Túl sok a csatorna, mindent nem lehet lájkolni, mindenkit nem lehet követni. A fejlettebb régiókban elkezdett hanyatlani a közösségimédia-aktivitás. A cégeknek küzdeni kell a figyelemért.
Egyre több jele mutatkozik annak, hogy a közösségi média első, aranylázszerű korszakának vége, és kezdődik egy új szakasz, ahol sokkal keményebben meg kell harcolni a közönség figyelméért, hogy a megosztásról már ne is beszéljünk...

Fékre léptek Az eMarketeer becslése szerint idén az Egyesült Államokban mindössze bő 13 százalékkal nő a Facebook-felhasználók köre. Bár a kétszámjegyű növekedés minden iparágban szép teljesítmény, a Zuckerberg-birodalom 2009-ben 90, tavaly pedig majdnem 39 százalékkal bővült. Természetesen az éves duplázódás fenntarthatatlan egy olyan statisztikánál, amelynek a maximuma az internetelérésre képes népesség. Az USA lakosságának például már körülbelül a fele Facebook-felhasználó, ugyanakkor a Socialbakers statisztikái szerint az amerikai regisztráltak száma fél év alatt kevesebb mint egy százalékkal bővült.

746 millió
Jelenleg ennyire becsülik a regisztráltak számát a Facebookon.
A tetőződést nem is feltétlenül a felhasználói szám lassú növekedése mutatja, sokkal inkább az aktivitás elmaradása. Szintén az eMarketeer felméréséből derül ki, hogy a két évvel ezelőtti aktivitáshoz képest idén nyáron jelentős passzivitást lehet tapasztalni több, a közösségi oldal működése szempontjából lényeges területen.

Az USA-ban szűk 13 százalékkal csökkent azok aránya, akik ismerősökre kerestek (világszinten -4,5% ugyanez), de több mint 10 százalékkal kevesebben voltak azok is, akik installáltak legalább egy alkalmazást az adott időszakban (világszinten -3,1%). A világszintű adatok azért jobbak valamivel, mert bizonyos régiókban (például Brazíliában) még éretlenebb stádiumban van az oldal elterjedése, így ott csupa növekedést lehet látni.

Elvándorlás Egy másik nézőpontból, az oldalra látogató egyedi látogatók számából is egyértelműen vége a boomnak. Az USA-ban és a legtöbb magas penetrációjú országban a regisztráltak szerény növekedése mellett is csökken a napi látogatók száma (nincs ez máshogy itthon sem). Ugyanez a görbe a világszintű adatokkal stagnál, szintén a fentebb említett, felzárkózó területek aktivitása miatt.


A Facebook napi látogatószámának alakulása az USA-ban...


...és világszinten (forrás: Google Trends)

Bár eddig következetesen a Facebook adatait citáltuk, teljesen hasonló jelenség mutatkozik más közösségi médiás oldalaknál, például a Twitter esetében is. A Google+ érkezése pedig csak gyorsítja a tendenciát, hiszen egy újabb csatorna nyílt, amire jó páran figyelni fognak, és ezzel párhuzamosan hanyagolják jelenlétüket más szájtokon.

Dislike Mi következik mindebből? Egyének szintjén az, hogy egyre inkább meggondolják az internetezők, hol, mennyit és milyen aktivitással töltenek el. Nehezebben kattintanak a megosztásra, nem veszik a fáradságot, hogy lájkoljanak, követni pedig tényleg csak azokat a személyeket, márkát, céget fogják, ahonnan valódi értéket remélnek.

Ugyanez a vállalatok szempontjából úgy fordítódik le, hogy nem lesz elég "fent lenni a Facebookon". Bár ez önmagában korábban sem teremtett értéket, de azért egy éve sokkal könnyebben jöttek a rajongók oda is, ahová ma már lasszóval kell fogni az embereket. Párbeszéd, dinamikus tartalom, komoly elemzés, szűrés szükségeltetik ahhoz, hogy a cégek valóban megértsék, és ennek következtében aktivitásra késztessék potenciális fogyasztói bázisukat.

Ebben segíthetnek azok a kifejezetten közösségi média figyelésére és elemzésére fejlesztett CRM-megoldások, melyek világszintű piaca jövőre már összbevétel szempontjából meghaladja az egymilliárd dollárt a Gartner felmérése szerint.

Az IWIW után a Facebook is hanyatlásnak indult?
A Google elkezdte átgyúrni az internetet

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.