Mivel az Oracle az egyik legaktívabb cég a gyártói audit terén, érdemes felkészülni.

Nagyvállalati környezetben sok esetben az Oracle szoftverei adják a szoftvervagyon egyik legjelentősebb részét. A felhasználók gyakran panaszkodnak arra, hogy a gyártó licencfeltételei nehezen átláthatók, és mivel az Oracle egyúttal az egyik legaktívabb audittevékenységet folytató szoftvergyártó is, ez a helyzet komoly anyagi kockázatot is rejt. Magyarországon némileg más a helyzet, egy tavaszi felmérés szerint nálunk a Microsoft tűnik a legaktívabbnak, de az Oracle (és az SAP) rendszereinál összegben gyakran jóval nagyobb a tét.

A téma a november 9-én a CIO Budapesten is terítékre kerül. Ön is informatikai vezető, de még nem kapott meghívót? Írjon nekünk!

És hogy milyen mértékű a kockázat, azt jól mutatja, hogy egy tavalyi cikk szerint a vállalat új adatbáziskezelő-licencekből származó árbevételének fele az auditokból származik. Erre érdemes felkészülni, mert mint azzal korábban is foglalkoztunk, egy esetleges licenchiány költségei igencsak húzósak lehetnek.

Ezek a nehézségek a Database-zel

De hogyan lehet felkészülni? A feladat összetett. Mindenekelőtt az az egyik probléma, hogy az Oracle Database szoftvercsalád felmérése eltér az általános gyakorlattól. Az általános elv, amit a szoftvergyártók többsége is alkalmaz, az, hogy a telepített fájlok alapján azonosítják a szoftvereket.

Az Oracle azonban bonyolultabban számol. Nemcsak a telepített funkciók határozzák meg a licencigényt, hanem a konfiguráció és a funkcióhasználat is. Ez utóbbi információk viszont a futó szoftverből olvashatók ki, mivel a fájlok ezt nem tükrözik. Másrészt ott van az, hogy az Oracle-nél az egyes licencbeszerzésekre párhuzamosan érvényes, de olykor különböző szabályok érvényesek. Egy ilyen bonyolult licencrendszert csak egyedi módszertannal lehet kezelni.

Itt egy magyar fejlesztés

A tavaly régiós piacra lépő IPR-Insights a SAM rendszeréhez most fejlesztett egy az Oracle Database-re kihegyezett megoldást. A 30-50 Database-szervertől javasolt ORCA-val megállapítható és nyomon követhető az adatbázis szerződésnek megfelelő használata, illetve kimutathatók az eltérések.

Az ügymenet a következő. Először meg kell határozni az Oracle-felmérés kereteit, majd jön az adatgyűjtés, amely ügynökmentesen, központilag történik. A felhasználási adatokat az ORCA automatikus kiértékeli, és megmutatja, hogy az adott (ismert) termék milyen komponensei vannak bekapcsolva, illetve használatban.

A rendszer ehhez nem csak a felhasználásról gyűjt infókat. Feltérképezi a hardveradatok, valamint leképezi a virtualizációs környezet, és ezeknek az információknak a birtokában állapítja meg a licencelendő felhasználást. A végeredmény egy megfelelőségi jelentés lesz, ami alapján már döntést lehet hozni licencoptimalizálásról vagy a licenchiány-csökkentési tervet lehet készíteni.

Önállóan is használható

Az IPR-Insights szerint az ORCA önálló eszközként is használható (a SAM-Insights nélkül). Az összegyűjtött adatokat jelentésekbe rendezi. Az már azonban licenctanácsadói feladat, hogy a jelentéseket összevessék a tényleges licencekkel, majd elkészítsék az optimalizált licenckiosztás elkészítése.

Ha a vállalatnál működik a SAM-Insights, akkor az ORCA csatolón keresztül át tudja adni annak a kimutatott licencigényt, illetve a szerverenkénti felhasználási adatokat. A cég szerint egyébként az Oracle licencek esetében még ekkor sem érdemes spórolni a tanácsadón, mert így a vállalat pontosabb képet kap az audit kockázatáról, valamint a licencelésben kimutatott anomáliák rendezésének lehetőségeiről.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.