A kék óriás néven is emlegetett vállalat a Lotusphere 2010 konferencián bejelentette, hogy Project Vulcan néven új kollaborációs platformot fejleszt, amely tulajdonképpen a Lotus Notes új generációjának tekinthető. A Lotus Notes levelezést, határidőnaplót, azonnali üzenetküldést és egyéb együttműködési funkciókat tartalmazó megoldás, ám ennél az ígéretek szintjén lényegesen többet tud majd a Vulcan.
A 2010 második felére ígért fejlesztői változat mindent átfogó, felhőalapú együttműködési szolgáltatást nyújt majd, amely valószínűleg a Google tavaly indított Wave megoldásával fog konkurálni. Olyan felületet kívánnak adni, amely a leveleket, naptárakat, névjegyzékeket, teendőket és közösségi információkat egyetlen helyre rendezi. Ugyanakkor mindezt úgy, hogy az egyre nagyobb internetes alapzajt tompítsa, vagy akár teljesen megszüntesse - például egy éppen zajló beszélgetés alatt. A rendszer ajánlásokat is képes lesz adni, amivel a számunkra releváns tartalmakra kívánja felhívni a figyelmet. Mivel a Google Wave-nek egyelőre minden rosszindulat nélkül is nagyobb a füstje, mint a lángja, az IBM a jelek szerint idejében szállt be a versenybe.
Nem új, mégis más
Az IBM egyik szakértője szerint a Project Vulcan nem klasszikus újdonság, hiszen nagyban támaszkodik a már meglévő megoldásokra. Az IBM Lotus termékcsalád több, továbbfejlesztett eleme is bekerül majd a Vulcan arzenáljába. A projekt legfontosabb célja, hogy az elérhető közösségi és üzleti információk összegyűjtésével és megfelelő kontextusba helyezésével kialakuljon a vállalatok közötti együttműködés spontán formája. Lényeges, hogy az alkalmazáshoz kapcsolható kiegészítők és speciális alkalmazások fejlesztéséhez a lehető legtöbb segítséget kívánja adni az IBM. Ez a nyitott hozzáállás eredményezte például a Facebooknál, hogy a világ egyik legkomolyabb internetes tényezőjévé vált.
Növekvő elvárások
Legutóbbi pénzügyi időszakában az IBM már olyan eredményeket produkált, ami a technológiai költés lassú élénkülését jelzi: elemzők 27 milliárd dollár körüli bevételre számítanak a negyedik negyedévet illetően. Ez részvényenként 3,47 dolláros profitot jelentene, szemben az előző pénzügyi év megfelelő időszakának 3,27 dollárjával. A várakozások szerint mindez éves szinten 9,88 dollárra növelné az osztalékot, ami az IBM saját előrejelzései szerint sem lesz kevesebb 9,85 dollárnál. A vállalat részvényeinek árfolyama egy év alatt 60 százalékkal emelkedett, köszönhetően a sikeres költségcsökkentő intézkedéseknek és annak, hogy az IBM széleskörú üzleti tevékenységében a hardveres vonallal szemben egyre nagyobb szerepet kapnak a jövedelmezőbb szoftverek és szolgáltatások.
Ennek ellenére az idei elvárások ugyancsak meredeknek tűnnek: az IBM legutóbb 10 és 11 dollár közötti részvényenkénti nyereséget jósolt 2010-re, míg a legtöbb elemző azt várja, hogy a cég következő előrejelzése már alsó hangon 11 dollárról fog szólni. A várakozás azon a tendencián alapul, hogy az IBM a legutóbbi nyolc negyedévet tekintve minden esetben teljesíthetőnek vélt eredményeket fogalmazott meg korai előrejelzéseiben, és később mind a nyolc alkalommal felfelé módosította a számokat.
A vállalat idei kilátásaival kapcsolatban - egyéb kockázatok mellett - arra figyelmeztetnek a legtöbben, hogy a világ legnagyobb IT szolgáltatójának bevételei között még mindig kulcsfontosságú a szerver-üzletág teljesítménye. A HP mellett megjelent egy újabb vetélytárs is ezen a fronton, hiszen a Cisco tavaly jelentette be, hogy belép a szerverpiacra. (Erre válaszul az IBM a hálózati piac felé fordult, és partnerségre lépett a Cisco hagyományos konkurenciájával, a Juniper Networksszel.) Mivel a vállalati informatikai költések növekedése egyelőre jóval az éledező fogyasztói szegmens mögött kullog, ezen a fronton sokminden eldőlhet. Még akkor is, hogyha a 2010-es sikerágazatok a válság alatt is viszonylag stabilan teljesítő költségcsökkentő szolgáltatások - például technológiai outsourcing, automatizálás, támogatás - lesznek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak