Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége együttműködést vár a kormányzattól, és sürgeti a szervezet iparági stratégiai tanácsadó szerepének kialakítását. A szervezet az adatközponti és adatlogisztikai beruházásokban látja az iparágfejlesztés új területeit.
Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) csütörtöki sajtótájékoztatóján azokat a kiemelt feladatokat tette közzé, amelyek álláspontja szerint új növekedési pályára állíthatják a képviselt iparágakat, segítve a hazai gazdaság és államigazgatás hatékonyabb működését. Laufer Tamás, a szervezet elnöke szerint az infokommunikációs (IKT) szektor fejlesztése pozitívan hatna a magyar GDP-re: új cégek jönnének létre, bővülne a meglévők tevékenysége, és növekedne alkalmazottaik száma.

Kiemelt feladatok Az IVSZ fontosnak tartja a kockázati tőke bevonását az iparág fejlesztésébe. A kis- és középvállalkozások (kkv) számára kedvező perspektívát jelent, hogy az EU és a hazai fejlesztési programok mellett új finanszírozási források váltak hozzáférhetővé: az IKT szektor a gyors értékteremtés és globális fejlődés lehetőségét kínálja, ezért a befektetők is aktívak ezen a területen.

Ambrus Zsolt
, a szervezet főtitkára elmondta: november végén munkacsoportot hoztak létre a KKV-k növekedésének támogatására. Az IVSZ hosszú távú célja ezen a területen, hogy a kkv-k számára hozzáférést teremtsen a finanszírozási forrásokhoz, és saját  fejlesztési terveihez illeszkedve javítsa a növekedés feltételeit. Az Új Széchenyi Terv kapcsán minden fejlesztési területen elérhető legyen IKT pályázat is.

A szervezet a távközlési iparágban kiemelt feladatnak tartja az új tartalmi szabályozás megalkotását, különös tekintettel a szerzői jogi kérdésekre. Megoldást vár a frekvenciadíjak, a spektrumgazdálkodás és a digitális átállás problémáira, illetve lépéseket javasol az internethasználat lakossági terjesztésére és a generációs szakadék csökkentésére. Az IVSZ az elektronikai szektor érdekében a beszállítói ipar fejlesztését szorgalmazza, ezen kívül felhívta a figyelmet a mérnökképzés és az azt megelőző természettudományos oktatás megerősítésének fontosságára.

Iparágfejlesztés a globális piacon Az IVSZ szerint az adatközpontok az IT szolgáltatások meghatározó színterévé váltak: az informatikai rendszerekkel szemben támasztott elvárásokat a vállalatok csak igen költségesen biztosíthatják saját megoldásokkal. Európában az adatközpontok terén jelenleg a kereslet dominál, a növekedés pedig várhatóan még évekig jelentős lesz. Nyugat-Európában az adatközponti fejlesztések gátja lehet az EU által is elfogadott Kiotói Egyezmény. Mivel az adatközpontok sok energiát fogyasztanak, kiszolgálásuk igen nehézkes a kvótákat maximálisan kihasználó országok részéről. Magyarország ezt a helyzetet úgy fordíthatná a javára, hogy a kvóták értékesítése helyett támogatja a nagy energiafogyasztók letelepedését.

Az adatközponti beruházásokért Ausztriával és kelet-közép-európai országokkal kell versenyeznünk, a versenyelőny pedig a jogszabályi és az üzleti környezet fejlesztésével biztosítható – állapítja meg az IVSZ. Cserébe jelentős számú informatikai munkahely jönne létre, a nagykereskedelmi szolgáltatások környezetében pedig nagy hozzáadott értékű szolgáltatások is letelepednek, ami a kapcsolódó iparágak (például építőipar, biztonságtechnika) szempontjából is előnyös.

A siker feltételei
Az IVSZ felhívja rá a figyelmet, hogy a villamosenergia az adatközpontok költségeinek 80 százalékáért felelős, ennek legalább időleges csökkentése fontos szempont a beruházásnál. Két-három éves adókedvezmény vagy -mentesség már jelentős árelőnyt biztosíthathatna ezen a területen, a kiesett adóbevétel pedig a foglalkoztatás növekedésével és a beruházás létrejöttével kompenzálható.

Használható e-ügyintézést ígérnek az IKT stratégiában
A Kopint-Datorg kapja a vasúti kommunikációs gigaprojektet

Mivel az adatközpontokhoz való csatlakozás bizalmi kérdés, az IVSZ olyan jogszabály megalkotását sürgeti, amely kimondja: hogy az adatközpontokban lévő adatokhoz csak azok tulajdonosa férhet hozzá – a Szövetség szerint az adatparkok üzemeltetőinek akár a hazai jogkörnyezet alóli mentességet is fel lehet kínálni, a vámszabadterületek analógiájára.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.