Május 9-én tisztújító közgyűlést tart az IVSZ. A szervezet szerepének felértékelődéséről árulkodik, hogy minden korábbinál többen pályáznak az elnöki székbe. Elképzeléseikről kérdeztük a jelölteket.
A 2010 tavaszától kezdődő elnöki ciklus aktív időszak volt az Informatikai, Távközközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) életében. A szervezet már a 2010-es választások után aktív szerepet kért – és részben kapott – a szakmapolitikai döntések alakításában. A szervezet bekapcsolódott a
Digitális Megújulás Cselekvési Terv végső tartalmának kialakításában is. Erre az időszakra esik többek között a
Minősített Informatikai Vállalkozás védjegy bevezetése, de a szervezet aktívan lobbizott azért is, hogy a felsőoktatásban a mérnökképzés prioritást élvezzen, a közbeszerzés hatékonyabb lebonyolítását segítő programokat szervezett, egyik szakmai műhelyében elkészült a cloud computing hazai terjedését is segítő
egységes adatközponti fogalomtár, startup-támogató rendezvényt szervezett,
mentorálási programot indított, és még sorolhatnánk. Nem utolsósorban a változó szerepkörre reagálva
változott a szervezet neve, és nőtt a taglétszáma. Mégis többen úgy vélik, új irány kell.
Ezt jelzi, hogy az új elnöki ciklusra minden korábbinál többen jelentkeztek be a szervezet vezetésére. Az előző ciklus elnöke,
Laufer Tamás mellett
Budafoki Róbert, a T-Sytems vezérigazgatója,
Hegedüs Gábor, a Kancellár.hu vezérigazgatója,
Papp István, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója, valamint
Papp Péter, a Kancellár.hu elnöke száll ringbe. A jelöltek közül az elmúlt ciklusban Papp Péter aktív szerepet is vállalt: 2011-től az informatikai tagozat alelnökként dolgozott a szervezetben.
Múlt, jelen, jövő ■ Kíváncsiak voltunk, a jelöltek hogyan látják a szervezet – és egyáltalán: a magyar IKT-ipar – jövőjét. Ezért írásban négy kérdést tettünk fel nekik arról, hogyan ítélik meg az IVSZ elmúlt időszakát, illetve az elnöki szék elnyerésével milyen IVSZ-t építenének tovább. A jelöltek válaszait az ábécének megfelelően, de visszafelé szólaltatjuk meg. Az első válaszadó Papp Péter, a Kancellár.hu elnöke. A szakember nemcsak cégvezetőként ismert. Címzetes egyetemi docensként tanít a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen, valamint egyik szervezője a TEDx Danubia rendezvénynek. 2011-ben választották meg az informatikai tagozatot képviselő alelnöknek.
■ Hogyan ítéli meg a magyar IKT piac jelenlegi helyzetét, valamint ebben a hazai vállalkozások és a multinacionális vállalatok előtt álló kihívásokat, nehézségeket (az iparág súlya a nemzetgazdaság egészében, érdekérvényesítő képessége, növekedési kilátásai stb.)Papp Péter: A magyar IKT piac iparági súlya egyáltalán nincs egyensúlyban az érdekérvényesítő képességével. Ma az IKT alul van reprezentálva a szakmapolitikában, pedig ennek a piacnak a legkecsegtetőbbek a növekedési kilátásai. Ez egy szexi iparág mindenhol a világon, akkor nálunk miért csak néhány vállalat tudja ezt megvalósítani? Az IKT-piaci minden szereplőjének nagy kihívás a megfelelő munkaerő megtalálása és megtartása: immár nemcsak egymástól halásszák el a jó munkaerőt a cégek, hanem a külföldi piacok is "rárepültek" a magyar IT szakembergárdára.
■ Milyen szerepet kell betölteni az IVSZ-nek rövid- és középtávon a hazai IKT-iparágon belül?– Az IVSZ csapatmunka kell legyen, és nem one-man-show. Az IVSZ-nek meghatározó véleményformálónak kell lennie mind a szakmapolitika, mind a társadalom, mind tagvállalataink szemében. Ma ez nem így van. Az én célom egy olyan IVSZ megformálása, amely meghatározza a szakmai minimumot a hazai IKT projektek kapcsán. Szerintem az IVSZ-nek nem politizálnia kell, hanem diplomáciai szerepet kell betöltenie.
■ A gazdaságpolitikai irányításnak milyen feladatai vannak/lennének az IKT iparág tekintetében, és ebben milyen szerepet kell betöltenie az IVSZ-nek?– Úgy vélem, a gazdaságpolitika határozza meg a megoldandó feladatot és az IKT piac (vagyis az IVSZ) határozza meg a mikéntjét a megoldásnak. Tehát a politikának kell megmondania, hogy mit kell csinálni, de azt az IVSZ-nek kell megmondania, hogyan kell csinálni.
■ Hogyan ítéli meg az IVSZ előző elnöki ciklus alatti tevékenységét? Melyek a szervezet által elért legfontosabb eredmények, és milyen adósságai vannak szakmapolitikai téren, amint mindenképpen pótolnia kellene?– Az IVSZ az elmúlt három évben továbbvitte azokat a pozitív értékeket, amelyet elődeink ránk hagytak, de nem tett hozzá jelentőset. Társadalmi és politikai súlya csökkent. Több jelentős IKT projekt során nem fejtette ki a szakmai véleményét, még akkor sem, amikor a tagok többsége jelezte ezt. Az IVSZ-nek ismét a tagvállalatai érdekeit kell szolgálnia. Mindegyikét.