Ha a termék is ugyanolyan jó lesz, mint amennyire a titoktartás sikerült, akkor fényes jövő áll a néhány napja nyilvános béta állapotba került Coda előtt. A fejlesztők a táblázatkezelés és a csoportmunka gyökeres megváltoztatását ígérik.
Szebb lett, de a felszín alatt minden ugyanaz maradt
A céget két egykori Google-alkalmazott alapította. Shishir Mehrotra 2014-ig a YouTube termékfelelőseként dolgozott, és mint ilyen, bőven volt dolga különböző irodai megoldásokkal, jelen esetben ez a Google Docs és a Sheets kattintgatását jelentette. És bár a dolog működött, folyamatosan azt érezte, hogy egy elavult keretrendszer lehetőségeivel és megoldásaival kell boldogulnia.
A 40 éve fejlesztett VisiCalc és a Google Sheets mai felülete: a táblázat szebb lett, de alapvetően nem változott
Mehrotra meglátásán, miszerint az nem állapot, hogy a cégek működését alapvetően befolyásoló irodai programok, a szövegszerkesztők és táblázatkezelők lényegüket tekintve négy évtizede változatlanok. Ugyan tetszetősebb lett a felület, bővültek a lehetőségek, megtörtént a felhőbe költözés is, de még mindig az A1 cellára kell hivatkoznunk, ha valamit kezdeni akarunk vele. A forradalmi hevületen osztozott egy másik ex-google-ös, Alex DeNeui is, így három éve nekifogtak a Krypton fedőnév alatt futó fejlesztésbe.
Az eltelt idő alatt bőven voltak olyan befektetők, akik bíztak a projektben. Bár a két körben begyűjtött 60 millió dollár eltörpül néhány más startup támogatásához képest, az invesztorok listáján olyan prominens nevet is találni, mint például Reid Hoffman. A LinkedIn társalapítója és elnöke a Coda igazgatótanácsában is kapott egy széket. Szerinte azzal, hogy a feladatok egyre több együttműködést igényelnek, a Coda előtt megnyílt az út egy saját tortaszelet megszerzésére a kollaborációs alkalmazások szegmensében.
Bármit megcsinál, de nem gombnyomásra
A programról egyelőre annyit tudni, hogy az a dokumentum- és táblázatkezelők egyfajta elegyét képviseli, ahol a felhasználónak rengeteg lehetősége lesz saját igényeire szabni a platformot, ám ehhez alaposabban el kell mélyednie a Coda saját, képletekre épülő nyelvében. A feladat valószínűleg még így is könnyebb lesz, mint a makrók írása Excelben. Ennek egyik példája az, hogy a különböző értékekre nem kell cellakoordinátákkal hivatkoznunk. Azaz mondjuk a negyedéves forgalom behívásához nem kell felkutatnunk, hogy ez az adat melyik lap hányadik oszlopában és sorában van, hanem elég a bevett elnevezésével hivatkozni rá.
A felület ennél persze sokkal többre képes: a fejlesztők szerint gyakorlatilag önálló alkalmazásokat kreálhatnak vele. A szabad utasításoknak köszönhetően keresztbe kasul lehet tűzdelni az egymásból megnyíló prezentációkat, szöveges jelentéseket és táblazatokat mindenféle, folyamatosan frissülő információkkal.
Tesztidőszak
Az eddigi tesztek során az esküvőszervezéstől a hibakeresésen át a Salesforce-típusú ügyfélkapcsolat-kezelő feladatokig mindenhol megállta a helyét a platform, melyet most meghívásos alapon bárki kipróbálhat. Egy neves ügyfél azonban már hónapok óta nyúzza a Codát. Az Uber egyik részlegénél a program béta verzióját annyira megkedvelték, hogy át is váltottak rá az addig használt többféle projektkezelő rendszerről. A Coda kapcsán az autómegosztós vállalat képviselője leginkább a rugalmasságát emelte ki. A programot például felhasználták egyfajta belső Wikipedia megalkotására, a mérnökök masszív adatbázisok kezelésére és részletes információk kibányászására fogták be, miközben ugyanezekből az adatbázisokból a marketingrészleg automatikusan megkap egy könnyített verziót, amelyekben csak a számukra fontos kulcsinformációk láthatók.
Az még nem világos, hogy a Coda mikor válhat teljes, a nagyközönség számára azonnal elérhető kereskedelmi termékké. Az üzleti modell pedig pláne nem kristályosodott még ki. A privát béta fázis akár hosszú ideig is eltarthat, hiszen egyelőre komoly hiányosságokat lehet felfedezni. A Coda például egyelőre mobilról nem szerkeszthető, pusztán megtekintési funkciót kap az a felhasználó, aki az okostelefonján hívja be a dokumentumokat. A tervek szerint a most induló új fejlesztési fázis arra is alkamlas lesz, hogy a platform képességeit jól illusztráló példákat gyűjthessenek a vélhetően egyre népesebb felhasználói tábortól.
Intő példák és nehézségek
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak