- Ahogy a gazdaság legtöbb területén, a válság átírta a forgatókönyveket a finanszírozási piacon is, ahol legfontosabb feladat a kintlévőségek minél hatékonyabb kezelése lett. Az üzleti adataink elemzésével már a szerződés felmondása előtti szakaszban hatékonyan be tudjuk azonosítani azokat az ügyfeleket, akiknek nehézségük merülhet fel a teljesítéssel. Így, ha szükséges időben tudunk olyan ajánlatot tenni részükre, amellyel elkerülhető a szerződés felmondása. - hangsúlyozta Bálint Csaba, a Lombard Lízing Zrt. adattárházért felelős osztályvezető-helyettese.
A szegedi székhelyű cég 2008 elején kezdett a különböző rendszerekből származó üzleti adatokat egységesen kezelő adattárházának építésébe, és ugyan az üzleti területek egyre több célból igényelnék a naprakész adatok felhasználását, egyelőre a kintlévőség kezelés mellett a belső folyamatok teljesítményének mérésére használják az üzleti intelligenciát.
Hatékonyabb gazdálkodás ■ Az üzleti intelligencia fejlesztése évek óta az informatikai vezetők legfontosabb prioritásai közé tartozik szerte a világon. Jelenleg elsősorban a költségcsökkentés egyik lehetséges eszközeként tekintenek rá, de akadnak példák, amikor a konkurenciával szemben szeretnének valamilyen pluszt nyújtani az ügyfeleknek. Az üzleti intelligencia használata és a jobb gazdálkodási mutatók közötti szoros összefüggést az Oracle és a Quocirca elemző cég EPM Index elnevezésű tanulmánya is alátámasztja: azoknál a társaságoknál, amelyek BI-eszközöket használnak, az átfogó mutatóik jóval az átlag felett vannak.
Itthon korábban elsősorban a pénzintézeti szektor és a távközlési szolgáltatók költöttek jelentős összegeket adattárházakra és üzleti intelligenciára például kockázatkezelés vagy csalásfelderítés céljából, esetükben most a jól jövedelmező ügyfelek megtartása, az új kuncsaftok megszerzésének automatizálása miatt döntenek a további beruházások mellett.
Emellett a központi nyilvántartásokat kezelő költségvetési intézményekben is jelentős BI-projektek zajlanak. A gyógyszeriparban pedig a szorosabb gyártáskontroll a szoftverbevezetések fő indoka – tudtuk meg Radnai Szabolcstól, az Oracle kelet-európai BI üzletfejlesztési vezetőjétől, aki szerint most inkább csak a nagyvállalatok ruháznak be, a közepes cégek inkább kivárnak.
A felsőoktatásban is terjed ■ Musza István, a SAS Institute Kft. cégvezetője úgy látja, hogy hagyományos piacok mellett itthon is nagyobb az érdeklődés a gyártásban és a nagykereskedelemben, idén pedig a felsőoktatási intézmények is beléphetnek az üzleti intelligencia felhasználói közé. Úgy látja, hogy egyre finomodik itthon is az üzleti elemzések felhasználása, így, ha dinamikájából vesztett is, továbbra is növekedést vár a piacon.
Azt, hogy a krízis ellenére továbbra is élénk az érdeklődés az üzleti intelligencia és az analitikai megoldások iránt, jól példázza, hogy a vezető független szállítóként a SAS tavaly 2,31 milliárd dolláros árbevételt realizált, ami 2008-hoz képest 2,2 százalékos emelkedést mutat – ezzel 2009-ben sem szakadt meg a cég 34 éve tartó töretlen növekedési trendje.
Új szereplők a piacon ■ A gazdasági visszaesés dacára és a 2007-ben történt piaci konszolidáció ellenére – amikor mintegy 10 milliárd dollárt meghaladó értékben cseréltek gazdát a szállítók – az elmúlt időszakban is jelentősen bővült a globális BI piac, bár a korábbi 20 százalékos növekedés 2009-ben egyszámjegyűre esett vissza. Az amerikai Gartner piackutató cég a vezető BI-platform szállítók között a szoftveróriások – SAP, IBM, Microsoft, Oracle – mellett néhány független céget sorol fel, ezek a SAS, a MicroStrategy és az Information Builders.
A hagyományos eszközök mellett az elmúlt időszakban számos új szereplő is megjelent nyílt forráskódú üzleti intelligencia szoftverekkel. Ezek mögött jellemzően szintén tőkeerős társaságok állnak, amelyek azonban új – a szoftverlicencek helyett inkább a támogatási díjakra alapozó – üzleti modellel akarják magukhoz csábítani az ügyfeleket – hangsúlyozta Arató Bence, a BI Consulting Kft. ügyvezetője.
A nyílt forráskódú szoftver szállítók még mindig csak a teljes piac néhány százalékát adják, de így is akad olyan szállító, amely egy év alatt megduplázta eladásait, és ma már a legnagyobb, a Fortune 500-as listán található nagyvállalatok használják szoftvereit.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak