Idén a mobilitás és a telekommunikáció, illetve a vállalati szoftverpiac volt a technológiai vállalatok felvásárlásainak fő célpontja. Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legnagyobb üzleteket.
2010-ben a figyelem középpontjába került az adattárolás és a területhez kapcsolódó számos technológia: a HP, az EMC, a Dell és más gyártók is komoly befektetéseket tettek, hogy ügyfeleiknek versenyképes termékeket kínálhassanak az új generációs adatközpontok és a cloud szolgáltatások kiépítéséhez. Ez részben a nagy volumenű üzletek toplistájából is visszaköszön:
■ Az Intel bejelentette, hogy 7,7 milliárd dollárért
felvásárolja a biztonsági szoftvereket gyártó McAfee-t, illetve
1,4 milliárdot ad az Infineon vezeték nélküli technológiákért felelős üzletágáért.
■ Az SAP-nak
5,8 milliárd dollárt ért a Sybase, illetve a cég mobil- és adatbázis-technológiái.
■ A HP 2,4 milliárd dollárért
megszerezte az adattárolók piacán tevékenykedő 3PAR-t, felülkerekedve a Dell-lel folytatott hosszas licitháborúban. A vállalat ezen felül a biztonsági információ- és eseménykezelő alkalmazásokat fejlesztő
ArcSight és a mobilipar szebb napokat látott úttörője, a
Palm tulajdonosa lett, rendre 1,5 és 1,2 milliárd dollár fejében.
■ Az Attachmate
2,2 milliárd dollárt fizetett a Novellért.
■ Az adattárház-analitikában utazó Netezza 1,7 milliárd dollárért került
az IBM kosarába, míg az AT&T üzleti szoftverfejlesztő részlege, a Sterling Commerce
1,4 milliárdot ért a vállalatnak.
■ Az Oracle az e-kereskedelem területén erősített az ATG 1 milliárd dolláros akvizíciójával, a Nokia Siemens Networks 1,2 milliárdért vásárolta meg a Motorola vezeték nélküli hálózati eszközöket gyártó ágazatát, míg a Symantec közel 1,3 milliárdot adott a VeriSign SSL üzletéért.
Idén már a mobilitás és a telekommunikáció, illetve a vállalati szoftverek voltak a felvásárlások és összeolvadások fókuszában, de a hardver- és félvezetőpiacon is
jelentős pénzek mozdultak meg. Ezen felül a
nyilvános részvénykibocsátások számottevő része is technológiai vállalatokhoz kapcsolódott, ilyen volt például a LinkedIn, a Groupon, a Freescale Semiconductor vagy a Pandora tőzsdei megjelenése. Bár az év vége még tartogathat meglepetéseket, az alábbiakban összegyűjtöttük a 2011-es év legnagyobb felvásárlásait:
■ A Google
12,5 milliárd dollárt fizet a Motorola Mobility-ért. A befektetés elvileg az Android rendszert védő szabadalmak megszerzéséről szól, ám a Google valószínűleg más terveket is dédelget: ezekből persze bármi lehet, az iPhone mintájára létrehozott end-to-end megoldástól egészen a Motorola kábeles digitális beltéri egységeire épülő televíziós stratégiáig.
■ A HP nagyvonalú,
10,2 milliárd dolláros ajánlatot tett a brit Autonomy szoftvercég megvásárlására, ami a szoftverek és szolgáltatások felé forduló vállalat átalakulásának első jelentős lépése lehet. Bár az üzlet az időközben eltávolított
Leo Apotheker nevéhez fűződik, a HP új vezetése is prioritásként kezeli az Autonomy zökkenőmentes integrációját.
■ A Microsoft
már le is zárta a Skype 8,5 milliárdos felvásárlását. Történetének legnagyobb értékű akvizíciója nyomán a luxemburgi székhelyű cég a szoftveróriás önálló részlegévé vált, technológiája többek között a Lync üzleti kommunikációs megoldásban, az Xbox Live és Windows Live szolgáltatásokban, illetve a cég telefonos eszköztárában köszön majd vissza.
■ A világ egyik vezető chipgyártója, a Texas Instruments
6,5 milliárd dollárt költött versenytársa, a National Semiconductor megszerzésére. Az iparág két legrégebbi szereplőjének összeolvadásával a Texas Instruments 30 ezres termékportfóliója további 12 ezer elemmel bővül, az akvizíció fő célja az okostelefonok és tabletek piacán való növekedés biztosítása.
■ Az ugyancsak amerikai székhelyű Applied Materials 4,9 milliárdot adott a Varian Semiconductorért, elfoglalva a felvásárlási toplista ötödik helyét, míg a Western Digital 4,3 milliárd dolláros áron jutott hozzá a Hitachi merevlemez-gyártó részlegéhez. A chipgyártó Broadcom 3,7 milliárdért szerezte meg a NetLogic-ot, így tervei szerint jelentős tényezővé válik a hálózati infrastruktúrák területén is.
■ Az SAP
a napokban jelentette be 3,4 milliárd dolláros ajánlatát a cloud alapú humántőke-menedzsment megoldásokat fejlesztő SuccessFactors akvizíciójára. A szoftveróriás alkalmazásainak felhőbe költöztetése eddig nem volt sikerörténet, ám a SuccessFactors megszerzésével komoly szakértelmet és piacot szerez az üzleti szoftverszolgáltatások területén.
A felsorolásból kihagytuk a két legnagyobb értékű üzletet, mivel itthonról nézve kevés jelentőséggel bírnak. Ezeket tavaly és az idén is az amerikai távközlési piacon kötötték – illetve nem kötötték meg. 2010-ben a CenturyLink és a Qwest összeolvadása 22 milliárd dolláros felvásárlás keretében valósult meg, amelynek nyomán 2011-re létrejött az USA harmadik legnagyobb telekom szolgáltatója. Ebben az évben az AT&T akarta 39 milliárd dollárért magába olvasztani a T-Mobile-t, ám a trösztellenes aggályok miatt végül visszavonta ajánlatát, és 4 milliárdos "bánatpénzt" fizet a Deutsche Telekom leányvállalatának.
Az előrejelzések szerint csillagászati összegű költekezésből jövőre sem lesz hiány. A közösségi hálózati és mobil technológiák már az összes nagy gyártó stratégiájában megjelentek, a vállalatok pedig igyekeznek biztosítani vonatkozó platformjaik terjeszkedését. Az
IDC piackutató nemrég közzétett tanulmánya alapján a hangsúly már a cloud szolgáltatások esetében sem az infrastruktúra kiépítésén lesz, hanem a versenyképes alkalmazásplatformok és a hozzájuk kapcsolódó ökoszisztéma kialakításán, így az informatikai szállítóknak jövőre kell meghozniuk azokat a döntéseket, amelyek az évtized végéig meghatározzák majd a piaci erőviszonyokat.