Tavaly decemberre tervezte kiírni, végül mostanra sikerült véglegesítenie az NMHH-nak az új frekvenciapályázatot. Június 16-áig lehet jelentkezni.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság közzétette (NMHH) a Magyarországon korábban mobiladat-forgalomra még meg nem nyitott 800 és a 2600 MHz-es frekvenciasávok, valamint a 900, az 1800 MHz továbbá a 26 GHz-es még ki nem osztott frekvenciasáv-részek hasznosítására vonatkozó pályázati dokumentációt.

Az NMHH közleményében úgy fogalmaz, hogy az értékesítés célja a gazdasági verseny erősítése, és a szélessávú hálózatok kiépítésének gyorsítása.

„A magyar gazdaság számára hosszú távon fontos, hogy a szélessávú mobilszolgáltatás lehetőség szerint az ország szinte teljes területén bárki számára elérhetővé váljon. Azon túl, hogy ez nem csak az előfizetők és a szolgáltatók érdeke, a frekvenciahasználat aktivitása egy ország gazdasági mutatója is egyben. Minél nagyobb a területi lefedettség és gyorsabb az adatforgalom, annál inkább biztosított a gazdaság digitális vérkeringése” – fogalmaz a hatóság közleménye.

Az árak nem változtak

A szakhatóság tavaly november végén hozta nyilvánosságra a pályázati dokumentáció tervezetének első változatát. Akkor még az volt a terv, hogy a pályázati eljárásnak a múlt év végén elindul. A lehetséges pályázókkal folytatott egyeztetések azonban nem az NMHH várakozásai szerint alakultak, így félő volt, hogy az eredeti tervezet feltételei miatt sikertelen lesz a kiírás. Szakmai körökben leginkább a magas indulási árakat kifogásolták.

Az NMHH végül a második változatban némileg csökkentette a minimális elvárt árat. Ahhoz képest már a végleges dokumentációban közölt árak lényegileg nem változtak. Összesen mintegy 104 milliárd forint az a minimális díj, amit az állam vár az értékesítésből (frekvenciacsomagokra lebontva lásd a mellékelt táblázatot.

Frekvenciacsomagok és árak | Create Infographics

Ha valamelyik most meghirdetett csomagot nem sikerül értékesíteni, akkor azt – ha más körülmény nem szabályozza – két éven belül nem hirdetik meg ismételten. A pályázat során elnyert frekvenciasávokat a szolgáltatók egységesen 2029. június 15-éig használhatják.

A legértékesebb A és B és C csomagra (lásd a fenti táblázatot) érkező pályázatok értékelésénél,a súlyozás 40:60 arányban veszi figyelembe az árat, valamint a lefedettségre és a megvalósítás ütemezésére vonatkozó vállalásokat.

Korlátozások a pályázóknak

Talán az a legérdekesebb hogy a végleges szövegből kikerült minden olyan szövegrész, amely egy esetleges új belépőre (a dokumentáció stzóhasználatával "új jogosult") vonatkozott. Többek között ez történt az alábbival is: "A beruházások támogatása érdekében az új jogosult a 800 MHz-es, a 900 MHz-es, az 1800 MHz-es és a 2600 MHz-es frekvenciasáv használata után a jogosultság megszerzésétől számított 4 (négy) évig a fentiek alapján megállapított sávdíjból 50% kedvezményre jogosult."

A frekvenciahasználati jogosultság szerzésével kapcsolatban van néhány korlátozás. Ilyen például, hogy az A, B és C csomagokra pályázók kizárólag az egyik csomagban foglalt frekvenciákra szerezhetnek használati jogosultságot.

Ha egy pályázó ez év január 1-je előtt szerzett már az 1800 MHz-es sávban jogosultságot, a mostani pályázatban, az 1710-1785/1805-1880 MHz-es sávban elnyert frekvenciákkal együtt az általa használt tartomány összességében nem haladhatja meg a 60 MHz-et

Az 1710-1785/1805-1880 MHz frekvenciasáv kiosztásánál biztosítani kell a felhasználói blokkok folytonosságát. Egy szolgáltató által most szerezhető frekvenciahasználati jogosultságnak frekvenciában szomszédosnak kell lennie az adott szolgáltató által már használt frekvenciablokkal.

A 26 GHz-es sávban a kiírás szerint csak olyan résztvevő szerezhet jogosultságot, amely 2014. január 1. előtt nem szerzett a 24 633 – 26 453 MHz közötti frekvenciasávban.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.