Kelet-Európában elsőként Budapestre telepített üzleti alkalmazásokat fejlesztő bázist az Oracle. Az amerikai
informatikai nagyvállalat ilyenből jelenleg tízet működtet a világon, Európán belül még Nagy-Britanniában. Az induló 20
fős létszám a várható igények alapján tovább bővülhet.
Az amerikai informatikai vállalatoknál egyre jellemzőbb trend a fejlesztések decentralizálódása, eltávolodása a Szilícium-völgytől. Egy ideje az Oracle is ezt az irányt követi, ennek révén nyílt mód a magyarországi profilbővítésre is – emelte ki a bejelentés kapcsán
Reményi Csaba, az Oracle Hungary Kft. ügyvezetője. Hozzátette: "olyan ez, mintha intravénásan kapna valamennyit a hazai mérnökvilág a Szilícium-völgy vérkeringéséből."
Fókuszban az alkalmazások ■ A tengerentúli anyavállalat döntése értelmében idéntől Budapesten is elindul az Oracle vállalatirányítási rendszeréhez kapcsolódó alkalmazások globális szintű fejlesztése. (A beruházáshoz nem kértek és nem is kaptak támogatást a magyar kormánytól.) Az itteni részleg, amely várhatóan 20 fővel kezdi el a munkát, része lesz az Oracle Applications Lab (OAL) világméretű hálózatának. Az OAL felelős az Oracle üzleti alkalmazásainak – többek között a CRM, a HR, a pénzügy és az SCM – telepítéséért, működtetéséért és az ezzel kapcsolatos fejlesztésekért is. A részleg a cég saját szervezetét használja tesztkörnyezetként. A laborban folyó munka gyakran megelőzi a szabványos termékfejlesztést is, nem ritkán a belső munkatársak igényeire szabott megoldások készülnek. Ha ezek a későbbiekben beválnak, bekerülnek a piaci termékekbe.
20 fővel
indul az Oracle budapesti fejlesztőközpontja, amely a cég második ilyen jellegű rlszlege lesz Európában.
A budapesti fejlesztőközponthoz most folyik a szakemberek toborzása, amelyhez az Oracle Hungary által 2007-ben elindított felsőoktatási programban végzettek köréből is válogatnak.Jelenleg három egyetem akkreditált, kreditet érő képzésként fogadja el a program kurzusait, de további 12 egyetem is csatlakozott a kezdeményezéshez. Eddig 6500-an
regisztráltak a program valamelyik szemeszterére, közülük hatvanan dolgoznak ma már az Oracle-nél vagy valamelyik partnervállalatnál.
További globális feladatok ■ Az Oracle Hungary az utóbbi három évben több globális feladat ellátásában is részt vesz. Az egyik az egészségügyi ágazat speciális igényeit kiszolgáló ügyféltámogató központ, a másik pedig annak a terméknek a fejlesztése, amelynek a segítségével a felhasználók saját maguk hozhatnak létre egyszerűen oktatóanyagokat. Mindkét részlegnél nagyjából 30-30 fő dolgozik. "Cél, hogy az OAL-lal együtt a jövő nyárra a hazai leánycégnél alkalmazottak 60-70 százaléka globális projekteken tevékenykedjen majd" – mondta el a további tervek kapcsán Reményi Csaba.
A Bitport kérdésére, hogy mi történt a hét évvel ezelőtt a globális adattárház konzultációra ugyancsak Budapesten létrehozott csoporttal, az ügyvezető elmondta, hogy az erre a célra felvett szakemberek az anyacégnél végrehajtott átszervezések nyomán már nem alkotnak külön csoportot, részei lettek a helyi leányvállalatnak.