A mintegy 5 milliárd forintos plusz adóteher miatt 20 százalékkal romlott a Telenor Magyarország harmadik negyedévi adó előtti eredménye. A mobilszolgáltató a július-szeptember közötti időszakot némileg csökkenő forgalommal is zárhatta, az egy előfizetőre jutó bevétel nagyjából maradt az egy évvel korábbi szinten.
A társasági adón felül további közel 5 milliárd forint értékű, a távközlési ágazatot érintő egyéb adóterhe képződött, ami miatt a kamat, adó és amortizáció előtti (EBITDA) eredménye az egy évvel korábbihoz képest ötödével romlott – áll a Telenor ma kiadott pénzügyi jelentésében. Ennek kapcsán a cég vezérigazgatója,
Christopher Laska megjegyezte: „Az év közben bevezetett telefonadó rendkívül hátrányosan érintett minket. Nagyon sajnálatos, hogy iparági egyeztetés nélkül az idén már harmadik alkalommal módosítják a távközlési törvényt. Az ilyen változtatások összezavarják az ügyfeleket, és elvonják a fejlesztésre és az ügyfelek kiszolgálására szánt erőforrásainkat az innovatív szolgáltatások kidolgozásától és bevezetésétől.”
Szolgáltatói elvárások ■ A közleményben a vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a cég továbbra is elkötelezett ugyan Magyarország mellett, de az elkötelezettség fenntartásához a jelenleginél stabilabb jogi és szabályozói környezetet várnak el. A többletterhekből 2,5 milliárd forintnyit az idén júliustól bevezetett telefonadó hozott, további 2,4 milliárdot jelent az ágazati különadó, amellyel kapcsolatban egyébként épp a napokban született elutasító döntés az Európai Unióban.
Más szempontból sem diadalmenet manapság a korábban kétszámjegyű növekedéshez szokott mobilcégek élete. Már annak is örülnek, ha a bevételek stagnálnak, vagy csak minimális mértékben csökkennek. A Telenor harmadik negyedévét inkább az utóbbi jellemzi, a forgalom 1,2 milliárd forinttal marad el a tavalyi azonos időszakétól. Az eltérést a szolgáltató a hívásvégződtetési díjak januári csökkentéséből eredő alacsonyabb összekapcsolási árbevétellel magyarázza, bár szerepe van benne a recessziós hatásoknak is, ami egy jó ideje már mind a lakossági, mind az üzleti költésekre kedvezőtlenül hat. Ennek ellenére az egy előfizetőre jutó átlagos havi költés (ARPU) az idei harmadik negyedévben alig maradt el az egy évvel korábbi azonos időszakétól.
Nőtt a fejlesztési keret ■ A többletadók ugyanakkor egyelőre nem csökkentették a társaság fejlesztésekre fordított keretét, a CAPEX-et, amely az elmúlt negyedévben 3 milliárd forint volt, 800 millióval több, mint egy évvel korábban. Ezt az összeget főként a hálózat fejlesztésére, valamint informatikai beruházásokra fordították a Telenornál.
További pozitívumot mutat az előfizetések alakulása, ebben a cég az előző negyedévhez képest 13 ezres növekedést tud felmutatni, amivel az időszak végére 3 millió 458 ezer ügyfelet mondhat magáénak, éves összevetésben azonban itt is csökkenés következett be. A ténylegesen aktív kártyák száma alapján számított harmadik negyedévi piaci részesedésük 31,47 százalék volt, 0,9 százalékkal több, a második negyedévinél. A társaság mobilinternet-piaci részesedése pedig 29,89 százalékot mutatott 2012 augusztusában, ami negyedéves összehasonlításban ugyancsak némi növekedést jelez.