A hivatal a két cég hálózataikat és frekvenciáikat érintő együttműködését vizsgálja. A cégek közölték: együttműködnek a hatósággal, és álláspontjuk szerint nem sértettek jogszabályt.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) előzetes bejelentés nélkül helyszíni vizsgálatot indított a Magyar Telekomnál és a Telenor Magyarországnál. A hivatal tegnapi közleménye szerint versenyfelügyeleti eljárásban vizsgálják azt a két cég között létrejött együttműködést, amely érinti a szélessávú szolgáltatások nyújtását biztosító hálózataikat és frekvenciáikat is.

A hivatal gyanúja szerint a Telekom és a Telenor egyeztetéseket folytatott a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) által 2014-ben kiírt és lefolytatott frekvenciapályázat kapcsán. A GVH feltételezése szerint ezek az egyeztetések azt célozhatták, két vállalat célja az volt, hogy előzetesen felosszák a piacot, és összehangolják az ajánlataikat, amivel valószínűsíthetően megsértették a versenytörvény és az Európai Unió működéséről szóló szerződés versenykorlátozó megállapodás tilalmára vonatkozó rendelkezéseit – írja a GVH közleménye.

A GVH váratlan helyszíni vizsgálata csupán a gyanú alapján történt. A hivatal közleménye is hangsúlyozza: "A versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozások a jogsértést elkövették. Az eljárás a tények tisztázására, és ezen keresztül a feltételezett jogsértés elkövetésének bizonyítására irányul."

A Telenor és a Telekom együttműködik a GVH-val

Ettől még az eljárás elég hosszadalmas, Lefolytatására a törvény szerint 6 hónapja van a GVH-nak, amit bonyolultabb ügyek esetén 6-6 hónappal meghosszabbíthat.

A Telenor Magyarország közleményben jelentette be, hogy elkötelezett a tiszta verseny és a tisztességes vállalati működés iránt, ezért mindenben együttműködik a hatósággal és segíti a GVH munkáját. A Telenor Magyarország anyavállalata közleményben tájékoztatta a vizsgálatról részvényeseit, és egyben biztosítsa őket a Telenor magatartásának jogszerűségéről.

A Magyar Telekom közleménye is azt hangsúlyozza, hogy a vállalat mindenkor a hatályos jogszabályok betartásával jár és járt el, így nem folytatott egyeztetést versenytárssal a 2014-es frekvenciapályázattal összefüggésben. A Telekom szintén mindenben együttműködött és együttműködik a hatósággal.

A hálózatmegosztással sem lehet gond

A GVH által említett frekvenciapályázat 2014 szeptemberében zárult le. A két legnagyobb csomagot a Telekom és a Telenor vásárolta meg. A Telenor a 800, 900 és 2600 MHz-es tartományban, míg a Telekom ezek mellett az 1800 MHz-esben is vásárolt frekvenciákat. A Magyar Telekom összességében közel 88,7 milliárd forintot, míg a Telenor 31,7 milliárdot fizetett. A 800, 900 és 2600 MHz-es sávokból összeálló csomagokat lényegében a három, már piacon lévő szolgáltató vitte el az elvárt áron. A Telekom azonban az 1800-as sávban vett frekvenciákért jóval többet fizetett: két csomagot vásárolt, melyekre az elvárt ár egyenként 2,65 milliárd forint volt, ehhez képest a Telekom 15, illetve 10,4 milliárdot fizetett.

A frekvenciapályázat lezárulta után, 2015 februárjában a Telekom és a Telenor megállapodott abban, hogy az újonnan megszerzett 800 MHz-es frekvenciák jobb kihasználása miatt Budapest kivételével közösen fejlesztik országos 4G-s hálózatukat. A Telenoré lett Dunántúl, a Telekomé pedig az ország fennmaradó része. A megállapodást az NMHH is jóváhagyta.

A Telekom erre a megállapodásra is utal a mostani GVH-vizsgálattal kapcsolatos közleményében. Mint írják a 800 MHz-es frekvenciasávra vonatkozó frekvencia-haszonbérleti szerződést a NMHH a hatályos jogszabályi előírásoknak megfelelően még az együttműködés megkezdése előtt jóváhagyta.

A GVH számára a hálózatmegosztási szerződés sem ismeretlen, írja a szolgáltató, mivel arról jóval a megállapodás aláírása és az együttműködés megkezdése előtt tájékoztatta a két cég.

Mobilitás

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.