Ausztriában szeptemberre hirdették meg az aukciót a negyedik generációs mobilfrekvenciákra, amely több tekintetben is emlékeztet a legutóbbi magyarországi mobiltenderre. Egyben azonban más: nincs állami szereplő a pályázók között.
Négy jelentkezője van Ausztriában az LTE-tendernek. A június 10-i határidőre a WirtschaftsBlatt osztrák gazdasági napilap szerint a svéd Tele2 is bejelentkezett.
 
A svéd alternatív távközlési szolgáltató eleddig elsősorban a vezetékes piachoz kötődött (bár van mobilpiaci tapasztalata is), most viszont vadonatúj szereplőként jelenne meg az osztrák mobilpiacon, annak régi szereplői a Telekom Austria's A1, a T-Mobile Austria és a Hutchison tulajdonában lévő 3 Austria mellett.  A lap információi szerint a Tele2 két blokkra is pályázhat a digitális átállás nyomán felszabadult 800 megaherzes frekvenciasávban, ami kimondottan az új belépőnek van fenntartva.



Vajon meghonosodik a fekete birka Ausztriában?
(A tele2 egyik triple-play reklámja)
 
Túl sok az eszkimó Ha a Tele2 lesz a befutó nemcsak megépítheti a saját LTE-hálózatát, hanem vezetékes szolgáltatásokat is magában foglaló csomagajánlattal jelenhet meg az osztrák piacon, ahol már most is éles a versenyhelyzet.

A szakértők többsége éppen emiatt főleg kételyeit fogalmazta meg a piaci szereplők számának a növelésével kapcsolatban. Úgy látják, a piac nem fog tudni eltartani ennyi szolgáltatót: nem véletlen, hogy épp a közelmúltban csökkent négyről háromra a piaci szereplők száma, miután az év elején a Hutchison felvásárolta az Orange Austriát. Már elmúlt az az idő, amikor ez a piac még elég teret adott az új belépőknek is – nyilatkozta Bengt Nordstrom, a svéd Northstream tanácsadó cég társalapító-ügyvezetője.

Mindezek ellenére az osztrák távközlési hatóság komplett csomagot rezervált a jövőbeni új szereplő számára: a fentebb említett két blokk mellett azt is lehetővé teszi tenderen befutó pályázónak, hogy az frekvenciákat vásároljon a 2,6 gigaherzes sávban, valamint engedélyezi számára a nemzeti roaming igénybevételét.

Bécs legalább félmilliárd euróra számít
A Reuters információi szerint Ausztria legalább 526 millió eurót akar kasszírozni a 800-900-1800 megaherzes sávban kínált frekvenciákért, ebből 45,6 milliót vár az új belépőnek szánt csomagért.

A szolgáltatók mindenesetre nincsenek könnyű helyzetben. Néhány hete Csehországban azért függesztették fel az LTE-aukciót, mert elszabadultak az ajánlati árak (együttesen jóval meghaladták az egymilliárd eurót). A csehországi helyzet emlékeztet a jó néhány évvel korábbi nyugat-európaira. Akkor a szolgáltatók a 3G hálózatfejlesztésért vívtak vérre menő harcot. Olyan horribilis összegeket kínáltak a frekvenciákért a piacnyerés miatt, hogy alig maradt forrásuk a tényleges beruházásokra.

Idén majdnem mindenki LTE-hálózatot épít
A Kúria döntött: érvénytelen volt a frekvencia-árverés

Itthon még sok a kérdőjel
Magyarországon, mint ismert az államosítási hullám – legalábbis a tervek szintjén – tavaly már elérte a mobilpiacot is. A legutóbb meghirdetett tenderen negyedik és egyben a piac új szereplőjeként állami céget hozott ki nyertesnek a Nemzeti Hírközlési és Média Hatóság. A piac régi szereplői bíróságon megtámadható fogást találtak a kiírásban, amellyel végül azt érték el, hogy a Kúria érvénytelenítette az egész eljárást. Azóta megy a találgatás mi lesz a frekvenciákkal és a már valóságosan is létező, ám de frekvencia híján valójában működésképtelen állami mobilcéggel.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.