Eddig elsősorban várakozásokat, becsléseket tartalmaztak a cloud computinggal kapcsolatos elemzések; ha sok ilyet olvasunk, óhatatlanul felmerül bennünk az igény a tények iránt. Két kérdés a legizgalmasabb: a várt előnyök valóban jelentkeznek-e a gyakorlatban, illetve mi, magyarok mennyire felelünk meg a nemzetközi trendeknek?
A cloud computinggal kapcsolatban – most már hagyományosan – az alábbi előnyöket szokás megemlíteni:
• Hatékonyságnövekedés: ennek forrása egyrészt a magasabb eszközkihasználtság, valamint – ezzel összefüggésben – a rendszerek konszolidációja.
• Agilitás: közvetlenül az üzleti sikert támogató tényező, amelynek lényege, hogy az informatikai megoldások gyorsan és rugalmasan követik az igényeket, akár az infrastruktúra, akár az informatikai alkalmazások tekintetében.
• Innováció: az új technológiák mielőbbi kihasználása, és az eszközközpontúság helyett a szolgáltatások fókuszba állítása.
Emellett számos kétely is felmerül, melyek közül a rengeteg vita és tisztázó szándék ellenére még mindig a biztonság viszi a prímet.

Vajon mindez tényleg igaz-e? A kérdést nehéz objektív módon megválaszolni, hiszen ha azt állítjuk, hogy a várakozásoknak csak egy része teljesül (vagy egyáltalán nem realizálódnak), akkor újabb kérdés merül fel: ez minek köszönhető? Tévesek voltak a várakozások, vagy pedig a szereplők nem voltak képesek az előnyök realizálására?

Sajnos ebben a tekintetben az igazság továbbra is "odaát" lesz, sok időnek kell még eltelnie ahhoz, hogy a válaszokat megtaláljuk. Itt ugyanis a gyors elemző módszertanok nem vezetnek eredményre, a mélyben rejlő okokat nem lehet egyszerű kérdőíves felméréssel feltárni. Ehhez esettanulmányok kellenek, melyeket ráadásul a mai "igehirdető" gyakorlattal ellentétben nem a sikersztorikról, hanem a kétes kimenetelű projektekről kellene elkészíteni.

Nézzük meg, mit tudunk jelenleg! A Symantec 2011-es cloud computing felmérése (State of Cloud) elsősorban a korábbi – fent idézett – feltételezéseket igyekezett validálni. Íme az eredmények az európai, közel-keleti és afrikai (EMEA) régióra:

• Penetráció: a megkérdezettek háromnegyede tervezi valamilyen felhőalapú megoldás bevezetését. Ennél jóval kisebb arány látszik a tettek oldalán: mindössze egynegyede állítja, hogy már túl van legalább egy ilyen bevezetésen.
• Biztonság: elsőre furcsának tűnik, de a biztonság egyszerre aggály és cél a válaszadók szerint. Vagyis itt már látszik a szereplők által kifejtett „evangelizáció” eredménye: a biztonsággal kapcsolatos félelmek, negatív várakozások csökkentek. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a válaszadók 88 százaléka szerint egy cloud migráció semmilyen hatással nem lenne a biztonságra, akkor az eddig hittérítő munkát eredményesnek nevezhetjük.
• Agilitás: az elvárásokhoz képest (89%) mindössze a válaszadók fele (44%) állította, hogy az üzleti igények gyorsabb kiszolgálása teljesült.
• Hatékonyság: az agilitáshoz hasonlóan itt is csak felerészben sikerült teljesíteni a várakozásokat, mert 87% helyett 41 százalékos eredményt igazoltak vissza az ügyfelek.
• A többi vizsgált szempont esetében (katasztrófatűrés, költségcsökkentés, biztonság) is hasonló eredmények születtek.

Ha ezeket az eredményeket összegezni akarjuk, akkor a közel 50 százalékos célelérés alapján azt mondhatjuk, hogy félig üres a pohár, félig pedig tele van. Hogy melyik változatot tartjuk megfelelőbbnek, az már attitűd kérdése. Szándékosan a második megközelítés mellett érvelve azt mindenképp leszögezhetjük, hogy igenis vannak sikerprojektek a felhőben, és hogy a biztonság megítélése már sokkal pontosabb árnyaltabb képet mutat, mint korábban.

Másrészt azt is megjegyezhetjük, hogy sok esetben nem sikerült realizálni az előnyöket. Itt érdemes lenne mélyebben megvizsgálni a sikertelenség mögött meghúzódó okokat, mielőtt a "félig-üres-a-pohár" attitűdre váltanánk!

A nyilvános felhő alapú megoldások legtöbbször említett előnye
a méretezhetőség és a pénzügyi haszon

Forrás IFUA Horváth & Partners

Mi a helyzet Magyarországon? A Budapesti Corvinus Egyetem Információs Erőforrás Menedzsment Kutatóközpontja és az IFUA Horváth & Partners közös felméréséből – amelyet a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetsége támogatott – kiderül, hogy a cloud computinggal kapcsolatban a legfontosabb aggály továbbra is a biztonság (a válaszadók 78 százaléka szerint), ami a feltételezett előnyök oldalán mindössze 9,4%-os eredményt produkált. 

Az előnyöket tovább vizsgálva a méretezhetőség (70 százalék) és a pénzügyi előnyök (65,6 százaléka) vezetnek, ugyanakkor a gyorsaság (29,7 százalék) már jelentősen alacsonyabb értéket mutat. A válaszok megalapozottságát árnyalja a nyilvános felhő megoldások aránylag alacsony penetrációs szintje, amely egyetlen alkalmazási területen sem haladta meg az egyharmadot.

Ez alapján nálunk még nem az a kérdés, hogy félig tele van-e a pohár, hanem sokkal inkább az, hogy mekkora és mennyire törékeny. Mindebből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy tovább kell folytatni a – hiteles – evangelizációt!

Bitport Mezei Szabolcs
Bitport Mezei Szabolcs
Mezei Szabolcs okleveles közgazdász, az IFUA Horváth & Partners Kft. vezető tanácsadója.


A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.