A hosszú távú IT outsourcing szerződés a szolgáltató és az ügyfél közötti összefonódásnak tekinthető, ami a piaci verseny korlátozását is okozhatja - derül ki a GVH legutóbbi döntéséből, amelyben végül engedélyezte a HP és az E.On közötti európai ügyletet.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyezte a Hewlett-Packard GmbH-nak az E.ON IT GmbH és a vele egy vállalkozás-csoportba tartozó egyéb vállalkozások eszközeinek, munkavállalóinak és szerződéseinek átvételével történő összefonódását - derül ki a hivatal pénteki közelményéből. Az E.ON csoporton belüli informatikai tevékenységeket, illetve azok koordinálását a tranzakciót megelőzően az E.ON IT végezte.
3 milliárd eurós megadeal ■ A németországi központú E.ON energiaszolgáltató még tavaly novemberben jelentette be, hogy egy húszszereplős pályázat nyerteseként összesen 3 milliárd euró értékben ötéves szerződést kötött a HP-vel, valamint a Deutsche Telekom T-Systems részlegével. A keretszerződés értelmében az E.ON csoport Európa tizennégy országában kiszervezi az informatikai szolgáltatásokat, amelyeket ezt követően 5 évig a HP csoporttól fog igénybe venni (a szerződés további 2 évvel meghosszabbítható).
A szerződés nagyobb, 2 milliárd eurós szeletét a HP szerezte meg, amely az adatközponti és az infrastruktúra szolgáltatások nyújtásáért felel, míg a T-Systems a telekommunikációs hálózatok üzemeltetését végzi. Az E.ON informatikai munkatársai közül 1100-at a HP vett át, mig a T-Systems 300-at. Az E.On informatikai részlegénél tovább dolgozó 2700 munkatárs az IT stratégiával, alkalmazásüzemeltetéssel, biztonsággal és a fő áramközpont vezérlő rendszereinek üzemeltetésével foglalkozik.
A bejelentéssel kapcsolatos kommentárok kiemelik, hogy ez az egyik első olyan szerződés, amely alapján egy energiaszolgáltató a teljes IT infrastruktúráját kiszervezi. Az utóbbi időszakban meglehetősen ritkák voltak az ekkora értékű és hosszúságú outsourcing dealek.
Összefonódás érdemi hatás nélkül ■ A Gazdasági Versenyhivatalnak a tranzakcióval összefüggésben elsőként abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy az a magyar jog szerint összefonódásnak minősül-e. Ezzel kapcsolatban a GVH megállapította, hogy a vizsgált 5 éves, további 2 évvel meghosszabbítható kiszervezési (outsourcing) megállapodás - az egyéb szerződéses rendelkezésekre is figyelemmel - a versenytörvény alapján összefonódásnak tekintendő, mivel az irányítási viszonyok tartós megváltozását eredményezi.
A fúzió hatásainak vizsgálata körében a GVH arra a következtetésre jutott, hogy az összefonódás nem jár érdemi versenykorlátozó hatással - tekintettel többek között arra, hogy az érintett informatikai piacokon több versenytárs is jelen van -, ezért a tranzakciót engedélyezte.