Az üzleti intelligencia szoftverek piacán az elmúlt években öldöklő verseny alakult ki, ahol a vezető szállítók maroknyi csoportjával kisebb, innovatív technológiát kínáló, részben nyílt forráskódú szoftverek kínáló cégek versenyeznek. A felhasználói elvárásokból származó üzleti és műszaki követelmények azonban egyformán hatnak minden szereplőre, jól látható fejlődési trendeket határozva meg.
Az üzleti intelligencia (Business Intelligence - BI) alkalmazások régebben az egyszeri felhasználók számára nehezen kezelhetők voltak, mára azonban fontos elvárás lett, hogy a BI eszközöket kényelmesen lehessen használni. Ebbe beletartoznak a felhasználóbarát, vizuális elemekben gazdag felületek, amelyek ideális esetben mind a kezdő, mind a tapasztalt felhasználókat képesek hatékonyan kiszolgálni.
A kényelemhez az is hozzátartozik, hogy a felhasználók ne legyenek a vállalati számítógéphez kötve, amikor elemzéseket végeznek, hanem tetszőleges módon és helyen, akár offline módban, akár mobil eszközökkel hozzáférjenek a szükséges adatokhoz és funkciókhoz.
Felgyorsult idő ■ A másik legfontosabb elvárás a sebesség. A másodpercek alatt választ adó internetes keresőkhöz szokott, a hagyományos e-mailt már lassúnak tartó és helyette az azonnali üzenetküldő szolgáltatásokra áttérő felhasználók számára egyre kevésbé elfogadhatóak a percekig futó jelentések.
Az elemzendő adatmennyiségek folytonos növekedése által is gerjesztett sebességi elvárások eredménye a masszívan párhuzamos adattárházas platformok (Massively Parallel Processing - MPP) népszerűsége. Ezen a területen az elmúlt hónapokban a 2007-es BI akvizíciós hullámhoz hasonlóan élénk a pezsgés. Az Oracle és a Microsoft részben vagy egészben saját fejlesztésű MPP technológiákkal lépett a piacra, az EMC, az IBM és a HP pedig felvásárolt egy-egy kisebb specialistát.
Szintén a sebesség iráni igénynek köszönhető a memóriaalapú analitika diadalmenete. Az egyre olcsóbban hozzáférhető hardverek és a 64 bites operációs rendszerek terjedése által is támogatott szoftverek a memóriában tárolt adatoknak köszönhetően képesek az interaktív elemzések során a felhasználók számára kedves másodperces válaszidőket produkálni, vagy korábban órákig futó számítási feladatokat percek alatt elvégezni.
A demokratizálódás útján ■ A technológiai fejlődés mellett fontos változások zajlanak a BI szoftverek alkalmazása terén is. Míg régebben ezeket általában csak egy kis létszámú elemzőcsapat használta, napjainkban egyre szélesebb körből kerülnek ki az üzleti intelligencia rendszerek felhasználói.
A demokratizálódás egyik fontos hajtóereje természetesen a költségek csökkenése, ami könnyebben elérhetővé teszi az analitikus eszközöket. Nagyon fontos azonban az önkiszolgáló BI szoftverek terjedése is, amelyek segítségével az üzleti felhasználók nem kényszerülnek az általában szűk keresztmetszetet jelentő informatikai részleg közreműködését kérni, hanem önállóan el tudják készíteni a szükséges elemzéseket.
A Microsoft által tavaly bevezetett PowerPivot jó példája ennek a jelenségnek. A sokak számára ismerős Excel környezetben futó szoftver több tízmillió soros adattáblákat képes a memóriában kezelni és instant módon elemezhetővé tenni. A különböző forrásokból származó adatok összekapcsolását és szűrését is lehetővé tévő PowerPivot sokféle elemzési feladat elvégzésére alkalmas, és a megfelelő Office licencek birtokában további beruházás nélkül, ingyenesen elérhető.
Ugyanezt a fajta rugalmasságot biztosítják a hosszadalmas beszerzési procedúra nélkül egyszerűen letölthető és kipróbálható vagy használatba vehető nyílt forráskódú BI szoftverek is, illetve az olyan ingyenesen használható BI csomagok, amilyet például a MicroStrategy, a QlikView vagy a Tableau kínál.
Bitport Arató Bence
Arató Bence üzleti intelligencia szakértő. A BI Consulting ügyvezető igazgatója, emellett a BI Portál és a március elején megjelenő Üzleti Intelligencia Évkönyv főszerkesztője.