Az Xbox közösség nyomásának hatására a Microsoft több ponton is enyhített az új konzollal kapcsolatos korlátozásokon.
Amikor egy hónappal ezelőtt bemutatkozott az Xbox új kiadása, akkor még csak amiatt morgolódott a játékos közösség, hogy a Microsoft látványosan keveset foglalkozott velük, illetve a játékokkal. Bejelentettek ugyan pár új és exkluzív címet, de a prezentáció hangsúlya nem ezen, hanem az Xbox One televízióhoz kapcsolódó funkcióin volt. Azóta a játékipar legnagyobb rendezvényén (E3, Las Vegas) több részletre is fény derült, ami még jobban elkedvetlenítette a rajongókat, hiszen a Microsoft több olyan korlátozást is bejelentett, ami egyöntetűen verte ki a biztosítékot a játékosoknál.

Ezt sem lehet, azt sem lehet  Ilyen volt többek között az, hogy csak akkor lehetett játszani a konzollal, ha azt tulajdonosa 24 óránként az internetre csatlakoztatja, amire akkor is szükség volt, ha offline is játszható játékot indítottak volna el. Hangos felháborodást okozott az a bejelentés is, hogy a használt játékokat csak korlátozásokkal lehetett volna kölcsönadni, cserélgetni vagy éppen eladni, ha tulajdonosa már megunta. Az utolsó csepp pedig az a szabályozás volt, mely szerint a játékok és a konzolok használhatóságát régiókód alapon szabályozták volna, ami azt jelenti, hogy egy régióban megvásárolt konzolon csak az ugyanott beszerzett játék lett volna futtatható.

Don Mattrick: visszakoztak

A bejelentést követően az egész net forrongott a Microsoft termékpolitikája miatt, dühös bejegyzések és hozzászólások tömege jelent meg, de ami még fájdalmasabb lehetett a redmondiak számára, hogy a Sony alaposan ki is használt a helyzetet. A gyártó vezetői külön szkeccseket forgattak, amiben prezentálták, hogy a PlayStation 4 esetében mennyire egyszerű a játékok kölcsönadása: fogom a dobozt és odaadom a barátomnak. Ennyi.

Visszavettek  A fentiek miatt a Microsoft vezetősége rövid belül úgy döntött: lazít a szigoron. Ennek jeleként Don Mattrick, az interaktív szórakoztatós üzletágának vezetője a cég hivatalos blogjában sorra visszavonta a leginkább kifogásolt szabályokat. Elsőként azt tisztázza, hogy nem lesz szükség a 24 óránkénti online kapcsolatra az Xbox One használatához. Mindössze egyszer, a használatbavételkor kell nethez csatlakoztatni a konzolt, utána a lemezen beszerzett játékokkal korlátlanul lehet játszani offline módban is. 



Így trollkodnak a Sony-nál 

Nem lesz semmiféle akadálya a játékok kölcsönbeadásának, újraértékesítésének, elajándékozásának, vagyis minden marad úgy, ahogy most van az Xbox 360 esetében. Amikor egy játék megjelenik a kereskedőknél, az abban a pillanatban elérhető lesz az Xbox Live rendszerében is, ha pedig ez utóbbi helyről, digitálisan szerezzük be, az játszható lesz netkapcsolat nélkül is. A letöltött játékokat azonban továbbra sem lehet másokkal megosztani vagy eladni, illetve a lemezen beszerzett játékok továbbra is csak úgy játszhatók, ha a lemez bent van a konzol lejátszójában. Végül az Xbox One játékok a világ bármely pontján megvásárolt, másik Xbox One konzolon probléma nélkül használható lesznek, vagyis teljesen eltörölték a regionális korlátozásokat. 

Mi mind hallgatunk rátok  A Microsoft mindezt természetesen úgy tálalja, hogy azért döntött így, mert figyelnek a vásárlók visszajelzéseire, számukra rendkívül fontos, hogy a játékosok mind a lemez, mind a digitális alapú szórakozásban megtalálják a számításukat. A nagy hátraarc minden bizonnyal sok leendő vásárló szemében helyreállítja a cég rossz megítélését, illetve csattanós választ tudtak adni a versenytársnak, sőt akár előnyt is kovácsolhatnak a helyzetből. A vásárlók mellett a használt játékok kereskedelmével foglalkozó vállalkozások is összetehetik a kezüket, hiszen így a jövőbeli üzleti tervből mégsem kell kidobni a használt játékokból származó bevételeket.

Xbox One: a TV-re koncentrál az új konzol 
Itt az első videó a Windows 8.1-ről
Tovább gyepálja konkurenseit a Microsoft 

Hasonló folyamat zajlik le egyébként a rengeteg negatív kritikát kapott Windows 8 kapcsán is, bár ott ilyen egyértelmű tetemre hívás nem történt, mint az Xbox One esetében. Ennek ellenére a június végén érkező első nagy frissítés tartalmazni fogja azokat a hiányolt funkciókat (Start gomb, a csempés felület kikerülése bekapcsoláskor), amelyeket sokan hiányoltak az új operációs rendszerből. A Microsoft (saját bevallása szerint is) elkezdett hallgatni a felhasználók véleményére, ez azonban felveti azt a kérdést, hogy a Windows 8 és az Xbox One piacra dobása, bejelentése előtt vajon milyen kutatásokat végeztek el, ha így melléfogtak a vállalat két kulcstermékével kapcsolatban?

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.