A magyar kormány az IBM-mel is stratégiai megállapodást kötött. Az amerikai cég 77 évnyi magyarországi jelenlét után kapott papírt arról, hogy a jó multik körébe tartozik.
A Microsoft után újabb informatikai céggel kötött stratégiai megállapodást a magyar kormány. A dokumentumot a kormány részéről Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára, az IBM Magyarországi Kft. részéről Veres Zsolt vezérigazgató írta alá. Az IBM 77 éves magyarországi története alatt megoldásszállítóként és munkaadóként is fontos szereplője lett a gazdaságnak. Jelenleg a fővárosban és két vidéki telephelyen – Székesfehérváron és Vácon – folytat szolgáltatói, mérnöki, szoftver- és hardver-szakértői, disztribúciós és gyártási tevékenységet.



Veres Zsolt (balra) és Cséfalvay Zoltán aláírják a megállpodást.
Kinek az öröme nagyobb?


Jó szándékról szól A meglehetősen laza szövésű szerződés (az NGM honlapjáról letölthető pdf formátumban), – akárcsak a Microsofttal kötött – jobbára szándékokról, semmint konkrét vállalásokról szól. A két vállalattal kötött megállapodás szövege is több egyező pontot tartalmaz. Azonosak például a kutatás-fejlesztés támogatására, az országimázs javítására vagy Magyarország versenyképességének javítására vonatkozó részek.

A kormányzat cserébe az alkalmazottak képzését illető támogatások, jogszabályok kedvező alakítására törekszik.

Az elmúlt időszakban több szakértő is felhívta a figyelmet a multinacionális cégek hazai jelenlétének fontosságára. Érvelésük szerint ezeknek a cégeknek a jelenléte nagyban megkönnyíti azt, hogy a gazdaság hozzájusson a legfrissebb technológiákhoz, valamint módszerekhez. Erre utal az IBM-megállapodásról hírt adó közlemény is. „Az IBM tapasztalatai is azt mutatják, hogy tevékenysége ösztönzőleg hat a helyi vállalkozások teljesítményére. A helyben fejlődő gazdasági ökoszisztéma sokféle formában veszi hasznát a globális informatikai vállalkozás jelenlétének. Magyarországon ma az IBM több száz üzleti partnere ötvözi sikerrel a helyi erőt, piaci ismeretet a világcég technológiai tudásával” – fogalmaz.

A kormány 8. barátja: a Microsoft
Stratégia megállapodások – valódi tartalom nélkül?

Bár a közleményben utalnak az IBM Smarter Planet megoldásainak felhasználására a közszolgáltatások fejlesztésében, maga a megállapodás nem tartalmaz olyan konkrétumokat, mint a Microsofttal aláírt szerződés, melyben szerepel a YouthSpark program elemeivel kapcsolatos vállalás. Az újabb megállapodás azon vélekedések igazát látszik megerősíteni, melyek szerint megállapodásoknak nincs igazi tartalma, és ellensúlyozzák az IKT szektort is sújtó gazdaságpolitikát.

Még nem nőtt az égig, de az EU-nak máris gondja támadt a Bluesky működésével

Az X-ről politikai okokból távozó tömegek kedvelt célpontja a Twitter-alapító gründolta platform. A Bluesky egyelőre nem elég nagy ahhoz, hogy a legszigorúbb EU-s szabályozás alá essen, de így sem ússza meg Brüsszel piszkálódását.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.