Bár kevesen vannak a műszaki, IT területen elhelyezkedő hölgyek, a tapasztalatok azt mutatják férfi kollégáikkal összehasonlítva akár több fizetésre és gyorsabb előmenetelre is számíthatnak. Az Európai Bizottság mindeközben azt szeretné elérni, hogy a nemek aránya kiegyensúlyozottabbá váljon.
Hirdetés
 

Magyarországon nincs különösebb jele annak, hogy az állam jelentős intézkedéseket tenne a nemek közti esélyegyenlőség biztosítására, bár természetesen elvben ugyanazért a munkáért ugyanolyan javadalmazást kell kapnia minden munkavállalónak.

Versenyhátrány lehet Az Európai Bizottság állásfoglalása szerint a demokratikus fejlődés mellett az EU versenyképességre is rossz hatása van annak, ha egy-egy területen rendkívül egyenlőtlen a nemek foglalkoztatottsági aránya. Ezért arra kéri a tagállamokat, hogy indítsanak kampányokat, hogy továbbtanulás esetén minél több nő válasszon mérnöki pályát.

Hazánkban például a villamosmérnöki szakra közel húsz férfire jut egyetlen női jelentkező. Azok a hölgyek, akik mégis az IKT pályát választják, nagyobb megmérettetésre, ám – meglepő módon – több fizetésre és gyakran vezető pozícióra is számíthatnak.

„A munkaerőpiacon keresettek a mérnökök, informatikusok, függetlenül attól, hogy nők vagy férfiak. Van rá eset, hogy a nőknek többet kell bizonyítani ezekben a szakmákban, amíg elfogadják őket. Cserébe viszont gyors karrierre, és magasabb fizetésre számíthatnak” – fogalmazott Csákvári Róbert, a Work Force Személyzeti Tanácsadó ügyvezető igazgatója. Ezt a műszakin végző hölgyek is így gondolhatják: amíg a női hallgatók a szakmájukra jellemző átlagos fizetés megadásakor mintegy 25 ezer forinttal kevesebbet adtak meg, mint a férfiak, műszaki területen a nők számítanak magasabb fizetésre.

Egy több száz fejlesztőmérnököt foglalkoztató cég HR szakembere is úgy látja, a nők gyorsan kiemelkednek a férfias környezetben, jó kommunikációs és szervezőkészségükkel hamar koordinátori vagy vezetői pozícióba kerülhetnek. „Sajnos azonban hozzánk is kevés álláspályázat érkezik nőktől” – tette hozzá Pohánka Diána.

Az informatikusok már biztos nyernek az olimpián
Az elektronikai ipar lehet a hazai növekedés alapja


Áttörhető az üvegplafon
Változni látszik az úgynevezett üvegplafon-jelenség is, amikor egy szint után a női vezetők láthatatlan falba ütközve nem juthatnak feljebb: szakértők szerint ez a jelenség ma már legtöbbször csak a fejekben létezik, amit némi bátorsággal és önbizalommal ténylegesen le lehet küzdeni. Az utóbbi években Magyarországon is egyre jellemzőbb a legalább egy idegen nyelvet jól beszélő mérnökök és az informatikusok hiánya a munkaerőpiacon, miközben más területeken egyre nehezebb elhelyezkedni. Ezért különösen fontos lenne, hogy több nő válasszon műszaki életpályát magának.

Még mindig rossz ötlet pénzügyi tanácsokat kérni a chatbotoktól

Kevesen rendelkeznek a megalapozott pénzügyi döntésekhez szükséges képzettséggel, és a szakértő tanácsadók megbízását sem sokan engedhetik meg maguknak, de a mesterséges intelligenciát akkor is jobb kihagyni az ilyen dolgokból.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.