Magyarországon nincs különösebb jele annak, hogy az állam jelentős intézkedéseket tenne a nemek közti esélyegyenlőség biztosítására, bár természetesen elvben ugyanazért a munkáért ugyanolyan javadalmazást kell kapnia minden munkavállalónak.
Versenyhátrány lehet ■ Az Európai Bizottság állásfoglalása szerint a demokratikus fejlődés mellett az EU versenyképességre is rossz hatása van annak, ha egy-egy területen rendkívül egyenlőtlen a nemek foglalkoztatottsági aránya. Ezért arra kéri a tagállamokat, hogy indítsanak kampányokat, hogy továbbtanulás esetén minél több nő válasszon mérnöki pályát.
Hazánkban például a villamosmérnöki szakra közel húsz férfire jut egyetlen női jelentkező. Azok a hölgyek, akik mégis az IKT pályát választják, nagyobb megmérettetésre, ám – meglepő módon – több fizetésre és gyakran vezető pozícióra is számíthatnak.
„A munkaerőpiacon keresettek a mérnökök, informatikusok, függetlenül attól, hogy nők vagy férfiak. Van rá eset, hogy a nőknek többet kell bizonyítani ezekben a szakmákban, amíg elfogadják őket. Cserébe viszont gyors karrierre, és magasabb fizetésre számíthatnak” – fogalmazott Csákvári Róbert, a Work Force Személyzeti Tanácsadó ügyvezető igazgatója. Ezt a műszakin végző hölgyek is így gondolhatják: amíg a női hallgatók a szakmájukra jellemző átlagos fizetés megadásakor mintegy 25 ezer forinttal kevesebbet adtak meg, mint a férfiak, műszaki területen a nők számítanak magasabb fizetésre.
Egy több száz fejlesztőmérnököt foglalkoztató cég HR szakembere is úgy látja, a nők gyorsan kiemelkednek a férfias környezetben, jó kommunikációs és szervezőkészségükkel hamar koordinátori vagy vezetői pozícióba kerülhetnek. „Sajnos azonban hozzánk is kevés álláspályázat érkezik nőktől” – tette hozzá Pohánka Diána.
Áttörhető az üvegplafon ■ Változni látszik az úgynevezett üvegplafon-jelenség is, amikor egy szint után a női vezetők láthatatlan falba ütközve nem juthatnak feljebb: szakértők szerint ez a jelenség ma már legtöbbször csak a fejekben létezik, amit némi bátorsággal és önbizalommal ténylegesen le lehet küzdeni. Az utóbbi években Magyarországon is egyre jellemzőbb a legalább egy idegen nyelvet jól beszélő mérnökök és az informatikusok hiánya a munkaerőpiacon, miközben más területeken egyre nehezebb elhelyezkedni. Ezért különösen fontos lenne, hogy több nő válasszon műszaki életpályát magának.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak