Idén a mobilitás és a telekommunikáció, illetve a vállalati szoftverpiac volt a technológiai vállalatok felvásárlásainak fő célpontja. Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legnagyobb üzleteket.
2010-ben a figyelem középpontjába került az adattárolás és a területhez kapcsolódó számos technológia: a HP, az EMC, a Dell és más gyártók is komoly befektetéseket tettek, hogy ügyfeleiknek versenyképes termékeket kínálhassanak az új generációs adatközpontok és a cloud szolgáltatások kiépítéséhez. Ez részben a nagy volumenű üzletek toplistájából is visszaköszön:

Az Intel bejelentette, hogy 7,7 milliárd dollárért felvásárolja a biztonsági szoftvereket gyártó McAfee-t, illetve 1,4 milliárdot ad az Infineon vezeték nélküli technológiákért felelős üzletágáért.
Az SAP-nak 5,8 milliárd dollárt ért a Sybase, illetve a cég mobil- és adatbázis-technológiái.
A HP 2,4 milliárd dollárért megszerezte az adattárolók piacán tevékenykedő 3PAR-t, felülkerekedve a Dell-lel folytatott hosszas licitháborúban. A vállalat ezen felül a biztonsági információ- és eseménykezelő alkalmazásokat fejlesztő ArcSight és a mobilipar szebb napokat látott úttörője, a Palm tulajdonosa lett, rendre 1,5 és 1,2 milliárd dollár fejében.
Az Attachmate 2,2 milliárd dollárt fizetett a Novellért.
Az adattárház-analitikában utazó Netezza 1,7 milliárd dollárért került az IBM kosarába, míg az AT&T üzleti szoftverfejlesztő részlege, a Sterling Commerce 1,4 milliárdot ért a vállalatnak.
Az Oracle az e-kereskedelem területén erősített az ATG 1 milliárd dolláros akvizíciójával, a Nokia Siemens Networks 1,2 milliárdért vásárolta meg a Motorola vezeték nélküli hálózati eszközöket gyártó ágazatát, míg a Symantec közel 1,3 milliárdot adott a VeriSign SSL üzletéért.

Idén már a mobilitás és a telekommunikáció, illetve a vállalati szoftverek voltak a felvásárlások és összeolvadások fókuszában, de a hardver- és félvezetőpiacon is jelentős pénzek mozdultak meg. Ezen felül a nyilvános részvénykibocsátások számottevő része is technológiai vállalatokhoz kapcsolódott, ilyen volt például a LinkedIn, a Groupon, a Freescale Semiconductor vagy a Pandora tőzsdei megjelenése. Bár az év vége még tartogathat meglepetéseket, az alábbiakban összegyűjtöttük a 2011-es év legnagyobb felvásárlásait:

A Google 12,5 milliárd dollárt fizet a Motorola Mobility-ért. A befektetés elvileg az Android rendszert védő szabadalmak megszerzéséről szól, ám a Google valószínűleg más terveket is dédelget: ezekből persze bármi lehet, az iPhone mintájára létrehozott end-to-end megoldástól egészen a Motorola kábeles digitális beltéri egységeire épülő televíziós stratégiáig.

A HP nagyvonalú, 10,2 milliárd dolláros ajánlatot tett a brit Autonomy szoftvercég megvásárlására, ami a szoftverek és szolgáltatások felé forduló vállalat átalakulásának első jelentős lépése lehet. Bár az üzlet az időközben eltávolított Leo Apotheker nevéhez fűződik, a HP új vezetése is prioritásként kezeli az Autonomy zökkenőmentes integrációját.

A Microsoft már le is zárta a Skype 8,5 milliárdos felvásárlását. Történetének legnagyobb értékű akvizíciója nyomán a luxemburgi székhelyű cég a szoftveróriás önálló részlegévé vált, technológiája többek között a Lync üzleti kommunikációs megoldásban, az Xbox Live és Windows Live szolgáltatásokban, illetve a cég telefonos eszköztárában köszön majd vissza.

A világ egyik vezető chipgyártója, a Texas Instruments 6,5 milliárd dollárt költött versenytársa, a National Semiconductor megszerzésére. Az iparág két legrégebbi szereplőjének összeolvadásával a Texas Instruments 30 ezres termékportfóliója további 12 ezer elemmel bővül, az akvizíció fő célja az okostelefonok és tabletek piacán való növekedés biztosítása.

Az ugyancsak amerikai székhelyű Applied Materials 4,9 milliárdot adott a Varian Semiconductorért, elfoglalva a felvásárlási toplista ötödik helyét, míg a Western Digital 4,3 milliárd dolláros áron jutott hozzá a Hitachi merevlemez-gyártó részlegéhez. A chipgyártó Broadcom 3,7 milliárdért szerezte meg a NetLogic-ot, így tervei szerint jelentős tényezővé válik a hálózati infrastruktúrák területén is.

Az SAP a napokban jelentette be 3,4 milliárd dolláros ajánlatát a cloud alapú humántőke-menedzsment megoldásokat fejlesztő SuccessFactors akvizíciójára. A szoftveróriás alkalmazásainak felhőbe költöztetése eddig nem volt sikerörténet, ám a SuccessFactors megszerzésével komoly szakértelmet és piacot szerez az üzleti szoftverszolgáltatások területén.

A felsorolásból kihagytuk a két legnagyobb értékű üzletet, mivel itthonról nézve kevés jelentőséggel bírnak. Ezeket tavaly és az idén is az amerikai távközlési piacon kötötték – illetve nem kötötték meg. 2010-ben a CenturyLink és a Qwest összeolvadása 22 milliárd dolláros felvásárlás keretében valósult meg, amelynek nyomán 2011-re létrejött az USA harmadik legnagyobb telekom szolgáltatója. Ebben az évben az AT&T akarta 39 milliárd dollárért magába olvasztani a T-Mobile-t, ám a trösztellenes aggályok miatt végül visszavonta ajánlatát, és 4 milliárdos "bánatpénzt" fizet a Deutsche Telekom leányvállalatának.

Az előrejelzések szerint csillagászati összegű költekezésből jövőre sem lesz hiány. A közösségi hálózati és mobil technológiák már az összes nagy gyártó stratégiájában megjelentek, a vállalatok pedig igyekeznek biztosítani vonatkozó platformjaik terjeszkedését. Az IDC piackutató nemrég közzétett tanulmánya alapján a hangsúly már a cloud szolgáltatások esetében sem az infrastruktúra kiépítésén lesz, hanem a versenyképes alkalmazásplatformok és a hozzájuk kapcsolódó ökoszisztéma kialakításán, így az informatikai szállítóknak jövőre kell meghozniuk azokat a döntéseket, amelyek az évtized végéig meghatározzák majd a piaci erőviszonyokat.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.