A döntési struktúra alapos reformját jelentették be a Hewlett-Packardnál. A cég élére tavaly kinevezett Leo Apotheker az elbocsátásoktól és átszervezéstől pontosabb rálátást remél a vállalati folyamatokra, amitől hosszú távon javulhat a versenyképesség is.

Egy akkora vállalatnál, mint a több mint 320 ezer ember foglalkoztató HP nem egyszerű megtalálni az adminisztráció és a döntési lánc mélységének megfelelő szintjét. A cég élére november elején érkező Leo Apotheker mindenesetre most az egyszerűsítésben látja a kiutat a sok szempontból nehézségekkel küzdő óriásvállalat számára.

Arccal a vásárló felé A fogyasztókra irányuló nagyobb figyelem jelmondatával több felső szintű vezetői pozíciót megszüntetnek, illetve összevonnak, miközben a megmaradó posztokon is folytatódik az utóbbi hónapokban tapasztalható fluktuáció. Az intézkedéssorozat végső célja a vállalati működés és a döntési folyamat egyszerűsítése – áll a hivatalos sajtóközleményben. A váltás okai között az is szerepet játszott, amiről Apotheker már korábban nyilatkozott: miszerint szeretné lebontani a HP divíziói között magasodó belső falakat.

Az új struktúrában közvetlenül az elnök-vezérigazgatónak fog jelenteni mind a vállalati portfólióért mostantól teljes egészében felelős Dave Donatelli, mind a szoftveres üzletágat irányító Bill Veghte. A két alelnök eddig annak az Ann Livermore-nak volt alárendelve, aki közel harminc éve dolgozik a cégnél, és most munkája elismeréseként a HP igazgatótanácsába kap egy helyet.

Bár Livermore kinevezése papíron egyértelműen előrelépésnek tekinthető, sokan inkább felfelé buktatásként értékelik a váltást. Tény, hogy a cég sikeréért eddig rengeteget dolgozó szakember mostantól eltávolodik a napi ügyektől, ami elemzők szerint kockázatokat rejt magában. Például nem tudni, hogy zökkenőmentes lesz-e az eddig Livermore által felügyelt területek és a személyéhez köthető jó kapcsolatrendszer átadása.

Jön a HP személyes felhője és alkalmazásboltja
A fogyasztói szektor továbbra is földhöz szögezi a HP-t

A spórolás lett a veszte
Több távozást is bejelentettek a vállalati reorganizáció kapcsán. Megszűnik az adminisztratív vezetői pozíció, aminek következtében a cég ingatlanait és egyéb adminisztratív tevékenységét eddig kezelő Pete Bocian a HP-n kívül lesz kénytelen új kihívásokat keresni.

Azonnali hatállyal távozik a cég informatikai vezetője is, ám Randy Mott székét természetesen nem dobják ki, a HP új CIO után néz. Mott személyével kapcsolatban a legtöbben azt emelik ki, hogy rávette a cég korábbi vezetőjét, Mark Hurdöt 84 adatközpont bezárására, amivel 1 milliárd dollárt spórolt a HP. Ennek ellenére elemzők ezt a lépést rossznak tartják, mivel káros hatással volt a vállalati versenyképességre.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.