A Novell hosszú évek óta perli a Microsoftot, tisztességtelen üzleti gyakorlattal vádolva a céget a WordPerfect szövegszerkesztő ellehetetlenítése kapcsán. A határozatképtelen esküdtszék most sem hozott döntést az 1,3 milliárd dolláros ügyben, ám a Microsoft hajszál híján elveszítette a pert.
A Novell 1994-ben vásárolta meg a WordPerfectet, és megszerezte a Borland Quattro Pro táblázatkezelőjét is, amelyet addig egy keresztlicenc-megállapodás keretében a szövegszerkesztővel együtt, a Borland Office nevű csomagban árultak. Bár a WordPerfect egykori, 50 százalék körüli piaci részesedése akkor már 30 százalékosra csökkent, a Novell szerint a szoftverek együttes értéke még mindig jócskán meghaladta az egymilliárd dollárt.

A Windows 95 megjelenését követően a Novell csak jelentős, 9 hónapos késéssel adta ki az új operációs rendszerre a szövegszerkesztő 32 bites változatát, a WordPerfect 7-et. A szoftver ráadásul meglehetősen instabilnak bizonyult, és a "Designed for Windows 95" plecsnit sem kapta meg, sőt a Windows NT-vel egyáltalán nem volt kompatibilis. Nem csoda, hogy a Microsoft Office 95 villámgyorsan felzabálta a WordPerfect piaci részesedését, amely rövid időn belül harmadára, 10 százalékosra olvadt.

A Microsoftot korábban többször is elmarasztalták tisztességtelen és versenygátló üzleti stratégiája miatt, hivatkozva például a cég ár- és licencpolitikájára vagy az operációs rendszerek szándékos inkompatibilissá tételére a versenytársak termékeivel szemben, bár a vállalatot az utóbbi években már nemigen érték ilyen jellegű vádak.
A Novell végül 1996 januárjában, másfél évvel a felvásárlás után, 170 millió dollárért továbbadta a WordPerfectet a Corelnek, amely a mai napig is fejleszti a terméket. A vállalat álláspontja szerint a hatalmas fiaskó kizárólag a Microsoft tisztességtelen üzleti magatartásának köszönhető: állítólag a Windows 95 gyártója szándékosan visszatartotta a rendszer egyes elemeivel kapcsolatos információkat a külső fejlesztőktől, hogy előnyös helyzetbe hozza saját irodai csomagját.

Perben, haragban A Novell bíróságra is vitte az ügyet, összesen 1,3 milliárd dolláros kártérítést követelve a Microsofttól, bár a dolgot nem igazán siették el, hiszen csak nyolc évvel a sajnálatos események után adták be a keresetet. A két vállalat ugyancsak 2004-ben egyezett meg a NetWare operációs rendszerrel kapcsolatos antitröszt-perben, amelynek nyomán a Microsoft 536 millió dollárt fizetett a Novellnek – ezalatt állítólag már a WordPerfect ügyében is tárgyaltak egymással, eredmény nélkül.

Az iparágban megszokott dolog, hogy a dollármilliárdos bírósági ügyek szereplői máskülönben egymás partnerei. A Microsoft is a Novell legnagyobb Linux-viszonteladója lett egy 2006-os megállapodást követően, stabil bevételekhez juttatva a fokozatosan elkényelmesedő vállalatot, amelyet végül 2,2 milliárd dollárért felvásárolt és szétdarabolt az Attachmate.
Maga a 2004-ben indított eljárás egészen 2011 decemberéig húzódott, de ítélet nem született: a Utah állambeli kerületi bíróság feloszlatta az esküdtszéket, miután annak nem sikerült egyhangú döntést hoznia. Bár az arányoknak így már nincs különösebb jelentősége, kisebb meglepetést okozott, hogy a tizenkét esküdt közül mindössze egy mentette volna fel a Microsoftot, a többiek mind a Novellnek adtak igazat. A Novell ezek után természetesen új tárgyalást szeretne új esküdtszékkel, míg a Microsoft az ügy lezásárást kezdeményezte.

Érik a megegyezés A Microsoft álláspontjától függetlenül igaz, hogy a Novell annak idején elég ügyetlenül kezelte a WordPerfect akvizícióját és az ahhoz kapcsolódó szoftverkibocsátásokat. Emiatt sokan feltételezték, hogy a vállalat simán elveszíti majd a pert. A 11:1-es eredmény viszont arra utal, hogy a Microsoft védelme sokkal gyengébb lábakon áll, mint az kívülről látszott, pedig a két hónapig tartó tárgyaláson maga Bill Gates is megjelent, magabisztosan elutasítva a céget érintő vádakat.

Mire játszanak valójában a nagy szoftvergyártók?
Így működik tovább a felszeletelt Novell

Éppen ezért a kommentárok most a peren kívüli megegyezést valószínűsítik, hiszen a Microsoft nem szívesen indulna neki egy újabb tárgyalásnak, a Novellnek – illetve új tulajdonosának, az Attachmate-nek – pedig nagyon is jól jönne egy alacsonyabb, de azonnal felhasználható összeg, amivel megtámogathatná például K+F tevékenységét.
Windows NT

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.