Az üzleti hírszerzés magyarul kicsit félrevezető fogalom, az amerikai business intelligence helytelen fordítása. Az intelligence szónak legalább két jelentése van. Egyrészt egyfajta szellemi képesség, másrészt a hírszerzés illetve annak terméke is.

A BI (Business Intelligence) a mi kis szakmánkban megint mást jelent. Használják az amerikaiak a competitive intelligence kifejezést is, ami sokkal többet takar, mint a versenytársak figyelését. Jellemző, hogy az egyébként – jó értelemben - elég nacionalista német nyelv sem talált megfelelőbb fordítást, és németül is a CI honosodott meg.

Korai előrejelzés  Jó lenne, ha a magyar nyelvben a Benjamin Gilad által javasolt EWS (avagy Early Warning Systems) megfelelője, a KER (avagy Korai Előrejelző Rendszerek) kifejezés honosodna meg.

A KER-t legélesebben az általa alkalmazott módszerek különböztetik meg az üzleti kémkedéstől, ugyanis a KER kizárólag legális forrásokból és módszerekkel dolgozhat. A SCIP (Society of Competitive Intelligence) világszervezet alapszabálya szerint bármely tagját azonnal kizárja, aki vagy amely ettől eltér. Természetesen nem vagyunk naivak, az ületi kémkedés virágzik világszerte mind az állami mind a privát szektorban, de a KER szakma gyakorlói hisznek abban, hogy a lényeges információk legalább 80%-a megszerezhető törvényes úton is, és nem érdemes a maradékért kockáztatni – és nagyon sok pénzt elkölteni.

A KER rokon területe az OSINT (Open Source Intelligence) nem új keletű. Emlékezzünk arra, hogy a második világháborúban a franciaországi hidak és utak bombázásainak a párizsi narancsárak emelkedéséből is következtettek a szövetségesek. Még korábbi, bár nem elsősorban üzleti célú nyílt forrású információszerzést folytatott Sir Francis Walshingham, I. Erzsébet királynő kémfőnöke. Kalmároknak öltözött embereit küldte Spanyolországba, akik részletes jelentést küldtek Londonba az Armada készülődéséről. Ennek segítségével az angolok sikerrel lőtték a Cádizban horgonyzó flottát, amivel késleltették a szigetország elleni inváziót időnyerés végett.

A KER valójában egy határterületi diszciplína a stratégia, marketing, pénzügy, jog politológia, matematika és – igen, ma már – az informatika között. A szakma két guruja, a kanadai Craig. S Fleisher és a brit Babette E. Bensoussan több mint 700 különféle technikát ismer. Egyetemi tankönyvükben is 22 módszert ismertetnek. Ezek nem mind újak vagy akár ismeretlenek. Sok elemzési technikát vezetői tanácsadó cégek (BCG, Roland Berger, McKinsey, Booze stb.) évek vagy évtizedek óta alkalmaznak.

Érdemes megemlíteni két nem konvencionális rendszert külön is az illusztráció kedvéért.

Ipari vakfoltok ■ Az ipari vakfoltok analízisének lényege, hogy egy – lehetőség szerint kívülálló, a vállalati hierarchiától nem függő – külső tanácsadó segítségével feltárják a szervezeten belül élő berögződött hiteket, tabukat és tekintélyelv alapján becsontosodott meggyőződéseket, amelyek felismerésének hiánya a szervezet jövőjét súlyosan veszélyezteti. A már említett Benjamin Gilad Business Blindspots című könyvében részletesen taglalja a módszereket és elrettentő példákat az amerikai ipar történetéből. Emlékezzünk pl. a Kodakra, amely a XX. század egyik sikertörténete volt egészen addig, amíg a vegyi alapú rögzítés helyett el nem terjedt a CMOS technológiára épülő digitális fényképezés. A Kodak vagy nem vette észre a fenyegető változást, vagy – újabb kutatások szerint – nem reagált helyesen és időben. A terméke – a film – kiszorult a piacról, és a cég tavaly csődöt volt kénytelen jelenteni. Hazai példákat nem említenék.

Háborús játékok ■ Másik, hazánkban talán kevésbé elterjedt módszer az ún. war gaming, amely természetesen sem háború sem pedig játék, hanem egyfajta szimulációs technika. A vállalat vezető emberei és stratégái megfelelően képzett külső moderátor vezetésével eljátsszák a várható üzleti és piaci szcenáriókat változó szerepben. Az eredményeket egy erre kifejlesztett szoftverben rögzítik, és a kapott szimulációs görbéket kiértékelik.

Szűkebb szakmánkhoz érkezve lássuk, a 90-es évek közepétől a nyílt forrásokból dolgozó információ-kinyerés paradigmaváltáson ment keresztül. Az internet robbanásszerű elterjedése olcsóvá és veszélytelenné tette szinte feldolgozhatatlan mennyiségű adat elérését és tárolását. A könnyen hozzáférhető sávszélesség és az elérhető árú tárolókapacitások megadták a technikai hátteret. A manuálisan feldolgozhatatlan adattömegből a lényeg kiszűrése önálló iparágakat szült. A már korábban is létező adat- (ahol strukturált alakzatú számsorokban keresnek mintákat, pl. bankkártya-csalás vagy telefonhívás-láncok) és szövegbányászat (ahol strukturálatlan szövegtömegekből nyernek ki összefüggő elemeket, pl. különböző rendőri jelentések közül megtalálni az azonos tettesre vonatkozókat vagy túlzottan is hasonló szabadalmak fellelése) kikerültek a netre, és lehetőséget nyitottak a minden üzleti és nem üzleti adatból a releváns kinyerésére, feldolgozására és a döntéshozatal számára előkészítésre.

A fejlett robotok szüntelenül pásztázzák az elektronikus teret, időről időre pillanatképet készítenek, és egy előre megadott és állandóan karbantartott taxonómia és szabályrendszer alapján kiszűrik az értékelő-elemző számára a lényeget, mint egy mágnes egy futószalagon végigjuttatott szalmakazalból a tűt. Ez a modern üzleti hírszerzés – bocsánat, KER – legdinamikusabban fejlődő ágazata.

Bitport Vadász Pál
Bitport Vadász Pál
Vadász Pál
a Montana Tudásmenedzsment Kft
ügyvezetője.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.