Egyre több nagyvállalatnál figyelhető meg, hogy a pénzügyi vezető kezébe kerül az informatikai fejlesztések kérdése. Ezért is fontos, hogy ők minél jobban átlássák a technológiában rejlő lehetőségeket.
A Gartner harmadik éve készíti el azt kutatást, amely többek között a pénzügyi vezetők (CFO) informatikával kapcsolatos attitűdjét, az IT beruházásokról döntő személy(ek) kilétét és az informatikai vezető (CIO) vállalaton belüli szerepét hivatott feltérképezni.
Az idei kutatásban közel 350 vezető beosztású pénzügyi szakembert kérdeztek meg eltérő méretű nagyvállalatoknál.
A döntés helye ■ A felmérés legérdekesebb megállapítása, hogy a megkérdezett cégek mindössze 5 százalékánál dönthet informatikai beruházásokról egyszemélyben a CIO. Ezzel ellentétben a pénzügyi vezetőknél ugyanez az arány 26 százalék. Ebből is látszik, mennyire fontos, hogy a gazdasági fókuszú menedzserek átlássák, milyen lehetőségeket rejtenek a technológiai újdonságok. Ha ez nem minden esetben megoldható, akkor legalább olyan viszony legyen az informatikai részleg és a CFO között, amely
biztosítja a lényegi információk eljuttatását a beruházási döntések előkészítésénél.
A válaszokból az is kiderült, hogy vállalatméret szerint némiképp eltérő arányban, de nagyjából a szervezetek felénél a CIO közvetlenül a pénzügyi vezetőnek tartozik jelenteni. Ebből arra tudunk következtetni, hogy az informatikai vezetők sok éve szorgalmazott stratégiaalkotó szerepköre nem vert gyökeret a nagyvállalati struktúrában. Ezt alátámasztja a felmérés azon adata is, miszerint a CFO-k csak szűk harmada jelölte meg stratégiai partnerként a saját CIO-ját. Szintén keserű lehet az informatikai részleg számára, hogy a gazdasági menedzserek 70 százaléka úgy látja, cégénél az informatika nem tölti be maradéktalanul a szerepét, nem segíti megfelelően az üzlet működését.
Pénzt talán lesz ■ A pénzügyi menedzserek az IT költségvetési helyzetét óvatos optimizmussal kezelték. A többség úgy látja, idén a lassú növekedésé lehet a főszerep. A megkérdezettek egy szűk része (6 százaléka) viszont a 2008-as, válság előtti büdzsészintek megjelenését sem tartja elképzelhetetlennek.
Ami a források helyét illeti, itt elsősorban az üzleti intelligencia (BI) megoldások, a vállalatirányítási rendszerek (ERP) és az integrált pénzügyi menedzsment alkalmazások állnak a fejlesztési listák élén.