A világ meghatározó ipari cégei egyre inkább az automatizált otthoni gyártásban hisznek. Ott nem a munkaerő ára, hanem minősége számít.

A csalódást okozó 2016 után kedvezőbb üzleti évre számítanak idén az ipari automatizáció piaci szereplői. Tavaly csökkentek a berendezésgyártók bevételei, számos végfelhasználói területen vált bizonytalanná a beruházási környezet. Mit vár az iparág a piaci feltételek változásától, ami egyaránt érinti a makrogazdasági környezetet és a technológiai elfogadottságot is? – teszi fel a kérdést a szakterület egyik vezető elemzője az IHS Markit.

Az amerikai piackutató gépgyártás technológiával foglalkozó elemzői részletes előrejelzést készítettek 2017-re. Ebben hét területet jelöltek meg, mint amelyekre idén fokozottan ildomos figyelni az iparág piaci szereplőinek.

A trendek közül az első egy biztató jelzés: javultak az ágazat piaci kilátásai. A még mindig tapasztalható szembeszél ellenére két nehéz év után ismét növekedésnek indulhat az ipari automatizációs berendezések piaca. Bár a növekedési kilátások szektoronként változóak, átlagosan mintegy másfél százalékos bővülésre lehet számítani annak ellenére, hogy alacsony szinten maradnak az olajárak, és a nehézgép-gyártó berendezések értékesítése tovább csökken.

A másik jellemző trend az idén az iparági adatelemzésekben hoz változásokat. A múlt év folyamán a gépiparban számos felhőalapú platformot vagy IoT-t támogató kezdeményezést jelentettek be. Miközben egyértelmű, hogy a távolról vezérelhető felhős megoldások komoly előnyt jelentenek a skálázhatóságban és a költségekben, a kiberbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak egyre több felhasználót bizonytalanítanak el.

Ennek feloldására idén inkább a házon belüli cloud megoldások és az úgynevezett edge analitika terjedésére lehet számítani. Ennek a lényege, hogy az adatfeldolgozás nem az adatközpont szintjén megy végbe, hanem már a szenzorok közelében vagy a legközelebbi gatewaynél. Ilyen technológiával dolgozik jó ideje a Cisco, amit fog, azaz köd computingnak neveztek el. Mindezek mellett folyik a piac edukációja a távolból vezérelhető felhő megoldások előnyeiről és konkrét hasznáról, és ez előbb-utóbb az ezekbe vetett bizalmat is növeli majd.

A harmadik jellemző folyamat, hogy az ipari automatizáció egyre nagyobb hatással lesz majd a gyártási folyamatok kiszervezésére is. Magyarán az egykor egyedül üdvözítőnek gondolt szerződéses gyártásra épülő modell megkérdőjeleződik – legalábbis egy időre. Ebbe az irányba hatnak az elmúlt pár év változásai, legyen szó a devizaárfolyamok alakulásáról, a csökkenő szállítási költségekről, de mostanában belejátszik a tervezett vagy már létező kereskedelmi egyezmények fenntarthatósága körül kialakuló bizonytalanság is. Donald Trump amerikai elnök választási ígéretei és első döntései is ebbe az irányba mutatnak.

Ezek hatására 2017-ben több gyártó cég dönthet úgy, hogy inkább növeli USA-beli üzemeinek automatizáltságát, kihasználva az adókedvezmények és a szakképzett munkaerő előnyét a szerződéses gyártás rovására. Mindezek elgondolkodtatóvá tehetik azokat a hazai kormányzati terveket is, amelyek Magyarországot Európa összeszerelő nagyhatalmává akarják tenni, és amelynek érdekében át is alakították a szakképzési rendszert.

A gyártás is szoftvercentrikus

Bár továbbra is fontos, hogy a cégek a partnerségi kapcsolatok segítségével összerakják az informatikai és az üzemeltetési tudásukat, az ipari automatizálásban érdekelt vállalkozások egy jelentős része tavaly már aktív felvásárlóként jelent meg a szoftverpiacon. A szoftveres megoldások ugyanis felértékelődtek az intelligens gyártás igényeinek kielégítésében. (Ez a szegmens Magyarországon is komoly jelenléttel bír. A GE például Budapesten hozta létre globális technológiai központját, ahol egy felhőalapú nyílt ipari informatikai platformon, a Predixen dolgoznak, melyet két magyarországi vállalat is tesztel.)

A felvásárlás persze nem csak az automatizáció területét érinti. Az IHS Markit szerint erőteljes konszolidáció várható a gépipari eszközök – mindenekelőtt, a motorok, generátorok, turbinák – gyártóinak a piacán is 2017-ben. A piacvezetők számára az eddig megszerzett részesedés megtartása vagy növelése élvez elsőbbséget, mivel maga a piac még viszonylag nyomott marad.

Mesterséges intelligencia és szabványosítás

Kulcskérdés lesz idén a hálózati technológiák szabványosítása. Ezt a végfelhasználói oldal igényei határozzák meg, különösen az IoT-hez kapcsolódó ipari megoldások konnektivitása miatt. Az év végéig a jelenleg meghatározó Open Platform Communications Unified Architecture (OPC-UA) és a Time-Sensitive Networking (TSN) mellett új szabványok is elkészülhetnek.

Ezzel összefüggésben fontos irány lesz az egyre jobb hálózati és érzékelési funkciókkal ellátott robotok szerepének növekedése a gyártásban. A mesterséges intelligenciával felvértezett ipari robotok egyre intelligensebbekké válnak, képesek érzékelni, tanulni és akár saját döntéseket is hozni.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.