Steve Ballmer, a Microsoft vezérigazgatója és Mark Hurd, a HP vezetője a két cég közös szerdai telekonferenciáján jelentette be, hogy a következő három évben 250 millió dollárt kíván költeni a két informatikai óriáscég termékeinek szorosabb integrálására, új generációs - az alkalmazásokhoz alakított - infrastruktúra modell kifejlesztésére, valamint új, számítási felhő alapú (cloud computing) alkalmazások fejlesztésére.
Egyelőre kevés a konkrétum
Bár a HP és a Microsoft közleménye túl sok részlettel egyelőre nem szolgál, a bejelentés alapján a két vállalat ügyfelei három területen várhatnak változásokat az elkövetkező időszakban. Egyrészt a két cég közös fejlesztési tervet fog kialakítani, másrészt közös értékesítést és marketinget terveznek, emellett pedig közös szolgáltatásokat kínálnak majd.
A cégek ígérete szerint a Microsoft Exchange Server és SQL Server szoftvereire építve a két vállalat olyan integrált - szervert, adattárolót, hálózati eszközöket és alkalmazásokat is tartalmazó - gépeket kínál majd, amelyek az adatkezelés és az elektronikus levelezés területén egy gombnyomásra üzembe helyezhetők lesznek.
A HP és a Microsoft azt is bejelentette, hogy az egymással integrált menedzsment és virtualizációs eszközeik (HP Insight Software, HP Business Technology Optimization software és Microsoft System Center) révén olyan technológiai környezetet tudnak majd szállítani, amely révén a nagyvállalati ügyfeleik optimalizálni tudják a heterogén adatközponti környezetben is az energiafelhasználást és a teljesítményt, miközben biztosítani tudják a rendszerek együttműködését. A bejelentés alapján a HP és a Microsoft a jövőben együtt dolgozik tovább az utóbbi cég Azure felhőplatformjának fejlesztésén, és a Microsoft is további forrásokat fektet be annak érdekében, hogy a HP a Windows Azure infrastruktúrájához további célhardvereket fejlesszen.
Szabványos termékek
A két cég a meglévő nagyvállalati adatközpontok továbbfejlesztését is elő kívánja mozdítani a közös, iparági szabványokra épülő termékeivel. A szállítók reményei szerint így a nagyvállalatok, de akár a kis- és közepes vállalatok is könnyebben el tudnak majd mozdulni az integrált privát vagy publikus számítási felhő alapú modellek irányába (mindkét esetben a vállalatok nem dedikált infrastruktúrát, hanem számítási- és tárkapacitást vásárolnak szolgáltatásként az informatikai feladataik elvégzésére, első esetben belső szolgáltatótól, míg az utóbbi esetben akár az interneten keresztül, azaz a „felhőből”).
A CNET News kérdésére Bob Muglia, a Microsoft szerverekért felelős vezetője, és HP-s kollégája Dave Donatelli konkrétabb információkkal is szolgáltak, eszerint a közösen kínált termékek közül elsőként egy kisvállalati, a Microsoft SQL Server adatbázis szoftverével előre konfigurált HP szerverrel lépnek a piacra, amelyet nemsokára egy Microsoft Exchange Server termék követhet a sorban. Az év későbbi részében pedig egy következő generációs, a Microsoft által megvásárolt Datallegro technológiájára épülő nagyvállalati adattárházzal állnak majd elő, amely többtucatnyi szervert foglal majd magában és akár többszáz terabájtnyi adatot is tárolhat.
A szállítók a 2008-ban indított HP/Microsoft Frontline programban részt vevő 32 ezer partnerét is jobban be akarják vonni az értékesítésbe, aminek érdekében világszintű marketingkampányt, a partnerek számára pedig tréningeket és különböző finanszírozási csomagokat kínálnak majd.
Kapcsolódó videó:
Steve Ballmer és Mark Hurd a Microsoft videógalériájában
Hatékonyabb üzemeltetés
Hegedüs Gábor, a HP Magyarország vezérigazgatója a Bitport kérdésére a bejelentést úgy kommentálta, hogy a Microsoft és a HP komolyan belenyúlnak a zsebükbe, hogy egy konvergens portfoliót tudjanak az ügyfeleiknek kínálni. A bejelentés amiatt nagy szó - ahogy azt Mark Hurd is hangsúlyozta, egy újabb közös HP-Microsoft bejelentést nem feltétlenül a két vállalatvezető tett volna, ha nem lenne fontos a téma -, mivel a Microsoft eddig igyekezett nagyjából egyenlő távolságot tartani a nagy hardverszállítóktól, akiknek viszonylag egységes fejlesztéseket adott ki.
A két cég az együttműködés révén nagyobb szilárdságú, könnyebben összerakható, megbízhatóbb és hatékonyabban üzemeltethető informatikai infrastruktúrát tud kínálni az ügyfeleknek - foglalta össze a bejelentést egy mondatban Hegedüs Gábor.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak