Miközben a vállalati IT-költségvetéseket sok helyen befagyasztották, és létszámbővítések sincsenek napirenden, előtérbe került a katasztrófák utáni helyreállítás, a szerverbővítés és a virtualizáció.

A gazdasági világválság a vállalatok informatikai környezetének fejlődését is sok esetben megpecsételte. Amint arról korábban beszámoltunk, az informatikai költségvetésekkel kapcsolatos megszorítások rontották az üzleti teljesítményt, és károsan hatottak az innovációra. Sőt a jelentősen visszafogott költekezés sokszor üzletek elvesztéséhez vagy az információk nehézkesebb kezeléséhez is hozzájárult.

A Gartner által nemrégen közzétett felméréséből kiderült, hogy a vállalati IT költségvetések értéke tavaly egy erőteljes, 8,1 százalékos csökkenés után visszaesett a 2005-ös szintre. A piackutató szerint 2010-ben a vállalatok IT költségvetése már nagyjából kiegyensúlyozott lesz, óvatos, 1,3 százalékos növekedést produkálva az előző évhez képest. De vajon mit jeleznek más tanulmányok?

Továbbra is fontos a biztonság | A Sunbelt Software és a bostoni székhelyű ITIC kutatócég 2010-es IT Trend felmérése szerint ebben az évben a vállalatok többsége mérettől és iparági szegmenstől függetlenül informatikai költéseik, illetve IT-szakembergárdájuk szinten tartására törekszik majd.

A megkérdezett cégek egyharmada válaszolta azt, hogy 2010-ben is ugyanakkora IT büdzséből gazdálkodnak, mint egy évvel korábban. Csak 26 százaléknyian számoltak be növekvő költségvetésről, 15 százalékuk pedig kevesebb pénzből lesz kénytelen biztosítani a vállalat informatikai infrastruktúrájának működését és esetleges fejlesztését. Ugyanakkor meglehetősen sok vállalat még nem rendelkezik jóváhagyott költségvetéssel erre az évre, vagy teljesen bizonytalan az informatikához rendelhető források tekintetében.

A felmérés szerint a vállalatok idén elsősorban katasztrófa utáni helyreállításra, az üzleti folyamatokat közvetlenül támogató alkalmazások bevezetésére, szerverbővítésre és szervervirtualizációra fognak költeni. Az informatikai biztonság továbbra is kiemelt helyen szerepel a cégek stratégiájában: a válaszadók 97 százaléka szerint ezt a területet nem érinti az IT-költések átalakítása, csökkentése, illetve 36 százalékuk szerint erre fognak költeni a legtöbbet az év során.

Szerverek: életciklus-növelés és igény szerinti bővítés | A megkérdezettek szerint vállalatuk IT-stratégiájának másik legfontosabb eleme a szerverek üzembiztonságának garantálása. Ezzel együtt azonban 41 százalékuk szerint a gazdasági válság a kiszolgálók cseréje terén is érezteti hatását, mivel kitolódnak a termék-életciklusok, a cégek későbbre halasztják szerver-beszerzéseiket, és tovább használják meglévő eszközeiket. Öt megkérdezettből kettő nyilatkozott úgy, hogy vállalának igényei alapján inkább csak szerverbővítést végeznek. A válaszadók 18 százaléka pedig megváltoztatta eddigi szervervásárlási stratégáját, és inkább drágább, nagyobb, robusztusabb hardvereket szerez be, amelyek tartósabbak, és tovább lehet őket használni.

A felmérés arra is rávilágított, hogy a résztvevők 50 százaléka 1-3 éves szerverekkel rendelkezik, 21 százaléka 3-4 éves hardverekkel dolgozik, 11 százaléka 4-5 éves szervereken futtatja az alkalmazásait, míg a válaszadók 9 százaléka használ 5 évnél is idősebb szervert.

Már a zöld IT sem trendi | A kutatás arra is választ keresett, hogy a jelenlegi gazdasági körülmények között mely témák, feladatok nem foglalkoztatják igazán a vállalatokat. Ezek szerint a felhőszolgáltatások igénybevétele és a saját számítási felhő kialakítása a megkérdezett vállalatok alig 4, illetve 7 százalékánál prioritás. Nem túl fontos az informatikai szakembergárda bővítése és az adatközpontok „zöld” kezdeményezéseinek megvalósítása sem. Ez utóbbival sokan 2010 során még nem kívánnak érdemben foglalkozni, és egyelőre csak tanulmányozzák a területen felmerülő lehetőségeket.

Tízből nyolc megkérdezett szerint csak akkor szabad az IT-ra költeni, ha az egy teljesen problémamentesen üzemelő infrastruktúrát eredményez. A második legfontosabb cél, hogy ha már a vállalat beruház az infrastruktúrába, akkor az járjon azonnali költségcsökkenéssel. A harmadik ok, amiért a vállalatok hajlandóak a zsebükbe nyúlni, az a hibák és problémák számának csökkentése. Meglepő módon csupán minden tizedik válaszadó jelölte meg fontos célként azt, hogy a vállalata az IT technológia terén is lépést tartson a versenytársakkal.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.