Elképzelhetetlenül sok pénzt termelt legutóbbi negyedévében a dél-koreai cég, ám az egymásra licitáló elemzőknek csalódniuk kellett: kiderült, az okostelefonok piacán sem tart örökké a turbó fokozat.
57 ezer milliárd won forgalom mellett várhatóan 9,5 ezer milliárd won eredményt ért el üzemi szinten a világ legnagyobb okostelefongyártó cége, a Samsung. (1 forint nagyjából 5 wont ér - a szerk.) Az előzetes számokat a június végén zárt második negyedéves periódusról most tette közzé a dél-koreai cég, amelynek részvényei közel négy százalékos eséssel reagáltak a történelmi rekordnak számító üzemi eredményre.
A Galaxy S4 és mini kiadása: minden szinten
Gyenge rekord ■ Hiába sikerült ugyanis a bevételt közel 20, az üzemi eredményt pedig majdnem 50 százalékkal megfejelni az előző év azonos időszakához képest, ha a piaci elemzők még ezeknél a számoknál is merészebb csúcsokról álmodoztak. Bár a válallatvezetés már korábban is tett lépéseket azért, hogy felhívja a figyelmet a megalapozatlanul optimista várakozásokra, az elemzői konszenzus 1600 milliárddal nagyobb forgalmat és a lélektani 10 ezer milliárd wonos üzemi eredményt gondolt üzletileg elérhetőnek.
A Samsung portfóliója a más eszközökbe szerelt kijelzőktől a televíziókon át a félvezetőkön keresztül egészen a számos méretben gyártott okostelefonokig és táblagépekig terpeszkedik, ám az utóbbi időben a mobil eszközök és különösen az okostelefonok hozzák az eredmény túlnyomó részét. Ennek megfelelően különösen fontos a cég számára, miként szerepelnek új modelljei ezen a területen.
Milliónyi probléma ■ Idén tavasszal kiválóan debütált a gyártó legfrissebb csúcskészüléke: a Galaxy S4-nek nem volt szüksége egy hónapra se, hogy átlépje a
10 millió leszállított darab szintjét. Az eggyel korábbi modellnek, az S III-nak a 10 milliós eredményhez még 50 napra volt szüksége, az S II 5 hónap alatt érte el ezt a számot, míg a sorozatot nyitó Galaxy S-ből 7 hónap alatt szállítottak le 10 millió darabot. A széria idén januárban érte el az összesített 100 milliós mennyiséget.
Ezzekhez a számokhoz viszonyítva valóban meglehetősen bátran fogalmazták meg jóslataikat a legnagyobb piaci és befektetési elemzők. Az áprilisban debütált Galaxy S4 idei eladásait a JPMorgan 80 millióra, a Morgan Stanley pedig 71 millióra becsülte korábban. De mivel úgy tűnik, hogy a havi 10 milliós szintről körülbelül 7-re esett vissza a bevezetést követően az új eszköz forgalma, így mindkét tekintélyes cég kénytelen volt néhány hete alaposan visszavágni korábbi előrejelzésükből. A JPMorgan 60-ra, míg a Morgan Stanley 61 millióra teszi most a lehetséges eladási volument.
A siker rabjai ■ A nagy rivális Apple-höz hasonlóan most már a Samsung is a túlzott várakozásokkal kénytelen küzdeni, miközben eredménytelenül próbálják bizonygatni a befektetőknek, hogy az
egyre telítettebb fejlett régiókban már nem lehet a korábbi évek rakétázását fenntartani. Mindenesetre sok befektetési szakember úgy látja, túlzottan hevesen reagált a tőzsde az eladási számok visszavágására, és ennek következtében a Samsung papírjai jelenleg lényegesen olcsóbbak ahhoz képest, mekkora üzleti potenciállal rendelkezik a dél-koreai vállalat.