Pénzpiaci elemzők is értetlenül állnak a New York-i tőzsdén tegnap lezajlott események előtt. Igaz, hogy az Apple papírjainak teljesítménye az elmúlt néhány hónapban nem éppen a szárnyalásról szólt, de a tegnapi, közel 6,5 százalékos meredek zuhanás konkrét okát senki nem
érti. A szerdai nap ezzel az almás cég idei legrosszabbja lett, és a szeptember közepén még 705 dolláros áron forgó részvények beestek az 540-es szint alá.
A részvények ilyen drasztikus esése azért érthetetlen, mert semmilyen olyan komolyabb hír vagy bejelentés nem jelent meg még csak áttételesen sem az Apple-ről, amely alapot adhatott volna a pánikszerű eladási hullámra. Az persze igaz, hogy az őszi szezonban nem látszik meggyőzőnek a cég. Hiába állt elő októberben a kisebb kijelzős iPad változattal a vállalat, azt legtöbben a gyengeség jeleként értékelték, hiszen ez a lépés egyben elismerés a kategóriát felfuttató riválisok (leginkább a Samsung és az Amazon említhető) piaci stratégiájának.
Redmond akcióban ■ Nyilván az sem tesz jót az Apple közép távú lehetőségeinek, hogy a Microsoft megjelent az érintőképernyős funkciókkal felvértezett Windows 8 operációs rendszerrel, amely táblagépek és hibrid eszközök egész sorát szolgálja ki a különböző gyártók új portfóliójában. Szintén a Microsoft oldaláról érkező nyomást jelent a Windows Phone 8 megjelenése, amelynek sikerétől az egykori piacvezető, a Nokia sorsa is függ.
Volt honnan zuhanni ■ A Nokia fellángolása és kínai üzlete lehet tehát az egyik dolog, ami megindította az Apple-papírok lavináját, ám azért a tágabb képhez hozzátartozik, hogy még az utóbbi időszak gyengélkedésével együtt is a cupertinói cég részvényei 33 százalékkal többet érnek, mint január elején. Ugyanez a mutató a Nokia esetében 20 százalékos veszteségen áll. Ám ha a mostani trend folytatódik még egy-két hétig, az sem kizárt, hogy év végére a két rivális papírjának teljesítménye nem fog sokban különbözni egymástól.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak