Ausztriában szeptemberre hirdették meg az aukciót a negyedik generációs mobilfrekvenciákra, amely több tekintetben is emlékeztet a legutóbbi magyarországi mobiltenderre. Egyben azonban más: nincs állami szereplő a pályázók között.
Négy jelentkezője van Ausztriában az LTE-tendernek. A június 10-i határidőre a WirtschaftsBlatt osztrák gazdasági napilap szerint a svéd Tele2 is bejelentkezett.
A svéd alternatív távközlési szolgáltató eleddig elsősorban a vezetékes piachoz kötődött (bár van mobilpiaci tapasztalata is), most viszont vadonatúj szereplőként jelenne meg az osztrák mobilpiacon, annak régi szereplői a Telekom Austria's A1, a T-Mobile Austria és a Hutchison tulajdonában lévő 3 Austria mellett. A lap információi szerint a Tele2 két blokkra is pályázhat a digitális átállás nyomán felszabadult 800 megaherzes frekvenciasávban, ami kimondottan az új belépőnek van fenntartva.
Vajon meghonosodik a fekete birka Ausztriában?
(A tele2 egyik triple-play reklámja)
Túl sok az eszkimó ■ Ha a Tele2 lesz a befutó nemcsak megépítheti a saját LTE-hálózatát, hanem vezetékes szolgáltatásokat is magában foglaló csomagajánlattal jelenhet meg az osztrák piacon, ahol már most is éles a versenyhelyzet.
A szakértők többsége éppen emiatt főleg kételyeit fogalmazta meg a piaci szereplők számának a növelésével kapcsolatban. Úgy látják, a piac nem fog tudni eltartani ennyi szolgáltatót: nem véletlen, hogy épp a közelmúltban csökkent négyről háromra a piaci szereplők száma, miután az év elején a Hutchison felvásárolta az Orange Austriát. Már elmúlt az az idő, amikor ez a piac még elég teret adott az új belépőknek is – nyilatkozta
Bengt Nordstrom, a svéd Northstream tanácsadó cég társalapító-ügyvezetője.
Mindezek ellenére az osztrák távközlési hatóság komplett csomagot rezervált a jövőbeni új szereplő számára: a fentebb említett két blokk mellett azt is lehetővé teszi tenderen befutó pályázónak, hogy az frekvenciákat vásároljon a 2,6 gigaherzes sávban, valamint engedélyezi számára a nemzeti roaming igénybevételét.
Bécs legalább félmilliárd euróra számít ■ A Reuters információi szerint Ausztria legalább 526 millió eurót akar kasszírozni a 800-900-1800 megaherzes sávban kínált frekvenciákért, ebből 45,6 milliót vár az új belépőnek szánt csomagért.
A szolgáltatók mindenesetre nincsenek könnyű helyzetben. Néhány hete Csehországban azért függesztették fel az LTE-aukciót, mert elszabadultak az ajánlati árak (együttesen jóval meghaladták az egymilliárd eurót). A csehországi helyzet emlékeztet a jó néhány évvel korábbi nyugat-európaira. Akkor a szolgáltatók a 3G hálózatfejlesztésért vívtak vérre menő harcot. Olyan horribilis összegeket kínáltak a frekvenciákért a piacnyerés miatt, hogy alig maradt forrásuk a tényleges beruházásokra.
Itthon még sok a kérdőjel ■ Magyarországon, mint ismert az államosítási hullám – legalábbis a tervek szintjén – tavaly már elérte a mobilpiacot is. A legutóbb meghirdetett tenderen negyedik és egyben a piac új szereplőjeként
állami céget hozott ki nyertesnek a Nemzeti Hírközlési és Média Hatóság. A piac régi szereplői bíróságon megtámadható
fogást találtak a kiírásban, amellyel végül azt érték el, hogy a
Kúria érvénytelenítette az egész eljárást. Azóta megy a találgatás mi lesz a frekvenciákkal és a már valóságosan is létező, ám de frekvencia híján valójában működésképtelen állami mobilcéggel.