Fejlesztőknek szóló konferenciáján az eddigi elejtett megjegyzések és óvatosan csöpögtetett fotók helyett a Microsoft élőben mutogatta végig a Windows 8 működését és kinézetét. Az új felhasználási módok és részletes információk mellett csak pár megválaszolatlan kérdést hagytak nyitva.
A Build konferencia nyitó előadásában a Windows üzletág vezetője, Stephen Sinofsky vezetésével a Microsoft több szakembere mutatta be a forradalminak nevezett új operációs rendszert. A Windows 8 első teljes megjelenésének idejére Sinofsky szerint épp megtört a jég, a Windows 7-ből már több fut világszerte, mint a hihetetlenül nehezen kiirtható XP-ből. Ha valaki eddig csak azért nem cserélte le a 10 éves rendszerét, mert "a Windows 7 ugyanúgy néz ki, azért a pár extráért nem érdemes", most biztosan elgondolkozhat, a Windows 8 ugyanis valóban teljesen megváltozott, alkalmazkodott ahhoz az átalakuláshoz, amin a felhasználói szokások és a felhasznált hardverek keresztülmentek az elmúlt évtizedben.


Stephen Sinofsky a Build megnyitó előadásán

A vas nem számít Sinofsky szerint az újfajta felhasználási módok és eszközök megjelenéséhez nem csak kis lépésekben kell alkalmazni. Megfogalmazása szerint már nem olyan rendszerre van szükség, amelyet hordozunk, majd használunk, hanem olyanra, amelyet hordozás közben használunk. Épp ezért a Windows 8 teljesen függetlenné válhat attól, hogy tableten, notebookon vagy egy asztali erőgépen futtatjuk. A kezelőfelület alapja az érintés, de ugyanúgy használható az egér és billentyűzet is - a felhasználó döntheti el, milyen gépen, milyen alkalmazáshoz mire van szüksége.

Annak ellenére, hogy sokan ellenkező információkat hangoztattak, Sinofsky szerint minden Windows 7-en futó szoftver tökéletesen futtatható lesz Windows 8 alatt is. Azoknak pedig, akik attól féltek, hogy az átalakított rendszer nagy mérettel vagy durva hardveres követelményekkel jár, egy hatásos példát mutattak be: egy három évvel ezelőtt használt átlagos netbookon tökéletesen futott az új rendszer, ráadásul a rendszerinformáció adatai szerint két tucatnyi futó alkalmazás mellett is 281 megabájtot használt a gép memóriájából - közel a felét annak, amit ugyanezen a hardveren a Windows 7 megevett.


Ugyanazon a bemutató gépen a Windows 8 csupán az erőforrások felét igényli

Szép nagy telefon Az élő demó alatt kiderült, hogy a kiszivárgott fotók valóban igazat mondtak: a kezelőfelület teljesen megváltozott, és sokban hasonlít a Windows Phone 7 csempéken alapuló elrendezésére. Görgethető képernyőkön csoportokba rendezett alkalmazásokat láthatunk, amelyek a telefonon megismert módon "élnek". Már az alkalmazás csempéjének felületén, annak megnyitása nélkül láthatjuk az adott szoftver aktuális információit, az emailek számát, az időjárási adatokat, vagy épp a legfrissebb üzeneteket a közösségi oldalakon.


A bejelentkezési képernyőn nem jelszavakat kell beírni, hanem előre definiált mozdulatsorokkal léphetünk be: itt épp a fotón szereplő lány orrát, majd a kezében tartott italt kell megérinteni, majd egy vízszintes vonalat húzni

Az úgynevezett "Metro style" alkalmazások a Windows 8 egyik legfontosabb újdonságát képezik: a Windows Phone rendszerhez hasonlóan az ikonként is élő, információkat szolgáltató működés, vagy épp a multitouch kezelés mellett olyan felhasználási extrákat is elérhetünk, mint az egy képernyőn, megosztva futó, szimultán kezelhető alkalmazások, amelyek ráadásul sokkal szorosabban együtt dolgoznak, mint eddig. Sinofsky szerint egyfajta app-hálóról beszélünk a különálló szoftverek helyett: az egyes appok között kifejezetten egyszerű az információcsere, a funkciók és adatok közös kezelése.


Élő csempék csoportokba rendezve: vízszintesen görgetve még többet találhatunk

A rendszer részét képező alkalmazásokban nincs keret, kezelőmenü vagy semmi egyéb olyan elem, amely a tartalomtól vonná el a figyelmet. Eltűnt a megszokott start menü is: a képernyő oldaláról előhívható valami hasonló, amelyen a rendszer vagy az adott alkalmazás beállításait kezelhetjük, vagy épp kiválaszthatjuk, hogy az egyik alkalmazásból kimásolt információt melyik másikban használjuk.


Start menü helyett egy bal oldalról előhívható menücsíkot hívhatunk segítségül...


...az alkalmazás vagy a rendszer testreszabására vagy az információk megosztására

Mindenki boldog Az előadók nem győzték hangsúlyozni, mennyire jól, és "vasfüggetlenül" kihasználja a különféle hardverek tulajdonságait. Különböző PC-ken, notebookokon és tableteken mutatták be, ahogy pár másodperc alatt áll fel a rendszer, amely ráadásul már a bootolás közben képes kiszűrni, ha egy vírusos pendrive-ot csatlakoztatnak az egyik portra.

Az új felhasználási módoknak köszönhetően az előadók szerint egyre többen használják majd telefonokhoz vagy tabletekhez hasonlóan a Windows 8-as készülékeket: kikapcsolás helyett alvó módba váltanak, amely pár másodperc kérdése, csak úgy, mint az újraindulás. A leállított rendszer egy szempillantás alatt elmenti az alkalmazások aktuális adatait, majd a lehető legminimálisabb energiafelhasználással járó alvó módra vált.


Két egyszerre futó alkalmazás jól megfér "fél-teljes" képernyőre húzva is

Több hardveres funkció sokkal hatékonyabbá válik Windows 8 alól: a demóban egy USB 3.0 meghajtóra másoltak adatokat, a funkció az új rendszer kiegyenlítettebb eszközhasználatának köszönhetően több mint kétszer gyorsabban ment végbe, mint Windows 7 alól.

Az egyetlen olyan terület, amelyet nem érintettek az előadások során, az ARM processzorokon futó változatokkal kapcsolatos információk. Arról persze folyamatosan biztosítottak mindenkit, hogy platformtól függetlenül ugyanúgy néz ki és ugyanazt tudja majd a Windows 8 - azt viszont kérdésekre válaszolva sem erősítették meg, hogy az x86-os rendszereken futó programok mindegyike egyértelműen futtatható lesz-e az ARM-ra optimalizált változatokon.


A Metro felület alatt ott dolgozik a jól ismert elrendezés is, amelyre könnyen átválthatunk: itt épp az újrafaragott feladatkezelő látható, amely az eddigieknél is részletesebben mutatja meg a futó programok adatait, és több lehetőséget ad a kezelésükre is

A szoftverfejlesztők számára az alkalmazások előállításának megkönnyítését ecsetelték. A Windows 8-as szoftvereket az eddigi különböző programnyelvek használata helyett gyakorlatilag "nyelvfüggetlenül" lehet előállítani, több száz WinRT API (alkalmazás-interfész) segítségével. A kész szoftverek publikálása is egy letisztult felületen történik, ahol az alkalmazásboltban megjelenő ikontól a leíráson át az árig és licencelési módokig mindent könnyen beállíthatunk, ezután kerül az alkalmazás elbírálási fázisba.

Windows 8-as tablettel menekül a Samsung
A Windows 8 sem tud átlépni saját árnyékán?
Gartner: a Windows 7 az utolsó nagy király

Nem kell megijedni Az előadások folyamán a szakértők többször hangsúlyozták: a rendszer tökéletesen kompatibilis visszafelé. Épp ezért simán előhívható a csempékkel tarkított Metro felület helyett egy hagyományos Windows kezelőfelület is, start menüvel, ablakokkal, menükkel együtt.

A felhő alapú alkalmazások szintén felhasználóbarát módon használják internetkapcsolatunkat: automatikusan észlelik, ha szélessávról valamilyen lassabb mobilnetre váltunk, és működési sajátosságaikat a megváltozott körülményekhez igazítják. A limitált adatmennyiséget kínáló kapcsolatok állapotáról folyamatosan tájékoztat a rendszer, megmutatja például a felhasznált adatmennyiséget annak érdekében, nehogy túllépjük előre meghatározott keretünket.

Egy új funkció segítségével egyszerre lehetünk energiatakarékosak és éberek: a "connected standby" módban a gép alapvetően alvó módban van, viszont bizonyos időközönként, csupán pillanatokra elindulnak bizonyos funkciók, amelyek ellenőrizhetik az előre beállított adatforrásokat (jött-e új email, vagy frissült-e egy adott weboldal).


"When it's done" A most bemutatott változat kifejezetten fejlesztőknek szóló betekintőnek számít: a nagyközönség számára később érkezik a béta, majd a már majdnem végleges Release Candidate, végül pedig a gyártásra kész (RTM) változat. A dátumot viszont nem sikerült egyszer sem elkotyogni. A fejlesztők mindenesetre máris letölthetik a jelenlegi változatot, amely nem igényel aktivációt - igaz, a mostani felület és funkcionalitás még sokat változik majd a fejlesztés során.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.