A továbbra sem ideális gazdasági klímához alkalmazkodva az észak-amerikai és nyugat-európai nagyvállalatoknál a cél a lehető legtöbb érték teremtése az informatikai szolgáltatásokra fordított erőforrásokból – áll a Forrester előrejelzésében.
A független kutatóintézet jelentéséből kitűnik, hogy az informatikai tanácsadókra rossz év jön, miközben a rendszerintegrátorok és az outsourcinggal foglalkozó cégek dinamikusan növekvő bevételekre számíthatnak.

Más ez a válság
| Több mint 900 informatikai vezető és döntéshozó véleményét összegezték az Egyesült Államoktól Németországig. (Közép- és Kelet-Európa nem tartozott a megkérdezett régiókhoz.) A Forrester szakértői szerint a 2001 és 2002 között tapasztalt válságtól némileg eltér a mostani recesszióban tapasztalt válaszreakció. Míg a dotcom-válság idején egyértelműen az outsourcing és offshoring jelentett kézenfekvő megoldást a vállalati (belső) költségek csökkentésére, a mostani kép ennél sokkal összetettebb.


A 2010-es informatikai büdzsé a megkérdezettek negyedénél, harmadánál növekedést jelez a rendszerintegráció, a projektalapú munkák illetve az alkalmazás- és infrastruktúraoutsourcing területén. Mindeközben 35-40 százalékot tesz ki azok köre, akik csökkenteni fogják mind a szerződéses partnerekre költött keretet, mind a tanácsadásra fordított összeget.

Ahogy az elhúzódó válság miatt egyre nagyobb nyomás nehezedik az informatikai szolgáltatásokra fordított büdzsékre. Ezért a vállalatok egyre komolyabb, egyértelmű megtérülési számításokat követelnek a beszállítóktól, miközben folyamatosan olcsóbb, ám többet nyújtó szolgáltatásokat szeretnének kapni - véli John McCharthy, a Forrester alelnöke.

Milyen informatikai szolgáltatásokra költenek a cégek az idei esztendőben?
|  Outsourcing (infrastruktúra): a következő évben elsősorban konvergens telekommunikációs és hálózati menedzselt szolgáltatásokra, valamint adatközpontokkal kapcsolatos menedzselt szolgáltatásokra hajlandók pénzt áldozni.

Outsourcing (alkalmazások): menedzselt hosting szolgáltatásokra fordítanak a legtöbben. Majdnem fele a válaszadóknak jelenleg is outsorcing keretében oldja meg ezeket a feladatokat, míg további 6 százalékuk jövőre tervezi ugyanezt bevezetni. A dobozos szoftverek támogatását és karbantartását is egyre inkább outsource segítségével végzik: a 2008-as válaszadók közül még csak 27, idén már 38 százalék nyilatkozott úgy, hogy cége kiszervezi ezeket a feladatokat. Ráadásul további 7 százalék 2010-ben szintén meglépi mindezt.  

Rendszerintegráció: itt még mindig az installációhoz és upgrade-eléshez kötődik a legnagyobb aktivitás, de a személyre szabott applikációtervezés és -fejlesztés ugyanúgy fontos lesz jövőre.

Informatikai tanácsadás: a cégek majdnem felénél folyik, vagy hamarosan indul biztonsági témájú felmérés. Infrastruktúravirtualizálással és automatizálással kapcsolatban nagyjából minden harmadik nagyvállalat tervez külső tanácsadói segítséget bevonni az elkövetkező 12 hónap során.

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.