A PC-piacon végbemenő fundamentális változások tették szükségessé a Dell tervezett átalakítását. Michael Dellnek nyomós indokai vannak, hogy cégét kivonja a nyilvános részvénypiacról.
A PC-piac folytatódó zsugorodását jelölte meg fő indokként az amerikai tőzsdefelügyelethez benyújtott kérelmében Michael Dell, hogy miért is kell nagyobb átalakításokat végrehajtani a nevét viselő cégnél, amely ennek nyomán kivonul a nyilvános részvénypiacról – írja a
FierceEnterprise Communications.
Zsugorodó haszonrés ■ A kedvezőtlen változások közé sorolja, hogy a személyi számítógép világpiacán mind az asztali, mind a hordozható szegmensben visszaestek a bevételek, sőt a megrendelésekre vonatkozó előrejelzések további folyamatos csökkenésre utalnak. A PC-ken egyre kisebb az üzleti haszon. A piac éppen emiatt erőteljesen tolódik a nagyobb margóval rendelkező prémium termékek felől az olcsóbb, így jóval kisebb profitot ígérő eszközök felé. Ez különösen az amúgy még növekedést ígérő fejlődő piacokra jellemző.
Jelentős és egyre élesebb a verseny a hatékonyan és alacsony költséggel működő gyártók miatt, amelyek ráadásul inkább a build-to-stock üzleti modellt követik, nem pedig a méretre szabott, vagyis a konkrét megrendelésre történő szállítást, amivel a Dell próbálta megkülönböztetni magát a többi szállítótól. Nem kedvez a keresletnek a lecserélési ciklusok kitolódása, a Windows 8 operációs rendszer bizonytalan fogadtatása, de az sem, hogy váratlanul lelassult a vállalatoknál a Windows 7 upgrade. A kedvezőtlen folyamatokra rájátszik még a táblagépek és az okostelefonok iránti érdeklődés olyan irányú felfokozódása, amely PC-helyettesítőként is számol az előbbi eszközökkel.
Már nem vidám a barakk ■ A nem túl vidám jövőkép nemcsak a Dell számára szolgált rossz hírrel, hanem az egyéb PC-gyártók mellett olyan, a személyi számítógépekhez komponenseket vagy éppen szoftvert szállító cégek számára is, mint például a Microsoft – írja cikkében
Fred Donovan, a FierceEnterprise Communications újságírója.
Ezek a tényezők vezettek végül ahhoz a döntéshez, hogy a Dell a jövőben ne tőzsdei cégként, hanem külső magánbefektetőket bevonva folytassa a működését. A február elején nyilvánosságra hozott
eredeti kivásárlási terv szerint a cégalapító Michael Dell és a Silver Lake befektetői csoport 13,65 dolláros részvényárfolyamon 24,4 milliárd dollár készpénzért vásárolná ki a tőzsdén forgó részvények tulajdonosait, míg a Microsoft 2 milliárd dolláros kölcsönnel járulna hozzá az ügylethez.
Evés közben jön meg az étvágy ■ Időközben más befektetői csoportok is megjelentek a színen. A Blackstone Group, illetve a milliárdos magánbefektető, Carl Icahn a napokban az eredetinél nagyobb értékű ellenajánlatot tett a Dell felvásárlására. A Bloomberg erről szóló tudósítása szerint Michael Dell, aki jelenleg 15,6 százalékot birtokol az amerikai PC-gyártó cégből ma már inkább hajlana az új ajánlatra, de arról csak azzal a feltétellel hajlandó tárgyalni, ha ő maradhat a vállalat irányító embere.
A részvényeseknek írt levelében a tranzakciót bonyolító bizottság mindenesetre kijelentette, hogy továbbra is az első verziót támogatják, de tárgyalnak az új ajánlattevőkkel is. Utóbbira viszont egyelőre nem adtak végleges határidőt.