Idén a Debreceni Egyetem oktatója nyerte el a Vezető Informatikusok Szövetsége által tizenegyedik alkalommal kiírt Az Év Informatikai Oktatója ösztöndíjat.
A Vezető Informatikusok Szövetsége (VISZ) 2002-ben alapított ösztöndíjat az informatikai felsőoktatásban dolgozó tanárok munkájának elismerésére, ösztönzésére. Az 1 millió forintos ösztöndíjra azok a magyarországi felsőoktatási intézmények pályázhatnak, melyekben rendszeresített informatikus képzés folyik főállású tanárokkal. A VISZ az idén is eljuttatta a pályázati felhívást az ország felsőoktatási intézményeinek informatikai képzési vezetőjéhez, aki belső egyeztetések után maximum két jelölt pályázatát küldhette vissza a szervezetnek.
A díjjal – amely hangsúlyozottan nem életmű díj – a szervezet nem elsősorban az oktatók szakmai-tudományos tevékenységét vagy oktatáspolitikai szervező munkáját jutalmazza, hanem mindenekelőtt a közvetlen oktatási munkát a pályázó elmúlt 3 éves tevékenységének értékelésével. A díj odaítéléséről minden évben független szakmai zsűri dönt, melynek évek óta tagja a Bitport főszerkesztője is.
Idén Debrecen a nyerő ■ Az idén
Hajdu András, a Debreceni Egyetem Komputergrafika és Képfeldolgozás Tanszék tanszékvezető egyetemi docense nyerte el a rangos elismerést és a vele járó ösztöndíjat. Az oktató igazi lokálpatrióta. Jelenlegi munkahelyén, a Debreceni Egyetemen szerzett 1996-ban matematikus, matematikatanár és angol szakfordító diplomát, majd ugyanott summa cum laude PhD fokozatot 2003-ban.
Részt vett a Debreceni Egyetem Informatikai Karon 2006-ban indult nappali és levelező gazdasági informatikus BSc képzés két kötelező tárgyának kialakításában (Magasszintű programozási nyelvek). Az általa kialakított kurzusok egy klasszikus, strukturális magasszintű programozási nyelv megismerése után egyértelműen a szak elvárásaihoz igazodnak, azaz az adatábrázolásban is használható objektumorientált szemlélet mellett a hallgatók megismerhetik a táblázatkezelői (Excel), vállalatirányítói (SAP) és a statisztikai rendszerek (SPSS) programozhatóságát is. Hajdu András folyamatosan korszerűsítette és aktualizálta az oktatási programot. Talán ennek is köszönhető, hogy 2011-ben, miután az Informatikai Kar szabadabbá tette az előadó-választást, igen nagy számú hallgató jelentkezett hozzá, akik szerint szigorú, de emberséges és következetes tanár.
Fő kutatási területéhez, a digitális képfeldolgozáshoz és a diszkrét matematikához kapcsolódóan számos új tantárgy tematikájának kidolgozásában vett részt, sőt bekapcsolódott más karok munkájában is. Felkérték például az egyetem Műszaki Karán, hogy legyen felelőse a mechatronikai MSc képzés gépi látás tantárgyáért.
A zsűri külön pozitívan értékelte azt, hogy Hajdu András olyan szakdolgozat- és diplomamunka-témákat ír ki, melyek lehetőséget teremt a hallgatóknak arra, hogy konkrét célfeladatokhoz (például hazai K+F projektek menedzsmentje) kötődően dolgozhassanak. Ugyanezt az elvet érvényesíti az 2008-ban indult Informatikai Tudományok Doktori Iskolájának oktatójaként és témavezetőjeként is.
Hajdu András számos elismerést kapott: elnyerte többek között a Bolyai János Matematikai Társulat Farkas Gyula-díját, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János-ösztöndíját is.