Az Európai Bizottság a szolgáltatóknak kiküldött kérdőíveken érdeklődik az Apple szerződéseivel kapcsolatban.
Legendák keringenek arról, hogy az Apple mennyire nehéz partner, amikor a szerződésekről és azok feltételeiről van szó operátori oldalon. Elég csak a hazai szolgáltatók beszámolóira támaszkodni, amelyekből az derül ki, hogy rendkívül kemény nehéz feladat megszerezni azt Apple készülékek forgalmazásának jogát. Mindennek a híre eljuthatott egészen az Európai Bizottság megfelelő csoportjaihoz és szakembereihez (persze indultak hivatalos panaszok is a versenytársaktól), mivel a Financial Times által megszerzett dokumentumok szerint több európai mobilszolgáltató egy kérdőívet kapott kitöltésre, amiben az Apple üzletpolitikájáról faggatják őket.

Előkészítő kérdezősködés  A kérdésekben olyan, értékesítéssel, vagy technikai részletekkel összefüggő kérdések szerepelnek, amelyekre adott válaszokból kiderülhet, hogy a gyanú szerint az Apple versenyellenes üzleti taktikákat vet be annak érdekében, hogy a szolgáltatók az iPhone-t és ne a versenytárs készülékeit részesítések előnyben. A 9 oldalas kérdőívben például a szolgáltatóknak olyan kérdésekre kell válaszolniuk, hogy az Apple kötelezővé teszi-e egy bizonyos mennyiségű iPhone megrendelését, a gyártóval között szerződésekben szerepelnek-e megszorítások a felhasználható marketingkerettel kapcsolatban, illetve előfordulnak-e olyan záradékok, amelyek szerint az Apple sohasem kaphat a konkurenciánál rosszabb ár- vagy bármilyen egyéb, az eladásokkal kapcsolatos támogatást.


Apple és a szolgáltatók viszonya: Brüsszel vizsgálódhat


Ezeken kívül az Európai Bizottság azt is meg szeretné tudni a szolgáltatóktól, hogy az Apple akár szerződéses, akár technológiai alapon gátolja-e valamilyen módon az iPhone 5 készülékekben lévő 4G modulokat, aminek következtében azok nem használhatók a nagy sebességre képes LTE hálózatokon. A kérdőívben az Európai Bizottság konkrétan utal rá, hogy információkkal rendelkezik az Apple, illetve egyes operátorok között létrejött olyan megállapodásokról, amelyek alkalmasak arra, hogy a többi mobilgyártót kiszorítsák a piacról. 

„Annak is vannak jelei, hogy bizonyos európai országok piacára kerülő bizonyos Apple termékek meghatározott funkcióit kikapcsolják. Amennyibe ez a tevékenység igaznak bizonyul, úgy mindez a tröszt ellenes szabályozások megsértését is jelentheti.”, folytatja a kérdőív szövege. A kérdőív visszaküldésének határideje június 17., az Apple által kiadott közlemény szerint a gyártó összes szerződése összhangban áll az uniós szabályozásokkal.
 
A világ legértékesebb márkái: Apple, Google, IBM 
Apple: csökkenő nyereség, sikeres iPad mini
Apple: bevásároltak egy jobb navigációért 

Nem könnyű partner az Apple  Noha a hazai vásárlók ebből mit sem érzékelnek, azt lehet tudni, hogy a magyar operátorok is hosszasan tárgyaltak az Apple-el, amikor megkezdték az iPhone forgalmazását. Ez évekkel ezelőtt azért volt főleg érdekes, mert akkoriban függetlenül, hivatalos forrásból nem is lehetett hozzájutni a mobilokhoz, így a szolgáltatók jelentették az egyetlen csatornát a mobilok piacra bocsátásához (ha nem számítjuk a fekete és szürke importot). 

Elsőként a T-Mobile kezdte meg az iPhone árusítását a 3G modellel, azóta pedig a Vodafone is csatlakozott az Apple-klubhoz. A Telenor sokáig nyíltan szembement a másik két cég üzletpolitikájával és az androidos rendszerű mobilokat helyezte középpontba. Az utóbbi hónapokban ez is megváltozni látszik, azaz van a kínálatukban iPhone, csak éppen nem a hivatalos csatornákról szerzik be, így a forgalmazást nem is támogatják reklámmal, vagy egyéb tevékenységgel, a készülék nyoma egyedül a weboldalról letölthető árlistákban található meg.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.