Legutóbb még "csak" 8 millió dollárt kalapozott össze az internetes tudástár mögött álló alapítvány, januárban a dupláját kérik, "hogy a Wikipedia és testvérprojektjei szabadok maradhassanak".
Évente rendez egyfajta gyűjtést a Wikipediát üzemeltető non-profit szervezet, a Wikimedia Foundation: az alapítványba befolyó összegek a működési költségeket fedezik. A szervezet januárban kezd újra adománygyűjtésbe, amelynek megtámogatására részletes adatokat szolgáltattak a Wikipediával kapcsolatos számokról és összegekről.

A világ infó-forrása A comScore elemzése szerint a Wikipedia az Egyesült Államok 12. legnépszerűbb webes szolgáltatása, közel 80 millió egyedi látogatóval havonta. Összehasonlításképpen a Google 180 milliós, a Facebook pedig 150 milliós számnál tart az USA-ban. Ám a Wikipedia angol nyelvű cikkei csupán a kollaboratív enciklopédia ötödét teszik ki: az összes nyelvet számításba véve idén szeptemberben 398 millió egyedi látogatót fogadott a Wikipedia.


A 270 nyelvű bejegyzéseket tartalmazó szolgáltatás legnépszerűbb nyelve természetesen az angol: 80 ezer aktív szerkesztő által írt és karbantartott 17 millió cikkből 3,4 millió érhető el ezen a nyelven. A német és francia nyelvű bejegyzések száma valamivel egymillió felett jár, a következő szint a 700 ezres, ezt a mennyiséget az olasz, japán és lengyel nyelvű cikkek képviselik. Magyarul 180 ezer bejegyzés közül válogathatunk.

Költséges tudásbázis A Wikipediára látogatók száma tehát 2007 óta megduplázódott, így világszinten az ötödik leglforgalmasabb webes szolgáltatásáról beszélhetünk. Ez azonban hatalmas költségekkel jár együtt: a novemberben kalkulált éves üzemeltetési költséget 20,4 millió dollárra becsüli az alapítvány. Természetesen üzleti támogatók is segítik a projektet, ám folyamatosan szükség van magánszemélyek támogatására is.

A legutolsó gyűjtés során, idén januárban 100 országból negyedmillióan ajánlottak fel kisebb-nagyobb összegeket, mellyel teljesítették is az akkor megcélzott nyolcmillió dollárt. Az idei cél jóval nagyobb, 16 milliót várnak a januárban induló nagyszabású kalapozástól.

Google: kétmilliárdos csekk a Wikipediának
A Google még a jövőt is megjósolná

"Az elmúlt tíz évben a Wikipedia százmilliók számára vált alapvető információforrássá. Eljutottunk arra a szintre, hogy az emberek természetesnek veszik, hogy jelen vagyunk az életükben: szabadon használható, problémamentes és hirdetések nélküli formában" - indokolta a szolgáltatás alapítványi működését és az adománygyűjtés okait Jimmy Wales, a Wikipedia alapítója.


"A Wikipedia az emberek enciklopédiája: emberek szerkesztik, emberek olvassák, ezért természetes az is, hogy emberek segítenek fenntartani" - egészítette ki az alapító üzenetét Sue Gardner, az alapítvány igazgatója. Szerinte azért is fontos a működés jelenlegi módjának fenntartása, mert az olvasók továbbra is független forrásként szeretnének számítani a szolgáltatásra, amelyet semmilyen üzleti befolyás nem torzíthat el.

Az adományozás a Wikipedia erre a célra létrehozott aloldalán lehetséges, de egyes nyelveken már most feltűnik minden bejegyzés fejlécében is az adakozással kapcsolatos felhívás.

Európa már vizsgálódik a nagy MI-összeborulások környékén is

Az Európai Bizottság egyelőre kérdezz-feleleket játszik a Microsoft-OpenAI és a Google-Samsung párossal, de a jelenlegi felállásban sokan tartják elkerülhetetlennek a szabályozói beavatkozást.
 
Bejelentési kötelezettségük elmulasztása, és a szabályoknak való sorozatos meg nem felelés komoly pénzbírságot vonhat maga után.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.