A közelmúltban elfogadott „játékgép-törvény” erősen kihatott a magyar IT-piacra is. A törvény következtében a hazai informatikai kkv-kat mintegy 5 milliárd forint veszteség érte.
Mintegy 5 milliárd forint veszteséget könyvelhettek el a hazai kis- és közepes informatikai vállalkozások a játékgépekkel kapcsolatos, egymással ellentétes parlamenti döntések miatt – közölte Laufer Tamás az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) elnöke. Emlékeztetett arra, hogy a törvényhozás szűk egy éve informatikai fejlesztésekre sarkallta a piac szereplőit, ám idén megtiltotta a működésüket. Az ilyen döntési folyamatok is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az egyébként is jelentős szakemberhiánnyal küzdő szakma egy része elhagyja az országot – tette hozzá. Pedig az IVSZ elnöke szerint az informatikai és távközlési szektor főszerepet játszhatna a magyar szakképzett munkaerő itthon tartásában.

Beruházásoktól esik el az ország Ez nagyon fontos lenne, hiszen egyre nagyobb problémát okoz Magyarországon és ezen belül a kiemelten szaktudás igényes hazai IKT-szektorban a jól képzett szakemberek, ezen belül a frissen végzett diplomások hiánya, elvándorlása, ami tovább gyengítheti az egyébként is régóta szakember hiánnyal küszködő szektort. Emiatt komoly beruházásoktól is eleshet Magyarország, például azért mert a nemzetközi cégek egyre több infokommunikációs termék gyártását hoznák vissza elsősorban a nehezen áthidalható kulturális különbségek miatt a távol-keletről a kelet-közép-európai térségbe.

Laufer javaslata az, hogy a kormány az összességében 100 milliárd forint értékben exportáló szoftverfejlesztő cégek csoportjával kössön stratégiai megállapodást. „Egy modern, munkalapú társadalomnak erős pillérét kell, hogy képezze a magasan kvalifikált, minőségi munkavégzés. Magyarország nem mondhat le a fejlődésről, a haladásról, a világ modern közművéről, az internetről. Magyarország nem engedheti meg magának, hogy a világ technológiai fejlődésével ne tartson lépést. Gyengélkedő informatika és távközlés esetén nincs jövő, nincs fejlődés.” – idézi az IVSZ-elnököt a szövetség közleménye.

Go East! Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár Laufer Tamás felvetésére reagálva az IVSZ-t felkérte, hogy delegáljon tagokat a kormányközi vegyes-bizottságokba. Ez egy első és fontos lépés lehet abban, hogy szoftverexporttal foglalkozó hazai cégek számára új üzleti lehetőségek nyíljanak, például az Azerbajdzsánban, Kínában, Oroszországban és Szaúd-Arábiában felállított kereskedőház révén, vagy az egészségügyi informatika fejlesztésében, valamint a kormány által nemrégiben Kuvaitban kötött innovációs együttműködésben.

Megjegyzendő, hogy ma a magyar szoftverfejlesztés élcsapatát jelentő vállalkozások – a Prezi.com, a LogMeIn, a BalaBit vagy a Usteam – elsősorban a nyugati piacokon keresztül jutott el más, akár ázsiai piacokra is. Ugyanez igaz az egyik legnagyobb hazai szoftverfejlesztő kapacitással bíró EPAM-ra is, amely elsősorban az amerikai piacra dolgozik, bár jelen van például Oroszországban és Kazahsztánban is. Vagy a szintén kiterjedt külkapcsolatokkal rendelkező IND Group is jó pozíciókkal rendelkezik a német nyelvű piacokon amellett, hogy szállít megoldásokat a régió majd' minden országába és a Közel-Keletre is.

E-közigazgatás és digitális szakadék az Infotér programjában
Egyre több hazai informatikai cég dől be

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.