Az IBM egy nemzetközi versennyel népszerűsíti nagygépes rendszereit. Idén már magyar diákok is jelentkezhetnek december 31-éig.

Tizenegyedik alkalommal hirdetett versenyt diákoknak – középiskolásoknak és egyetemistáknak – az IBM, hogy népszerűsítse a mainframe-eket. Szükség is van erre, hiszen miközben a nagygépes rendszerek rengeteg vállalatnál mind a mai napig fontos szerepet töltenek be, egyre nagyobb hiány van a nagy vasakhoz értő szakemberekből.

Világszerte naponta nagyjából 30 milliárd tranzakciót intéznek nagyszámítógépeken. A legnagyobb felhasználói a pénzügyi szféra, az egészségügy, a kereskedelem, a közszolgáltatók és a kormányzati szervek, és jellemzően üzletkritikus alkalmazások futtatására használják. A mainframe-eknek mind a mai napig nagyon jók a költség-hasznon mutatói. Ez nem feltétlenül kézenfekvő. Egy tavalyi globális felmérésé szerint a CIO-k több mint kétharmada ismerte el: hogy az új technológiákkal rengeteg többletmunkával és -költséggel járt ugyanannak a megbízhatósági szintnek a biztosítása, amit egy mainframe hoz.

Nem tartozik a népszerű területek közé

A fiatalabb informatikus generációnak azonban kevéssé vonzó ez a terület. Kutatások szerint az egyéb területeken dolgozó fejlesztők és más szakemberek kevéssé érdeklődnek a legacy rendszerek iránt, és le is nézik az azokon folyó munkát.

Az IBM 2005-ben indított el egy versenyt, mellyel a nagygépes munkát kívánta népszerűsíteni. 2005-ben még csak kanadai és amerikai diákok körében hirdették meg a Master the Mainframe versenyt (MTM), majd fokozatosan kiterjesztették Nyugat-Európára, Dél-Amerikára és Ázsiára is. Idén, a verseny történetében először, közép-európai, pontosabban cseh, magyar és szlovák diákok is bekapcsolódhatnak a versenybe.

Aki indul, nyer

A verseny nem azoknak szól, aki már profik a nagygépes rendszerekben, hiszen a tudás valójában a verseny folyamán szerezhető meg. A kiírás hangsúlyozza is, hogy a részvételhez nincs szükség mainframe-eken szerzett tapasztalatokra. A legfőbb a nyitottság, és persze nem ártanak a jó alapok: az általános ismeretek és a programozói képességek.

Az ösztönző az, hogy a háromfordulós verseny minden fordulójának lezárulta után kapnak ajándékot a résztvevők. Az első forduló az ismerkedésről szól: a versenyzők megismerkednek az alapvető fogalmakkal, a kezelőfelülettel és a nagygépes rendszerek lehetőségeivel. A második forduló már keményebb: programozási és alkalmazásfejlesztési feladatok is vannak, és alkalmazni kell az első fordulóban szerzett ismereteket.

A harmadik forduló a valódi kihívás. Ez eleve több hétig tartó folyamatos munkát kíván a versenyzőktől. Itt már valós helyzeteket kell megoldaniuk. Akik kellően kitartóak, és eljutnak a harmadik forduló végéig, a tapasztalatok mellett egy iPad 2 Airrel lesznek gazdagabbak lesznek. A legjobban teljesítő versenyzők nemzetközi szinten is megmérhetik a megszerzett tudásukat a New York-i Mainframe Világbajnokságon.

A versenyre december 31-én éjfélig lehet jelentkezni. Ehhez csupán regisztrálni kell a verseny regionális aloldalán. A 18 évüket még be nem töltött versenyzőknek szülői belegyezést is kell mellékelniük egy letölthető űrlapon. A versenyzők a Master the Mainframe Facebook-oldalán is találhatnak érdekes és fontos információkat.

Cloud & big data

A big techek elleni EU-s ügyeket is befolyásolhatja Trump érkezése

Sajtóhírek szerint Brüsszelben éppen áttekintik a nagy technológiai cégek ellen folyó vizsgálatokat, miközben a tengerentúlon a második ciklusára készülő elnöktől remélnek védelmet az internetes óriások vezetői.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.