Két év óta a legnagyobb havi csökkenést produkálta az Internet Explorer, míg a Chrome böngészőpiaci részesedése váratlan gyorsasággal lépte át a bűvös 10 százalékot.
Az Internet Explorer két éve nem volt olyan gyors lejtmenetben, mint 2010 decemberében: a Microsoft böngészőjének részesedése összesen 1,4 százalékkal csökkent az utolsó hónapban. Eközben a Google várakozásaihoz képest is korán, a várthoz képest kilenc hónappal korábban érte el a 10 százalékos részesedési arányt a Chrome. A Firefoxnak pedig nem kedvez a negyedik generációs változat kiadása előtti toporgás és a sokadik béta.
Minden új Chrome-ába vezet ■ A NetApplications legfrissebb böngészőstatisztikája szerint
ismét a Google böngészője ette meg a legtöbbet az Internet Explorer tortaszeletéből, de a maga sereghajtónak számító kategóriájában még a Safari is rekord növekedést produkált.
A Chrome 10, míg a Safari 5,9 százalékon végzett az év lezárásakor, míg az Internet Explorer "történelmi mélységekbe" süllyedt: az elemzés szerint a netezőknek már csak 57,1 százaléka használja az egykor mindenhatónak számító Microsoft-böngésző valamilyen változatát. Éves szinten ez 5,6 százalékos csökkenés az IE számára, az IE8 megjelenése, azaz 2009 márciusa óta pedig mínusz 10,7 százalékon áll a számláló.
Az elemzők szerint az év vége mindig kicsit erősebbet üt az Internet Exploreren, hiszen az ünnepi időszakban dominánsabb az otthoni netezés - a családi gépeken azonban egyre gyakrabban használnak valamilyen alternatív böngészőt, a Microsoft megoldását az "egyenrendszereket" preferáló vállalatok tartják leginkább életben.
Majd a kilences megmutatja? ■ A Microsoft böngészőjének marketingigazgatója,
Roger Capriotti a legfrissebb statisztikákhoz gyorsan közleményben fűzött megjegyzést. Szerinte a nagy visszaesést a még mindig nagyon sokfelé jelenlévő és szinte kiirthatatlan hatos és hetes verziók produkálják, míg az Internet Explorer 8 és az IE9 bétája a háttérben igenis egyre népszerűbb.
A
szeptemberi bemutató után közel húszmillióan töltötték le az Internet Explorer 9 előzetesét: ha azt valószínűsítjük, hogy mind a húszmillió felhasználó azóta is ezt használja első számú browserként, ez akkor is csak a teljes böngésző-torta fél százaléka: ugyanennyi volt az arány az IE8 bétája esetében is, amely - most már látható - szintén nem tudta megfordítani a lejtmenetet.