Az Apple alapító vezérigazgatója a Szilícium-völgy meghatározó alakja volt, aki újraértelmezte a számítástechnikát, a zenei és a mobil iparágakat, felépítve a világ legértékesebb technológiai vállalatát.
Az Apple csütörtökön jelentette be, hogy Steven Paul Jobs, a vállalat alapító vezérigazgatója 56 éves korában elhunyt a kaliforniai Palo Altóban. Jobs 2004 óta küzdött a hasnyálmirigy-rák egyik ritka formájával, augusztus végén pedig egészségi állapota miatt lemondani kényszerült az Apple vezetői posztjáról, bár a cég igazgatótanácsának haláláig az elnöke maradt.
A PC-től az iPad-ig ■Jobs a 70-es évek végén részt vett az első kereskedelmileg is sikeres személyi számítógép, az Apple II tervezésében és reklámozásában. A 80-as években a Xerox PARC egér-billentyűzet kombinációra épülő felhasználói felületét használta a Macintosh megalkotásához, újabb sikert aratva. 1985-ben a vállalaton belüli hatalmi harc eredményeként otthagyta az Apple-t, és megalapította a számítógépes platformot fejlesztő NeXT-et, amelyet 1996-ban éppen az Apple vásárolt fel, a cég operációs rendszere pedig a későbbi Mac OS X alapja lett.
Az Apple vezetője 1984-ben az új Macintosh gépek társaságában
Jobs 1997-től 2011-ig ismét a vállalat vezérigazgatójaként dolgozott. Nevéhez fűződik az iTunes zenei szoftver és az iTunes Store zenebolt elindítása, illetve az iPod zenelejátszók piacra dobása. A kultikus termékek sorában a multitouch érintésvezérelt iPhone telefonok következtek, amelyek legújabb típusát az Apple éppen tegnap mutatta be. Tavaly pedig megjelent az iPad táblagép, amelyet Steve Jobs az életében létrehozott legfontosabb dolognak nevezett.
Pillantás a jövőbe ■Vállalatvezetőként Jobs a Szilícium-völgy egyik legmeghatározóbb alakja volt. Bár közszájon forgott agresszív és követelőző természete - a Fortune magazin a Völgy legnagyobb egomániásának nevezte, egyik korábbi munkatársa szerint pedig kiváló francia király lehetett volna belőle -, eredményei alapján mégis sokan tartják az évtized CEO-jának a technológiai iparban. Vezetése alatt az Apple az informatikai trendek élére állt, amelyeket Jobs nem csak előre látott, de kiváló érzékkel irányított is. Az egyik érdekes példa ez az 1997-es felvétel, amelyen az Apple vezetője tulajdonképpen az iCloud-ról beszél, másfél évtizeddel annak indulása előtt.
Jobs az Apple mellett húsz évig állt a Pixar Animation Studios élén, amelyet 2006-ban 7,4 milliárd dollárért vásárolt fel a Disney. Ezzel Jobs a vállalat legnagyobb részvényesévé és a Disney igazgatótanácsának tagjává vált.
"Azoknak, akik annyira szerencsések voltunk, hogy vele dolgozhattunk, őrült nagy szerencsénk volt" - írta Bill Gates, a Microsoft elnöke, aki a több évtizedes versengés során egyszer már felülkerekedett az Apple-n, utóbb pedig ismét visszaszorult a második helyre.
"A világ szegényebb lett egy látnokkal. Talán az lehet a legnagyobb elismerés Steve felé, hogy a világ nagy része olyan eszközök segítségével értesült a távozásáról, amelyeket ő maga talált fel" - olvasható Barack Obama amerikai elnök közleményében.
Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.