Tovább dagad a HP által tavaly felvásárolt Autonomy körül kialakult botrány. A brit cég egykori vezetője szerint az amerikaiak csak rossz üzleti stratégiájukat próbálják takargatni a hamisítási vádakkal.
Teljesen értetlenül áll a HP vádjai előtt az Autonomy korábbi első számú embere. Mike Lynch azután szólalt meg több fórumon, hogy a HP legutóbbi negyedéves jelentésében 8,8 milliárd dolláros értékcsökkenési leírást könyvelt el, jobbára azért, mert álláspontjuk szerint a tavaly több mint 11 milliárdért megvett brit szoftvercég egykori vezetése könyvelési szabálytalanságokon, a helyzet megtévesztő bemutatásán és a hibák elkendőzésén keresztül pumpálta fel a társaság valódi pénzügyi mutatóit az akvizíció előtt. 



Mike Lynch: rávetült a gyanú árnyéka

Teljes értetlenség  Az Autonomyt a felvásárláskor vezető Lynch idén májusig a HP kötelékében vitte tovább a szoftvercég irányítását, ám akkor a bevételek nem megfelelő alakulása miatt elköszöntek egymástól. A vádakkal kapcsolatban elmondta, ő is csak a pénzügyi jelentés olvasásakor szembesült azzal, mivel vádolják őt és egykori munkatársait.

Álláspontja szerint az egész ügy teljesen érthetetlen, hiszen egy olyan cégről beszélünk, amelyik több mint tízéves tőzsdei múlttal rendelkezik és számait negyedévente auditálták. Ez utóbbit az Autonomy esetében a Deloitte végezte. Lynch azért sem tartja életszerűnek a HP kijelentéseit, mert a felvásárlás előtt, ahogy az egy ilyen kaliberű üzletnél megszokott, gyakorlatilag megszállta őket az amerikai vállalat, és mintegy 300 emberével kis túlzással az ebédjegyeket is átnyálazták, leszámolták. A teljes átvilágításban két másik nagy tekintélyű független szereplő, a KPMG és a Barclays is részt vett. Való igaz, nagyon nehéz elképzelni egy olyan mértékű svindlit, amely mindezen szereplőket együttesen képes lett volna megvezetni.

Régi gondok ■ Lynch szerint az ügy hátterében inkább az áll, hogy a HP folyamatosan rossz döntéseket hozott az elmúlt években. Mind az EDS, mind a Palm felvásárlása óriási összegeket mozgatott meg, miközben a várt nagy hozadék egyáltalán nem jelent meg. Szerinte az sem véletlen, hogy a vádak pont akkor kerültek elő, amikor a 70 éves vállalat történelmének legrosszabb negyedéves jelentéseit kellett nyilvánosságra hozni.

Az Autonomy egykori vezetője arról is beszélt, hogy az üzlet még akkor köttetett, amikor az a Léo Apotheker állt a HP élén, aki a szoftverekre fókuszálva akart új irányt szabni a hatalmas portfólióval bíró vállalatnak. Apothekernek azonban tavaly ősszel mennie kellett, és bár a felvásárlás mellett kitartottak, a helyébe lépő Meg Whitmann irányítása alatt más divíziókhoz kerültek a súlyok. Lynch szerint ez nagyban közrejátszott abban, hogy az Autonomy nem tudott eredményesebben működni az óriási szervezeten belül.

A felvásárolt cég HP-s karrierjének az sem tett jót, hogy Lynch elmondása szerint több száz tehetséges ember, gyakorlatilag a korábbi Autonomy színe-java távozott az amerikai vállalattól az elmúlt jó egy év alatt. Ennek okát Lynch a HP-n belül zajló "kicsinyes belharcokban" látja, amelyek megbénították a szoftveres részleg működését.

Elterelő hadművelet helyett ■ Mindezek ellenére a megvádolt exvezér úgy látja, ha a HP a közeljövőben azzal foglalkozik, hogy sikeresen reformálja meg alapvető üzleti működését, akkor ismét felfelé vezethet az út, amiben az Autonomynak is van szerepe és jövője. Viszont ehhez semmi szükség arra, hogy a figyelmet a fenti módszerekkel tereljék el magukról.

A HP menti a menthetőt Autonomy-ügyben
8,8 milliárd dollárral vezették meg a HP-t
Nem tervez több nagy felvásárlást a HP

Ocsmányságokat kiabáltak gazdáikra a meghekkelt robotporszívók

A támadók egy primitív hibát kihasználva vehették át az uralmat a kamerával is felszerelt gépek fölött, a javítást viszont nem sieti el senki.
 
Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.