Nevet változtatott a közelmúltban ismét teljesen a Nokia szárnyai alá került hálózati berendezésgyártó, az NSN. A rövidítés marad, csak az „S” jelentése változik „Siemensről” „Solutions”-re: a cég új neve tehát Nokia Solutions and Networks.
Kiszervezendő gyártókapacitások
Az új tulajdonosi szerkezet új stratégiát is hozott. A Bloomberg a céghez közeli forrásokra hivatkozva a napokban adta hírül, hogy a társaság hamarosan újabb 8500 főtől kíván megválni. A lépés hátterében valószínűleg a csökkenő bevételek állhatnak, s bár az NSN negyedéves jelentése szerint a profitabilitás javult, ezen a téren is vannak még tartalékok a cégben – vélheti a menedzsment.
Az újabb több ezer dolgozótól a meglévő finnországi, kínai és indiai üzemek eladásával, esetleg bezárásával vagy az ott folyó gyártás kiszervezésével akar megválni a cég, amely június végén mintegy 50 ezer 500 főt foglalkoztatott. A Bloomberg úgy tudja, az újabb 17 százalékos karcsúsítást 2014 végéig tervezi végrehajtani a cég. Ugyancsak a hírügynökség információja az is, hogy a leépítés egyelőre csak terv, amit végső soron amúgy is a Nokiának kell jóváhagynia. Az NSN-nél egyelőre nem kívánták kommentálni a hírügynökség értesüléseit, ám azt nem is cáfolták.
Mint ismert a Nokia július elején 1,7 milliárd euróért kivásárolta a cégből a Siemens 50 százalékos részesedését. A névváltás tényén kívül eddig valóban vajmi kevés változott az NSN-nél. Rajeev Suri maradt a vezérigazgató, a cég ügyvezető testülete is a régi maradt.
NSN Magyarországon
A cég Magyarországon 1998. óta van jelen: 20 fővel nyitotta meg Budapesten a kutatás-fejlesztési központját, ahol az NSN által ma Magyarországon foglalkoztatott több mint 1000 ember többsége dolgozik. A budapesti k+f központban fejlesztik például a mobil kapcsolóközpontokat. A cég idén januárban 180 munkavállalót foglalkoztató pénzügyi szolgáltató központot is nyitott Budapesten, amely közel 50 országban szolgál ki NSN leányvállalatokat. A tervezett átalakulásokkal kapcsolatban megkerestük a magyarországi leányvállalatot, kérdéseinkre egyelőre nem érkezett válasz.
Az NSN az elmúlt időszakban a főleg a kínaiak – mindenekelőtt a Huawei és a ZTE – által támasztott élesebb verseny miatt újraszervezte magát. Ennek során a fejlesztések fókuszába a mobil szélessávot helyezte. Az átszervezés létszámleépítésekkel is járt, ám a cég már akkor bejelentette, hogy további elbocsátásokkal is számol. Az eddigi leépítések elsősorban azért következtek be, mert az NSN megszabadult néhány, nem az alaptevékenységhez tartozó területtől.
Csökkenő bevétel, javuló profitabilitás
A nagyarányú leépítések és a profiltisztítás is hozzájárulhatott, hogy csökkent ugyan a cég bevétele, de javult a profitabilitása. A tegnap kiadott második negyedéves pénzügyi jelentés mutatói alapján a tavalyi második negyedévhez képest 12900-zal csökkent a létszám, az idei első negyedévhez képest pedig 6200-zal.
A 2,758 millió eurós árbevétel éves összevetésben 14,7 százalékos visszaesést, de az előző negyedévhez képest 1,5 százalékos növekedést mutat. Figyelembe véve az időközben leépített tevékenységeket, a nettó bevétel éves szinten 11 százalékkal csökkent, negyedéves követésben közel 4 százalékot nőtt.
Tovább javult viszont a társaság jövedelmezősége, bruttó nyereségráta 38,4 százalékot ért el, ami 12,2 százalékos javulás az egy évvel korábbi és 4,6 százalékos javulás az előző negyedévi nyereségrátához képest. A működési költségeket éves szinten 100 millió euróval tudta csökkenteni a cég, az idei első negyedévhez képest viszont nagyjából szinten lehetett tartani.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak