„A bevétel célkitűzésünket túlteljesítettük, az EBITDA a megcélzott sáv optimistább részébe esik.” Ezzel a mondattal kezdi a Magyar Telekom ma közzétett negyedéves pénzügyi eredményeit.
A bevételek 3,4 százalékkal 159,4 milliárd forintról 164,9 milliárd forintra nőttek 2012 negyedik negyedévben a 2011-es év azonos időszakához képest. Ebben elsősorban az játszott szerepet, hogy az energiaszolgáltatásból és az IT-szolgáltatásokból származó bevételek nagymértékű növekedése ellensúlyozni tudta a vezetékes és mobil hangalapú bevételek csökkenését, valamint a növekvő tévés és az okostelefonos értékesítéseknek köszönhetően emelkedő mobil készülékértékesítési bevételek is hozzájárultak a bevételek pozitív alakulásához.

Nagyobb bevételből kisebb profit Hiába nőtt azonban a bevétel. Az EBITDA bő 20 százalékal csökkent az előző év hasonló időszakához viszonyítva: 46,7 milliárd forintról 37 milliárd forintra. Ha azonban a végkielégítésekkel kapcsolatos költségeket, valamint a különadót és az új távközlési adót nem vesszük figyelembe, az EBITDA csökkenése csak 9,1 százalék: azaz a 2011-es 57,7 milliárd forintról tavaly 52,5 milliárd forintra mérséklődött.

A működéshez kapcsolódó EBITDA ráta 31,8 százalék volt a tavalyi negyedik negyedévben, míg az előző év azonos időszakában 36,2 százalék volt. Ennek oka elsősorban a magas jövedelmezésű hangszolgáltatási bevételek további csökkenése volt, amit nem tudott kellően ellensúlyozni az alacsonyabb jövedelmezőségű energia kiskereskedelmi tevékenység és az IT-ból származó bevételek.

Nőttek a személyi jellegű költségek 0,6 milliárd forinttal, melynek hátterében az áll, hogy az ügyfélszolgálati, értékesítési és ügyfélélmény területeken dolgozó, korábban kölcsönzés keretében foglalkoztatott munkatársak tavaly áprilistól a Magyar Telekom főállású munkavállalójaként dolgoznak tovább. Emellett 2012. negyedik negyedévben magasabb volt a végkielégítéssel kapcsolatos költségek összege. Csoportszinten a cég létszáma mintegy 1500 fővel emelkedett 2011 negyedik negyedévéhez képest.

Összességében a Társaság részvényeseire jutó eredmény (nettó eredmény) -40,3 milliárd forintról -1,6 milliárd forintra nőtt. A működéshez kapcsolódó EBITDA csökkenése ellenére a nettó eredmény elsősorban két tényezőnek köszönhető. 2011 negyedik negyedévben negatívan befolyásolta az eredményt egyrészt a Macedónia szegmensre elszámolt értékvesztés, másrészt a halasztott adókötelezettségben történt egyszeri csökkenés visszaforgatása.

Az üzleti tevékenységből származó nettó cash flow is csökkent 23,6 milliárd forinttal a 2011-es 168,8 milliárd forintról 145,2 milliárd forintra. A csökkenés oka elsősorban a működőtőke változása, mivel 2012-ben az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma és amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet által indított vizsgálatokhoz kapcsolódóan 22,1 milliárd forint kifizetés történt. (Mint emlékezetes, a Magyar Telekom 2011 decemberének végén állapodott meg a két szervezettel a társasággal kapcsolatos vizsgálatok egyezség útján történő lezárásáról. A két szervezet mintegy 22 milliárd forintnyi büntetést szabott ki a vállalatra. A várható büntetésre a cég még 2011-ben céltartalékot képezett.)

Ezt az egyszeri kiadást részben ellensúlyozta a Pro-M eladásából és a szállítók egy része esetében alkalmazott hosszabb fizetési határidőből származó működőtőke javulás. A magasabb kamatláb és eladósodottsági szint miatt emelkedő fizetett kamatok, valamint a magasabb fizetett nyereségadó is hozzájárultak az üzleti tevékenységből származó nettó cash flow csökkenéséhez.

A Magyar Telekom főbb mutatói (millió forintban)



Nőtt a CAPEX, még a 10,9 milliárd forint összegű 900 MHz-es spektrum licencdíj nélkül is: a 2011-es 83,8 milliárd forintról 92,4 milliárd forintra. Ezt elsősorban a macedóniai ingatlancseréhez kapcsolódó beruházások növekedése okozta. 2012-ben a CAPEX teljes összegéből a Telekom Magyarország szegmensre 57,8 milliárd forint, a T-Systems Magyarország szegmensre 5,2 milliárd forint jutott, míg Macedóniában 24,6 milliárd forintot, Montenegróban pedig 4,2 milliárd forintot fordítottak beruházásokra. Emellett a CAPEX-nek vannak olyan tételei is, melyek nem tartoznak bele az egyes szegmensek CAPEX-ébe.

Mattheisen szerint minden a tervek szerint halad Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgató a jelentéshez kapcsolódó nyilatkozatában kiemelte: a bevételek szerkezetének alakulás (a gáz- és áramszolgáltatás, a tévé, a mobilnet és a rendszerintegráció/IT bővülése) jól illeszkedik a cég azon stratégiájába, amely a nem alaptevékenységből származó bevételek növekedését és az előfizetői szám emelkedésének elősegítését célozza. „A mobil szegmensben változatlanul az okostelefonok voltak a középpontban 2012 során, aminek köszönhetően jelentősen nőtt a készülékértékesítés és a penetráció is ügyfeleink körében. A negyedik negyedévben a szerződéses ügyfeleknek eladott készülékek közel 90 százaléka okostelefon volt, miközben az okostelefon-vásárlóknak nagyjából 80 százaléka mobilinternet előfizetést is vett” – nyilatkozta az elnök-vezérigazgató.

Mattheisen hatékonyságnövelés folytatását ígérte, aminek részeként korszerűsítik a hálózatot. A cég 2013 végére Budapesten 99 százalékos, országosan 27 százalékos 4G-lefedettséget tűzött ki célul. Erre már tavaly is 92,4 milliárd forintot költöttek, 2,4 milliárddal többet az eredetileg tervezettnél.

A telkó-adó ellenére nőtt a Magyar Telekom profitja
Macedónia és a különadó szegezte földhöz a Magyar Telekomot

Mattheisen rövid távon arra számít, hogy a piaci környezet nem javul: a háztartások elkölthető jövedelme továbbra is komoly korlátozó tényező marad, és a már bevezetett fiskális intézkedések is kedvezőtlenül hatnak az eredményekre. Így a további költségtakarékossági tervek ellenére a jövedelmezőség további csökkenésére számít 2013-ban a Telekom-vezér. A bevételekben legfeljebb 3 százalékos, a jelentett EBITDA-ban 4-7 százalékos csökkenés vár, a CAPEX (a spektrumvásárlásra fordított költségek nélkül) pedig körülbelül 5 százalékkal mérséklődik.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.