Bár még az sem biztos, hogy valóban Windows 8 lesz a következő Microsoft operációs rendszer neve, máris két pre-béta változat került fel a netre, ezekből pedig kifejezetten sok új információt lehet kiolvasni.
A
BetaArchive fórumozói nyilvánossá tettek két pre-béta Windows 8 változatot: a Windows 8 Milestone 1 build 7850 után nem sokkal a 7955-ös build is felkerült a szerverükre. A regisztráció után szabadon letölthető állományokat a szakértők és érdeklődők szanaszét cincálták, hogy megnézzék, mi került már bele ezekbe az eredetileg belső tesztelésre szánt változatokba.
Mi szem-szájnak ingere ■ A most kikerült változatban már használható a nemrég még csak
kiszivárgott fotókon látható szalagos interfész. Ezen kívül egyre biztosabb az eddig csupán koncepció formában, PowerPoint dián bemutatott arcfelismerésen alapuló bejelentkezés is, mivel az egyik rendszerfájlban külön szenzorbeállítás található
Detect human presence (azaz
emberi jelenlét érzékelése) néven: a tesztelők szerint a kapcsolódó API hasonlít a Kinect játékvezérlő mozgásérzékelési módszeréhez.
Az előzetes tervek szerint a Windows 8-at futtató, webkamerával rendelkező számítógépekben már nem lesz szükség a hagyományos, jelszavas bejelentkezésre. Először a gépbe épített mozgásérzékelő felébreszti a számítógépet, majd
a kamera automatikusan felismeri a gép elé ülő felhasználót, és külön login procedúra nélkül indítja el az illető személyre szabott profilját.
Visszatekerés ■ Egy másik fontos fejlesztés a mai windowsok rendszervisszaállítási képességét turbózná fel. A Windows 7-ben arra van lehetőségünk, hogy valamilyen nagyobb, rendszert érintő frissítéskor, vagy bizonyos időközönként szimplán biztosítékképpen elmentsük a rendszer jelenlegi állapotát. Egy esetleges "balesetet" követően ezt visszaállítva az akkor működő meghajtóprogramokkal a hibajelenség előtti állapotra térhetünk vissza.
A Windows 8 azonban (kissé az Apple-féle TimeMachine szolgáltatásból merítve) History Vault néven fejleszt egy még kifinomultabb megoldást. Itt már a fájljaink is védve lesznek az idő ellen, hiszen az előre meghatározott időközönként, automatikusan végrehajtott mentések segítségével a véletlenül törölt vagy megváltozott fájlokat is visszanyerhetjük. Egyszerűen vissza kell forgatnunk egy virtuális órát vagy naptárat a megfelelő időpontra, és elérhetjük a keresett fájl akkori változatát.
Az első publikus béta változatok a WinRumors információi szerint nyár folyamán érkeznek majd, akkor már mindenki körülnézhet az addig beépített új funkciók között. Az eddig említetteken kívül új webkamera-kezelő modul, beépített PDF-olvasó és a fenti képen is látható, a Windows Phone 7-re emlékeztető böngésző is kerül a már
ARM architektúrájú processzorral szerelt gépeken is futtatható Windows 8-ba.