A felsőoktatási intézmények szabályozási kereteinek átgondolását, a szakok képzési és kimeneti követelményeinek felülvizsgálatát javasolja a kormány számára készült minisztériumi jelentés.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának javaslata alapján jövőre jelentősen csökkennének az állami teljes ösztöndíjas keretszámok, a tervezetet a kormány várhatóan ma tárgyalja. Az MTI birtokába került dokumentum szerint 10 480-an vehetnének részt teljes ösztöndíjas, 46 330-an pedig részösztöndíjas felsőoktatási képzésben. A szabályozás egyik központi eleme a finanszírozás adott szakokhoz rendelése lenne, jelenleg ugyanis a gyakorlatban a természettudományos vagy műszaki képzési költségekre kapott támogatás akár jogászképzésre is fordítható az intézményeken belül. (Ez utóbbira egyébként 2013-ban már csak önköltséges formában lehet majd jelentkezni.)
A minőséget céloznák ■ A dokumentum kitér rá, hogy a természettudományi és informatikai képzésben a 2012-es keretszámok 91,5, illetve 93,6 százalékát sikerült feltölteni. Emiatt ezeken a területeken indokoltnak tartják a magyar állami ösztöndíjas keretszámok relatív csökkentését, és az oktatás minőségére nézve is ártalmasnak tartanák, ha ezekre a helyekre minimális pontszámmal kerülnének be a hallgatók. Ennek megfelelően a korábbi tanulmányaik során nem eléggé motivált, közepesen teljesítő hallgatók elől elzárnák a biztosnak mondható ösztöndíjas helyeket.
Az előterjesztésben az áll, hogy az állam minden területen biztosítja az ország számára szükséges szakemberek támogatott képzését, a kormány pedig ezen belül is kiemelten kezeli a műszaki, informatikai és természettudományos képzést.
Februári interjúnkban az Informatikai és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége Elektronikai Tagozatának vezetője azt hangsúlyozta, hogy az aktuális trendek alapján
sokkal több mérnökre volna szükségünk, a megfelelő számú felsőoktatási hely feltöltéséhez viszont tudással bíró jelentkezőkre van szükség.
Gacsal József akkor jó irányról, de nehezen induló és nem méretgazdaságos projektekről beszélt, és az Intel Hungary üzletfejlesztési igazgatójaként elmondta: látványos magyarországi beruházásokról felesleges beszélni, amíg képtelenség egy helyre összetrombitálni több ezer, versenyképes tudással rendelkező fejlesztőt és üzemmérnököt.