Az amerikai könyvkiadókat tömörítő szövetség (Associaton of American Publishers) januári adatai szerint az e-könyvek valódi megmentői lehetnek a nyomtatott kiadásokból évről évre kevesebb bevételt realizáló könyves piacnak.
Kétszeres sebességgel ■ A szövetség kimutatása szerint idén az első hónapban közel 70 millió dollárt költöttek az USA-ban elektronikus könyvekre. Ez bő 115 százalékkal több, mint a tavaly ilyenkor regisztrált 32,4 millió.
Az egyre többféle és sok esetben kedvező áron kapható készülékek komoly lendületet adtak az e-könyveknek. Ezzel párhuzamosan a (nem ritkán ingyen) elérhető címek köre is szépen bővül. E két tényező pedig önmagában elegendő ahhoz, hogy biztosan lehessen állítani, a trend idén is folytatódni fog.
Érdekesség, hogy egy másik, kisebb szeletet képező elektronikus termékkör is közel 9 százalékkal több bevételt realizált. A letölthető hangoskönyvekből származó 6 milliós tavaly januári bevétel idén 6,5-re nőtt.
Kevesebből több maradhat ■ Ami a teljes könyvpiacot illeti, az elektronikus formátum növekedése minimálisra csökkentette a hagyományos könyvek gyengébb eladásaiból származó bevételkiesést. A két százalékot alulról közelítő visszaesés ugyan összegszerűen eléri a 15,8 millió dollárt, ám ha ehhez hozzátesszük azt is, hogy az e-könyvek profitrátája lényegesen jobb a nyomtatott változatnál, még az sem elképzelhetetlen, hogy több maradt a kiadók zsebében.
A nyomtatott könyvek területén egyébként a felnőtteknek szóló kötetek forgalma esett a legnagyobb mértékben. A keményfedeles, minőségi könyvek 11,3, míg a puhafedeles példányok 19,7 százalékkal kevesebb pénzt hoztak, mint egy évvel ezelőtt. A gyerekeket célzó kiadványok ennél jobban tartották magukat. Ebben a szegmensben a keményfedeles könyvek eladása csak 1,9 százalékkal zsugorodott, ám a puhakötésűekből származó bevétel itt is komolyan, 17,7 százalékkal csökkent.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak