A bejáratott cégrövidítés, az NSN megmarad, csak épp új jelentést kap: Nokia Solutions and Networks. Az ismét teljesen Nokia tulajdonba került hálózati berendezésgyártónál több ezres elbocsátásokra készülnek.

Nevet változtatott a közelmúltban ismét teljesen a Nokia szárnyai alá került hálózati berendezésgyártó, az NSN. A rövidítés marad, csak az „S” jelentése változik „Siemensről” „Solutions”-re: a cég új neve tehát Nokia Solutions and Networks.

Kiszervezendő gyártókapacitások

Az új tulajdonosi szerkezet új stratégiát is hozott. A Bloomberg a céghez közeli forrásokra hivatkozva a napokban adta hírül, hogy a társaság hamarosan újabb 8500 főtől kíván megválni. A lépés hátterében valószínűleg a csökkenő bevételek állhatnak, s bár az NSN  negyedéves jelentése szerint a profitabilitás javult, ezen a téren is vannak még tartalékok a cégben – vélheti a menedzsment.

Az újabb több ezer dolgozótól a meglévő finnországi, kínai és indiai üzemek eladásával, esetleg bezárásával vagy az ott folyó gyártás kiszervezésével akar megválni a cég, amely június végén mintegy 50 ezer 500 főt foglalkoztatott. A Bloomberg úgy tudja, az újabb 17 százalékos karcsúsítást 2014 végéig tervezi végrehajtani a cég. Ugyancsak a hírügynökség információja az is, hogy a leépítés egyelőre csak terv, amit végső soron amúgy is a Nokiának kell jóváhagynia. Az NSN-nél egyelőre nem kívánták kommentálni a hírügynökség értesüléseit, ám azt nem is cáfolták.

Mint ismert a Nokia július elején 1,7 milliárd euróért kivásárolta a cégből a Siemens 50 százalékos részesedését. A névváltás tényén kívül eddig valóban vajmi kevés változott az NSN-nél. Rajeev Suri maradt a vezérigazgató, a cég ügyvezető testülete is a régi maradt.

NSN Magyarországon

A cég Magyarországon 1998. óta van jelen: 20 fővel nyitotta meg Budapesten a kutatás-fejlesztési központját, ahol az NSN által ma Magyarországon foglalkoztatott több mint 1000 ember többsége dolgozik. A budapesti k+f központban fejlesztik például a mobil kapcsolóközpontokat. A cég idén januárban 180 munkavállalót foglalkoztató pénzügyi szolgáltató központot is nyitott Budapesten, amely közel 50 országban szolgál ki NSN leányvállalatokat. A tervezett átalakulásokkal kapcsolatban megkerestük a magyarországi leányvállalatot, kérdéseinkre egyelőre nem érkezett válasz.

Az NSN az elmúlt időszakban a főleg a kínaiak – mindenekelőtt a Huawei és a ZTE – által támasztott élesebb verseny miatt újraszervezte magát. Ennek során a fejlesztések fókuszába a mobil szélessávot helyezte. Az átszervezés létszámleépítésekkel is járt, ám a cég már akkor bejelentette, hogy további elbocsátásokkal is számol. Az eddigi leépítések elsősorban azért következtek be, mert az NSN megszabadult néhány, nem az alaptevékenységhez tartozó területtől.

Csökkenő bevétel, javuló profitabilitás

A nagyarányú leépítések és a profiltisztítás is hozzájárulhatott, hogy csökkent ugyan a cég bevétele, de javult a profitabilitása. A tegnap kiadott második negyedéves pénzügyi jelentés mutatói alapján a tavalyi második negyedévhez képest 12900-zal csökkent a létszám, az idei első negyedévhez képest pedig 6200-zal.

A 2,758 millió eurós árbevétel éves összevetésben 14,7 százalékos visszaesést, de az előző negyedévhez képest 1,5 százalékos növekedést mutat. Figyelembe véve az időközben leépített tevékenységeket, a nettó bevétel éves szinten 11 százalékkal csökkent, negyedéves követésben közel 4 százalékot nőtt.

Tovább javult viszont a társaság jövedelmezősége, bruttó nyereségráta 38,4 százalékot ért el, ami 12,2 százalékos javulás az egy évvel korábbi és 4,6 százalékos javulás az előző negyedévi nyereségrátához képest. A működési költségeket éves szinten 100 millió euróval tudta csökkenteni a cég, az idei első negyedévhez képest viszont nagyjából szinten lehetett tartani.
 

A Nokia 1,7 milliárd eurót fizet a Siemensnek az NSN-ért
Újabb gyengére sikeredett negyedév a Nokiánál
Optikai üzletágától is megvált a Nokia Siemens Networks

Piaci hírek

Áttörést érhettek el a robotok tanításában az MIT kutatói

Az általuk kifejlesztett módszerrel nemcsak gyorsabbá és olcsóbbá tehető a folyamat, hanem a robotok alkalmazkodóképessége is javul az új feladatokhoz és új környezetekhez.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.