikának az üzleti érték teremtése érdekében meg kell haladnia az automatizációs és a hatékonyságnövelési célokat, ezek mellet egyre nagyobb hangsúlyt fog kapni a közvetlen üzleti hatással bíró dimenziók számára nyújtott érték; a vevőelégedettség, a jobb termékek, a forgalom és a profit növelése.

Nem téma az IT-stratégia
Az IT újrapozícionálását nehezíti, hogy kevés szó esik róla a felső vezetés körében. A megkérdezett vállalatok körülbelül fele ritkán vagy soha nem beszél meg IT-ügyeket döntéshozói szinten. A válaszadók ötöde szerint az IT-stratégia csak ritkán, illetve soha nem kerül összehangolásra a vállalati stratégiával. A legtöbb cég számára az IT továbbra is csak egy állandó rublika az éves költségvetési tervben. A szervezeteknek jobban kell figyelniük arra, hogy az IT iránya illeszkedjen az általánosan követett stratégiai irányhoz – hívta fel a figyelmet Ralph van Uden.

Ezzel együtt az IT egyre nagyobb szerepet kap az üzleti döntéshozatalban. A válaszadók 41,5 százaléka tekint az IT-re mint az üzleti döntéshozatal hajtóerejére. A válságnak köszönhetően a hirtelen új prioritást élvező IT befektetési portfóliók hatására felerősödött a párbeszéd az IT és az üzleti oldal között. Ezt a párbeszédet kellene a CIO-knak intézményesíteniük a krízis utáni időszakban is, hogy elérjék az üzleti oldal és az IT szintre hozását.

Óvatosak a kiszervezéssel
A jelen gazdasági helyzetben az IT szolgáltatások kiszervezését mind az IT, mind pedig az üzleti oldal megvalósíthatónak találja, azonban a válaszadók 60 százaléka csak óvatosan nyúlna ehhez a lehetőséghez. A legjellemzőbb továbbra is a helyszínen végzett kiszervezett munka, a régiók között jól érzékelhető különbségekkel. A legtöbb válaszadó szerint az IT kiszervezésre vonatkozó döntés közös elhatározás eredménye.

A felmérésből megállapítható, hogy még mindig nem irányul elég figyelem az IT biztonságra. Az üzleti oldal többet szeretne biztonságra és adatvédelemre költeni, mint az IT. Mindkét csoport több mint fele gondolja, hogy az IT elkötelezetten harcol a belső csalások ellen. A valóban bekövetkező ilyen események száma és súlyossága azonban nem kap elég figyelmet, ami nehézkessé teszi, hogy valóban értékeljék a biztonságot és adatvédelmet, és igazoltnak lássák a szükséges befektetéseket.

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.