Nagyvállalati környezetben sok esetben az Oracle szoftverei adják a szoftvervagyon egyik legjelentősebb részét. A felhasználók gyakran panaszkodnak arra, hogy a gyártó licencfeltételei nehezen átláthatók, és mivel az Oracle egyúttal az egyik legaktívabb audittevékenységet folytató szoftvergyártó is, ez a helyzet komoly anyagi kockázatot is rejt. Magyarországon némileg más a helyzet, egy tavaszi felmérés szerint nálunk a Microsoft tűnik a legaktívabbnak, de az Oracle (és az SAP) rendszereinál összegben gyakran jóval nagyobb a tét.
A téma a november 9-én a CIO Budapesten is terítékre kerül. Ön is informatikai vezető, de még nem kapott meghívót? Írjon nekünk!
És hogy milyen mértékű a kockázat, azt jól mutatja, hogy egy tavalyi cikk szerint a vállalat új adatbáziskezelő-licencekből származó árbevételének fele az auditokból származik. Erre érdemes felkészülni, mert mint azzal korábban is foglalkoztunk, egy esetleges licenchiány költségei igencsak húzósak lehetnek.
Ezek a nehézségek a Database-zel
De hogyan lehet felkészülni? A feladat összetett. Mindenekelőtt az az egyik probléma, hogy az Oracle Database szoftvercsalád felmérése eltér az általános gyakorlattól. Az általános elv, amit a szoftvergyártók többsége is alkalmaz, az, hogy a telepített fájlok alapján azonosítják a szoftvereket.
Az Oracle azonban bonyolultabban számol. Nemcsak a telepített funkciók határozzák meg a licencigényt, hanem a konfiguráció és a funkcióhasználat is. Ez utóbbi információk viszont a futó szoftverből olvashatók ki, mivel a fájlok ezt nem tükrözik. Másrészt ott van az, hogy az Oracle-nél az egyes licencbeszerzésekre párhuzamosan érvényes, de olykor különböző szabályok érvényesek. Egy ilyen bonyolult licencrendszert csak egyedi módszertannal lehet kezelni.
Itt egy magyar fejlesztés
A tavaly régiós piacra lépő IPR-Insights a SAM rendszeréhez most fejlesztett egy az Oracle Database-re kihegyezett megoldást. A 30-50 Database-szervertől javasolt ORCA-val megállapítható és nyomon követhető az adatbázis szerződésnek megfelelő használata, illetve kimutathatók az eltérések.
Az ügymenet a következő. Először meg kell határozni az Oracle-felmérés kereteit, majd jön az adatgyűjtés, amely ügynökmentesen, központilag történik. A felhasználási adatokat az ORCA automatikus kiértékeli, és megmutatja, hogy az adott (ismert) termék milyen komponensei vannak bekapcsolva, illetve használatban.
A rendszer ehhez nem csak a felhasználásról gyűjt infókat. Feltérképezi a hardveradatok, valamint leképezi a virtualizációs környezet, és ezeknek az információknak a birtokában állapítja meg a licencelendő felhasználást. A végeredmény egy megfelelőségi jelentés lesz, ami alapján már döntést lehet hozni licencoptimalizálásról vagy a licenchiány-csökkentési tervet lehet készíteni.
Önállóan is használható
Az IPR-Insights szerint az ORCA önálló eszközként is használható (a SAM-Insights nélkül). Az összegyűjtött adatokat jelentésekbe rendezi. Az már azonban licenctanácsadói feladat, hogy a jelentéseket összevessék a tényleges licencekkel, majd elkészítsék az optimalizált licenckiosztás elkészítése.
Ha a vállalatnál működik a SAM-Insights, akkor az ORCA csatolón keresztül át tudja adni annak a kimutatott licencigényt, illetve a szerverenkénti felhasználási adatokat. A cég szerint egyébként az Oracle licencek esetében még ekkor sem érdemes spórolni a tanácsadón, mert így a vállalat pontosabb képet kap az audit kockázatáról, valamint a licencelésben kimutatott anomáliák rendezésének lehetőségeiről.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak