Különleges, évfordulós frissítést kap nyáron a cég legújabb operácios rendszere, amely immár több mint 270 millió aktív eszközön fut. A most zajló Build konferencián több más bejelentés is elhangzott.

A Windows 10, a cloud szolgáltatások és a mesterséges intelligencia körül forgott a Microsoft Build konferencia szerdán. A cég vezetője még a rendkívül kényes Tay-fiaskóra is reflektált.

270 millió

A több ezer fejlesztőt felvonultató eseményen Satya Nadella vezérigazgató mellett a vállalat Windows és Device Group üzletágának ügyvezető alelnöke, Terry Myerson adott betekintést a cég terveibe. Utóbbi elmondta, hogy már több mint 270 millió aktív eszközön fut a Windows 10, ami a januárban közölt hivatalos adathoz képest 70 milliós növekményt jelent. A Microsoft korábban azt közölte, hogy 2018-ra egymilliárd eszközön szeretné látni az új operációs rendszert.

A Windows 10-hez kapcsolódik még az a bejelentés is, miszerint nyáron egy évfordulós, különleges frissítés érkezik az oprendszerre. "Ez a különleges Windows 10 Anniversary Update még több lehetőséget kínál a Windows 10-es eszközökkel való kommunikációra – olyan természetességgel, ahogyan az emberek általában kommunikálnak a környezetükkel. Ehhez használhatnak tollat, gesztusokat és a hangjukat" – mondta Myerson. Deklarált cél, hogy a Windowson belül hozzák létre a világ leghatékonyabb fejlesztői környezetét. "Az Univerzális Windows Platform vadonatúj funkciókat kapott, hogy bármilyen platformon megírt alkalmazás könnyen futtaható legyen Windows 10 alatt" – magyarázta a platfrommal kapcsolatos terveket az alelnök.

A nyári frissítéssel mutatkozik be például a Windows Ink funkció. Ennek segítségével úgy írhatunk egy eszközre, mint egy darab papírra, létrehozhatunk post-it feljegyzéseket, rajzolhatunk táblára, és az analóg formában megjelenő gondolatainkat könnyedén megoszthatjuk a digitális világban – szól a hivatalos deklaráció. 

Intelligens szolgáltatásokra építenének

A Microsoft a természetes emberi kommunikáción alapuló intelligens szolgáltatások új korszakát szeretné megalapozni. "Az informatika világa jelentős változás előtt áll. Olyan új technológiák terjednek el, amelyek a természetes emberi nyelvet közelítik a fejlett számítógépes nyelvhez" – mondta Nadella. "Ezt az új technológiát mi, a Microsoftnál Párbeszéd Platformnak nevezzük. Erre épül, és ez teszi teljessé a Microsoft Azure, az Office 365 és a Windows platform szolgáltatásait, és ez ad világszerte új eszközöket a fejlesztők kezébe."

A Cortana Analytics Suite új nevet (Cortana Intelligence Suite) és új fegyvertárat kap. A szoftvert adatelemző, gépi tanulást segítő, érzékelő, analitikai funkciókkal és intelligens botokkal látták el, fejlesztették tovább. A cég azt reméli hogy ezek az új képességek a fejlesztők, illetve üzleti felhasználók segítségére lehetnek új, tanulni képes alkalmazások, botok és az emberekkel természetes nyelven, közvetlenül kommunikáló megoldások létrehozásában.

Szintén tegnap jelentették be a Microsoft Cognitive Services elindulását, amely egy intelligens API-gyűjtemény. Ezzel a Microsoft szerint a számítógépes rendszerek képessé válnak a „látásra”, „hallásra”, a „beszédre”, a „megértésre”, vagyis képesek a felhasználói utasításokat a természetes kommunikáción keresztül értelmezni.

Botladozó botok

A vállalat bejelentésdömpingjében nagy hangsúlyt kaptak az intelligens botok, azaz ember-gép kommunikációra fejlesztett algoritmusok. A fejlesztőknek szóló, frissen debütált Microsoft Bot Framework segítségével a beszámolók szerint bármilyen programozói nyelven lehet intelligens botokat fejleszteni, amelyekkel a természetes kommunikáció többféle platformon is használható.

Bemutatták a Skype Bot Platformot is. Ezen a platformon a fejlesztők olyan botokat fejleszthetnek, amelyek kihasználják a Skype változatos kommunikációs csatornáit: a szöveges, hangalapú és videókommunikációt, valamint interaktív, háromdimenziós karaktereket.

A téma miatt természetesen nem lehetett említés nélkül hagyni a napokban csúfos kudarcokat hozó Tay-kísérlet mellett sem. Az internet népe által villámgyorsan káromkodó rasszistává nevelt öntanuló algoritmusról a Microsoft vezérigazgatója elismerte, hogy finoman szólva sem tökéletes, és vissza kell térni vele a tervezőasztalhoz. Időközben az is kiderült, hogy Tay második bekapcsolása véletlen hiba volt.

Piaci hírek

Még nem nőtt az égig, de az EU-nak máris gondja támadt a Bluesky működésével

Az X-ről politikai okokból távozó tömegek kedvelt célpontja a Twitter-alapító gründolta platform. A Bluesky egyelőre nem elég nagy ahhoz, hogy a legszigorúbb EU-s szabályozás alá essen, de így sem ússza meg Brüsszel piszkálódását.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.