A mintegy 5 milliárd forintos plusz adóteher miatt 20 százalékkal romlott a Telenor Magyarország harmadik negyedévi adó előtti eredménye. A mobilszolgáltató a július-szeptember közötti időszakot némileg csökkenő forgalommal is zárhatta, az egy előfizetőre jutó bevétel nagyjából maradt az egy évvel korábbi szinten.
A társasági adón felül további közel 5 milliárd forint értékű, a távközlési ágazatot érintő egyéb adóterhe képződött, ami miatt a kamat, adó és amortizáció előtti (EBITDA) eredménye az egy évvel korábbihoz képest ötödével romlott – áll a Telenor ma kiadott pénzügyi jelentésében.  Ennek kapcsán a cég vezérigazgatója, Christopher Laska megjegyezte: „Az év közben bevezetett telefonadó rendkívül hátrányosan érintett minket. Nagyon sajnálatos, hogy iparági egyeztetés nélkül az idén már harmadik alkalommal módosítják a távközlési törvényt. Az ilyen változtatások összezavarják az ügyfeleket, és elvonják a fejlesztésre és az ügyfelek kiszolgálására szánt erőforrásainkat az innovatív szolgáltatások kidolgozásától és bevezetésétől.”
 
Szolgáltatói elvárások A közleményben a vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a cég továbbra is elkötelezett  ugyan Magyarország mellett, de az elkötelezettség fenntartásához a jelenleginél stabilabb jogi és szabályozói környezetet várnak el. A többletterhekből 2,5 milliárd forintnyit az idén júliustól bevezetett telefonadó hozott, további 2,4 milliárdot jelent az ágazati különadó, amellyel kapcsolatban egyébként épp a napokban született elutasító döntés az Európai Unióban.

Nem lassítanak a telenoros mobilnetezők
Rakétasebességgel bővül az LTE-piac

Más szempontból sem diadalmenet manapság a korábban kétszámjegyű növekedéshez szokott mobilcégek élete. Már annak is örülnek, ha a bevételek stagnálnak, vagy csak minimális mértékben csökkennek.  A Telenor harmadik negyedévét inkább az utóbbi jellemzi, a forgalom 1,2 milliárd forinttal marad el a tavalyi azonos időszakétól. Az eltérést a szolgáltató a hívásvégződtetési díjak januári csökkentéséből eredő alacsonyabb összekapcsolási árbevétellel magyarázza, bár szerepe van benne a recessziós hatásoknak is, ami egy jó ideje már mind a lakossági, mind az üzleti költésekre kedvezőtlenül hat.  Ennek ellenére az egy előfizetőre jutó átlagos havi költés (ARPU) az idei harmadik negyedévben alig maradt el az egy évvel korábbi azonos időszakétól.

Nőtt a fejlesztési keret A többletadók ugyanakkor egyelőre nem csökkentették a társaság fejlesztésekre fordított keretét, a CAPEX-et, amely az elmúlt negyedévben 3 milliárd forint volt, 800 millióval több, mint egy évvel korábban.  Ezt az összeget főként a hálózat fejlesztésére, valamint informatikai beruházásokra fordították a Telenornál.



További pozitívumot mutat az előfizetések alakulása, ebben a cég az előző negyedévhez képest 13 ezres növekedést tud felmutatni, amivel az időszak végére 3 millió 458  ezer ügyfelet mondhat magáénak, éves összevetésben azonban itt is csökkenés következett be.  A ténylegesen aktív kártyák száma alapján számított harmadik negyedévi piaci részesedésük 31,47 százalék volt, 0,9 százalékkal több, a második negyedévinél. A társaság mobilinternet-piaci részesedése pedig 29,89 százalékot mutatott 2012 augusztusában, ami negyedéves összehasonlításban ugyancsak némi növekedést  jelez.

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.