Az IBM Lotusphere konferencia hétfői nyitóelőadását William Shatner, a Star Trek legendás Kirk kapitánya nyitotta meg. Hamar kiderült, hogy nem feltétlenül a sci-fi a közös pont az előadó és a téma között.

A kék óriás néven is emlegetett vállalat a Lotusphere 2010 konferencián bejelentette, hogy Project Vulcan néven új kollaborációs platformot fejleszt, amely tulajdonképpen a Lotus Notes új generációjának tekinthető. A Lotus Notes levelezést, határidőnaplót, azonnali üzenetküldést és egyéb együttműködési funkciókat tartalmazó megoldás, ám ennél az ígéretek szintjén lényegesen többet tud majd a Vulcan.

A 2010 második felére ígért fejlesztői változat mindent átfogó, felhőalapú együttműködési szolgáltatást nyújt majd, amely valószínűleg a Google tavaly indított Wave megoldásával fog konkurálni. Olyan felületet kívánnak adni, amely a leveleket, naptárakat, névjegyzékeket, teendőket és közösségi információkat egyetlen helyre rendezi. Ugyanakkor mindezt úgy, hogy az egyre nagyobb internetes alapzajt tompítsa, vagy akár teljesen megszüntesse - például egy éppen zajló beszélgetés alatt. A rendszer ajánlásokat is képes lesz adni, amivel a számunkra releváns tartalmakra kívánja felhívni a figyelmet. Mivel a Google Wave-nek egyelőre minden rosszindulat nélkül is nagyobb a füstje, mint a lángja, az IBM a jelek szerint idejében szállt be a versenybe.

Nem új, mégis más
Az IBM egyik szakértője szerint a Project Vulcan nem klasszikus újdonság, hiszen nagyban támaszkodik a már meglévő megoldásokra. Az IBM Lotus termékcsalád több, továbbfejlesztett eleme is bekerül majd a Vulcan arzenáljába. A projekt legfontosabb célja, hogy az elérhető közösségi és üzleti információk összegyűjtésével és megfelelő kontextusba helyezésével kialakuljon a vállalatok közötti együttműködés spontán formája. Lényeges, hogy az alkalmazáshoz kapcsolható kiegészítők és speciális alkalmazások fejlesztéséhez a lehető legtöbb segítséget kívánja adni az IBM. Ez a nyitott hozzáállás eredményezte például a Facebooknál, hogy a világ egyik legkomolyabb internetes tényezőjévé vált.

Növekvő elvárások
Legutóbbi pénzügyi időszakában az IBM már olyan eredményeket produkált, ami a technológiai költés lassú élénkülését jelzi: elemzők 27 milliárd dollár körüli bevételre számítanak a negyedik negyedévet illetően. Ez részvényenként 3,47 dolláros profitot jelentene, szemben az előző pénzügyi év megfelelő időszakának 3,27 dollárjával. A várakozások szerint mindez éves szinten 9,88 dollárra növelné az osztalékot, ami az IBM saját előrejelzései szerint sem lesz kevesebb 9,85 dollárnál. A vállalat részvényeinek árfolyama egy év alatt 60 százalékkal emelkedett, köszönhetően a sikeres költségcsökkentő intézkedéseknek és annak, hogy az IBM széleskörú üzleti tevékenységében a hardveres vonallal szemben egyre nagyobb szerepet kapnak a jövedelmezőbb szoftverek és szolgáltatások.

Ennek ellenére az idei elvárások ugyancsak meredeknek tűnnek: az IBM legutóbb 10 és 11 dollár közötti részvényenkénti nyereséget jósolt 2010-re, míg a legtöbb elemző azt várja, hogy a cég következő előrejelzése már alsó hangon 11 dollárról fog szólni. A várakozás azon a tendencián alapul, hogy az IBM a legutóbbi nyolc negyedévet tekintve minden esetben teljesíthetőnek vélt eredményeket fogalmazott meg korai előrejelzéseiben, és később mind a nyolc alkalommal felfelé módosította a számokat.

A vállalat idei kilátásaival kapcsolatban - egyéb kockázatok mellett - arra figyelmeztetnek a legtöbben, hogy a világ legnagyobb IT szolgáltatójának bevételei között még mindig kulcsfontosságú a szerver-üzletág teljesítménye. A HP mellett megjelent egy újabb vetélytárs is ezen a fronton, hiszen a Cisco tavaly jelentette be, hogy belép a szerverpiacra. (Erre válaszul az IBM a hálózati piac felé fordult, és partnerségre lépett a Cisco hagyományos konkurenciájával, a Juniper Networksszel.) Mivel a vállalati informatikai költések növekedése egyelőre jóval az éledező fogyasztói szegmens mögött kullog, ezen a fronton sokminden eldőlhet. Még akkor is, hogyha a 2010-es sikerágazatok a válság alatt is viszonylag stabilan teljesítő költségcsökkentő szolgáltatások - például technológiai outsourcing, automatizálás, támogatás - lesznek.
 

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.